گوناگون

تجمع جمعی از کنشگران حقوق بشر و زنان در مقابل کانون وکلا

صبح امروز، تجمع اعتراضی ۱۹ آذرماه مصادف با سالروز جهانی حقوق بشر در مقابل کانون وکلای دادگستری تهران، با حضور جمعی از کنشگران حقوق بشر و زنان برگزار شد…

شرکت کنندگان این تجمع پلاکاردهایی با مضامین «مهدیه گلرو را آزاد کنید»، «خیابان امن حق من است»، «سهم من از شهرم خیابان های ناامن نیست» و «نسرین ستوده کجاست؟» به همراه داشتند.
این تجمع با حضور گسترده نیروهای امنیتی و نیروی انتظامی برگزار شد و مأموران امنیتی اقدام به عکس برداری و فیلم برداری از تجمع کنندگان کردند. شنیده ها حاکی از این بود که نیروهای امنیتی پیش تر از زمان مقرر برگزاری هر روزه این تجمع، از رسیدن نسرین ستوده به کانون وکلای دادگستری تهران، ممانعت به عمل آورده بود.
رضا خندان ساعتی پیش در صفحه فیس بوک نسرین ستوده نوشت: «دوستان امروز صبح ماموران وزرات اطلاعات من و نسرین را که عازم کانون وکلا بودیم در وسط بزرگراه توسط چند خودور محاصره و با بستن دستبند به دستان من و فشار دست که سرمان زیر صندلی باشد بدون داشتن حکم قضایی, به طور غیرقانونی بازداشت و به یکی از دفاتر وزارت اطلاعات در چهارراه ولیعصر بردند. سه ساعت بعد من را آزاد کردند و دقایقی پیش هم نسرین آزاد شد.»
از روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه امسال، نسرین ستوده، در اعتراض به حکم محرومیت از وکالت خود توسط دادگاه انتظامی وکلا در مقابل ساختمان کانون وکلای مرکز در تهران دست به تحصن زد و از آن زمان این تحصن را به صورت روزانه ادامه داد.
بیدارزنی

***
نسرین ستوده در روز جهانی حقوق بشر بازداشت و آزاد شد

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که امروز می‌خواست به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در مقابل کانون وکلا به تحصن خود ادامه دهد، برای ساعاتی بازداشت شد. وی در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه چگونگی این بازداشت را شرح می‌دهد.

نسرین ستوده در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت: امروز در حالی که به اتفاق همسرم (رضا خندان)، راهی محل تحصن بودیم، بین راه توسط ماشین دیگری متوقف شدیم و هر دوی ما را بدون ارائه حکم بازداشت کردند و سپس به اداره پیگیری اطلاعات در خیابان صبا منتقل کردند و بعد از سه ساعت همسرم و بعد از پنج ساعت من را آزاد کردند.

ستوده درباره محتوای بازجویی‌ها نیز گفت: صحبت بیشتر پیرامون تحصن امروز به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بود و این مورد اعتراض آقایان بود درحالی که این حق قانونی است برای همه شهروندان.

این فعال حقوق بشر درباره تحصن مقابل کانون وکلا گفت: بسیاری از دوستانی که در این مدت تحصن را یاری کرده بودند همه با هم امروز قرار گذاشته بودند و آمدند؛ از جمله آقایان جعفر پناهی، محمد نوری زاد، فریبرز رئیس دانا، محمد ملکی و اعضای کمپین لغو گام به گام اعدام.

چند روز پیش نیز نسرین ستوده در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه اعلام کرده بود که به تحصن خود در اعتراض به حکم محرومیت سه ساله‌اش از وکالت در مقابل کانون وکلا همچنان ادامه می‌دهد.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا