گوناگون

هفت درصد( بین ۵ تا ۶ میلیون نفر) مردم میهنمان در خارج از کشور هستند

ایرانیان مقیم خارج هفت درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و بین ۵ تا ۶ میلیون نفر هستند…

سیدجواد قوام شهیدی در جلسه شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی استان قزوین که بعد از ظهر امروز در محل دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان برگزار شد، اظهار کرد: شورای عالی ایرانیان گرچه در گذشته کارهای مهمی انجام داده و امیدهایی را در دل ایرانیان خارج از کشور ایجاد کرده است اما ابهاماتی نیز داشته و فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذرانده است.

وی افزود: ۲۳ سال از تأسیس شورا می‌گذرد و دولت تدبیر و امید به دنبال ساماندهی امور ایرانیان خارج از کشور است تا فهم صحیح و دقیقی از مهاجرت و سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور صورت گیرد.
او با بیان اینکه سطح تحصیلات و توان اقتصادی ایرانیان خارج از کشور از متوسط مهاجران خارجی دنیا بالاتر است، ادامه داد: ایرانیان مقیم آمریکا تنها قومی هستند که نه تنها هیچ‌گونه هزینه‌ای برای این کشور ندارند بلکه سهم آورده آنان برای کشور میزبان بالاست.

قوام شهیدی عنوان کرد: در حال حاضر سه هزار و ۲۰۰ نفر به عنوان سکان‌داران علم در جهان مطرح می‌شوند که ۲۴ نفر از این مجموعه ایرانی هستند.

وی افزود: توان اقتصادی و سهم گردش مالی ایرانیان خارج از کشور بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار میلیارد دلار است که نشان از جایگاه و ظرفیت بالای اقتصادی دارد و در همه دنیا از آن به خوبی استفاده می‌شود.

دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری بیان کرد: تاکنون نگاه استراتژیک به ایرانیان مقیم خارج از کشور نداشته‌ایم در حالی که این موضوع حلقه مفقوده‌ای در اقتصاد و بحث‌های هویتی و ملی ماست که باید مورد توجه جدی مسئولان و مدیران قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه ایرانیان مقیم خارج هفت درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که بین ۵ تا ۶ میلیون نفر هستند، یادآور شد: بخش اعظم این حجم از جمعیت از جمله افرادی هستند که توان علمی و اقتصادی بالایی دارند که می‌توانند به کشور کمک کنند، بنابراین باید در سیاست‌ها و برنامه‌ها به این موضوع توجه شود.

قوام شهیدی گفت: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تشکیلاتی است که می‌تواند فعال و کارآمد باشد چون از ساختار خوب و مناسبی برخوردار است و درحال حاضر ۱۰ وزیر، دو معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان صدا و سیما عضو شورای ایرانیان خارج از کشور هستند.

وی افزود: شورا می‌تواند مسائل و مشکلات ایرانیان خارج از کشور را از دو منظر فرصت و خدمت بررسی و پیگیری کند که در محور خدمت اگر به این موضوع توجه نشود رسیدگی به ایرانیان خارج از کشور بلاتکلیف نمی‌ماند بلکه دیگران به آن‌ها می‌رسند.

وی گفت: باید مباحث هویت، زبان فارسی و شکاف نسل‌های سوم و چهارم ایرانیان مقیم خارج در دستور کار قرار بگیرد و برای آن برنامه داشته باشیم و هزینه کنیم.

وی خاطر نشان ساخت: در رویکرد فرصت‌محور این قشر گنجینه بزرگی هستند که در سراسر دنیا پخش شده‌اند و باید از این ظرفیت استفاده کرد

در این برنامه مرتضی روزبه استاندار قزوین و جمعی از مسئولان استان نیز حضور داشتند.

خبرآنلاین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا