گوناگون

قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار رسید

قیمت جهانی نفت در روز جمعه ۲۱ آذر پس از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود را درباره تقاضای جهانی نفت در سال آینده کاهش داد به زیر ۶۰ دلار سقوط کرد …

بهای نفت در بازار‌های جهانی امروز پنج‌شنبه با پنج درصد کاهش به مرز ۶۰ دلار در هر بشکه(پایین‌ترین قیمت پنج سال و نیم اخیر) رسید.

در پی انتشار اطلاعاتی مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریکا و سخنان وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه این کشور هیچ برنامه‌ای برای کاهش تولید خود ندارد، قیمت نفت در بازار‌های جهانی پنج درصد دیگر سقوط کرد.

بهای نفت برنت دریای شمال در حال حاضر به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان که به اشباع بازار انجامیده، از ماه ژوئن که ۱۱۵ دلار در هر بشکه بود تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده نفت جهان هیچ تمایلی برای کاستن از این مازاد عرضه در بازار ندارد.
به گزارش بلومبرگ، با توجه به تقویت این احتمال که بزرگترین کشورهای عضو اوپک از سهم خود از بازار در مقابل تولید کنندگان نفت شیل آمریکا دفاع خواهند کرد، قیمت نفت خام آمریکا امروز کاهش قیمت خود را تداوم بخشید و به زیر ۶۰ دلار رسید. قیمت نفت برنت دیروز پس از ثبت پایین ترین رقم پایانی از جولای ۲۰۰۹ تاکنون، امروز نیز کاهش یافت.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در بازار نیویورک امروز ۱.۹ درصد و در هفته جاری حدود ۱۰ درصد کاهش یافت. عراق، دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک اعلام کرد که تصمیمش در مورد افزایش میزان تخفیف در قیمت نفت برای ماه ژانویه در بازارهای آسیایی نشانه دهنده جنگ بر سر قیمت نیست. بر اساس نظرسنجی بلومبرگ از تجار و تحلیلگران، قیمت نفت در هفته آینده کاهش بیشتری را شاهد خواهد بود.
پس از آنکه اوپک تصمیم گرفت تولید خود را حتی با وجود رسیدن تولید نفت آمریکا به بالاترین رقم در بیش از ۳ دهه اخیر، کاهش ندهد، قیمت نفت در مسیر دهمین هفته کاهشی از ماه اکتبر تاکنون قرار گرفته است. عربستان، عراق و کویت ۳ عضو تاثیرگذار اوپک این ماه قیمت نفت خود در بازار آسیا را مجددا کاهش دادند و این احتمال را قوت بخشیدند که در حال جنگ بر سر به دست آوردن سهمی بیشتر از بازار هستند.
فیل فلین، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «روشن است که در زمینه جنگ قیمت، هیچ نشانه ای از عقب نشینی عربستان مشاهده نمی شود. بنابراین به نظر می رسد که قیمت نفت همچنان به کاهش خود ادامه خواهد داد.» وی افزود: «حالا که قیمت نفت خام آمریکا از مرز ۶۰ دلار عبور کرده، حد حمایت بعدی ۵۸ دلار خواهد بود.»
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه ژانویه امروز با یک دلار و ۱۵ سنت کاهش به ۵۸ دلار و ۸۰ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا دیروز با ۹۹ سنت کاهش به ۵۹ دلار و ۹۵ سنت رسید که پایین ترین رقم پایانی از جولای ۲۰۰۹ تاکنون بود. حجم معاملات انجام شده حدود ۷۹ درصد بالاتر از متوسط ۱۰۰ روزه بود. قیمت ها از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ درصد کاهش یافته است.
قیمت نفت برنت نیز امروز جمعه برای تحویل در ماه ژانویه با ۳۱ سنت کاهش به ۶۳ دلار ۳۷ سنت در هر بشکه رسید.
اقتصاد آنلاین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا