گوناگون

ادامه اعتراض‌ها به پلیس و دستگاه قضایی در آمریکا

اعتراض‌ها در آمریکا به تصمیم هیئت منصفه عالی برای متهم‌نکردن یک افسر پلیس سفیدپوست در مرگ یک مرد سیاه‌پوست غیرمسلح به خشونت کشیده شد…

Demonstrations Over Recent Grand Jury Decisions In Police Shooting Deaths Continue

 

چهارمین روز اعتراضات نیویورک؛ معترضان به‌طور نمادین همان‌گونه که «اریک گارنر» که بر زمین افتاده و به او کمکی نشد، دراز کشیده‌اند
به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، مقام‌های ایالت کالیفرنیا اعلام کردند که تظاهرات اعتراضی در این منطقه روز شنبه ششم دسامبر به خشونت کشیده شد و معترضان نقاب‌دار شیشه برخی مغازه‌ها را شکاندند و شروع به پرتاب اشیاء مختلف به‌سوی پلیس کردند.

سخنگوی پلیس اعلام کرد که بر اثر این اعتراض‌ها یک افسر پلیس در برکلی به خاطر جراحت شانه در بیمارستان مورد درمان قرار گرفت و تعدادی از مغازه‌ها غارت شدند.

اریک گارنر، سیاه‌پوست دستفروشی که سیگار نخی می‌فروخت، در اثر خشونت یک افسر پلیس نیویورک که برای دست‌گیری او به گردنش فشار آورد، کشته شد؛ اما هیئت منصفه عالی رای به عدم محکومیت او داد. این اتفاق اندکی پس از آن افتاد که در اتفاقی مشابه، یک افسر پلیس سفیدپوست در فرگوسن به خاطر قتل مایکل براون، یک جوان سیاه‌پوست ۱۸ ساله غیرمسلح محکوم نشد. همچنین پیش از آن، یک افسر پلیس سفیدپوست پسر ۱۲ ساله سیاه‌پوستی را که در پارک با تفنگ اسباب‌بازی نشسته‌بود، هدف شلیک گلوله قرار داد و کشت.

Garner-protest

«ببین همه چه عشقی نثار پدرت می‌کنند»

این ماجراها به خشم مردم آمریکا علیه سیستم پلیسی و قضایی این کشور انجامید. پس از اعلام رای هیئت منصفه عالی در جریان پرونده فرگوسن و سپس نیویورک، صدهاهزار نفر در شهرهای مختلف آمریکا به خیابان ریختند تا اعتراض خود را نشان دهند.

usa protest police2

اریک گارنر، دستفروشی که سیگار نخی می‌فروخت، در اثر خشونت پلیس نیویورک که به گردنش فشار آورد، کشته شد

اعتراضات به طور کلی و به‌خصوص در نیویورک «غیرخشونت‌آمیز» توصیف شد. بازماندگان خانواده گارنر نیز از این اعتراض‌‌ها استقبال کردند.

اساو گارنر، همسر او به آسوشیتدپرس گفت که تظاهرات را از پنجره آپارتمان دیده و به پسر خود گفته‌است: «ببین همه چه عشقی نثار پدرت می‌کنند.»

اعتراضات در نیویورک در حالی به روز چهارم خود وارد شد که بسیاری از مردم در ترمینال مرکزی دراز کشیدند تا نسبت به بی‌توجهی پلیس و رهاکردن طولانی‌مدت گارنر و براون در خیابان پس از واردآوردن جراحت به آنها واکنش نشان دهند. آنها سپس به سمت میدان تایمز، میدان اصلی نیویورک راهپیمایی کردند.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا