گوناگون

تجمع بازنشستگان «نخ پارسیلون» همزمان با تجمع کارگران ۴ شرکت

صبح امروز (یکشنبه ۲۳ آذر) حدود پنجاه نفر از بازنشستگان کارخانه «نخ پارسیلون» خرم آباد در اعتراض به تعلل مالکان این کارخانه پارسیلون در خصوص پرداخت سنوات بازنشستگی‌شان، در مقابل استانداری لرستان تجمع کردند…


تجمع بازنشستگان «نخ پارسیلون» مقابل استانداری لرستان/ تجمع کارگران ۴ شرکت «سرمایه‌گذاری سبز»
به گزارش خبرنگار ایلنا، «حمید بهاروند» نماینده کارگران بازنشسته نخ پارسیلون که در این تجمع حاضر بود به ایلنا گفت: در پی اعتراضات مکرر بازنشستگان در مقابل کارخانه و نهاد‌های مختلف دولتی در خصوص عدم دریافت سنوات پایان کار و قولهای بی‌عمل مدیرعامل کارخانه، متاسفانه بار دیگر ناچار شدیم اعتراض خود را در مقابل استانداری اعلام کنیم.
وی افزود: کل سنوات ۱۳۵ کارگر بازنشسته این کارخانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان است که این رقم بعد از گذشت بیش از ۴ سال از بازنشستگی کارگران و کاهش شدید ارزش پول ملی هنوز به آنان پرداخت نشده است.
این کارگر بازنشسته درباره دلایل تجمع امروز کارگران اضافه کرد: بعد از آخرین تجمع بازنشستگان پارسیلون مقابل ساختمان استانداری لرستان که در هفته گذشته (۱۸ آذر ماه) صورت گرفته بود، قرار شد مسئولان این نهاد دولتی حداکثر تا امروز (یکشنبه) مطالبات‌مان را پی گیری کنند که متاسفانه هیچ اقدامی تا کنون انجام نگرفته است.
او افزود: کارفرما در توجیه عدم پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه، کمبود نقدینگی و منابع مالی را بهانه می‌کند. به همین دلیل بیش از ۷ سال است که او به طلب کاران حقیقی و حقوقی خود وعده پرداخت مطالباتشان با وعده فروش ۱۸۰ هکتار از زمین‌های صنعتی تحت مالکیت کارخانه را می‌دهد.

به گفته وی، مجموع بدهی‌های کارخانه پارسیلون حدود ۹۰ میلیارد تومان بر آورد می‌شود که مهم‌ترین طلبکاران دولتی سازمان تامین اجتماعی، اداره دارایی و اداره برق هستند.

او درخاتمه گفت: علاوه بر ۱۳۵ کارگر بازنشسته، پرداخت بخشی از مطالبات حقوقی کارگران شاغل کارخانه نخ پارسیلون نیز نزدیک به ۲ سال است که معوق مانده است.

***

کارگران ۴ شرکت «سرمایه‌گذاری سبز» تجمع کردند

صبح امروز حدود یکصد نفر از کارگران شرکت‌های چهارگانه سرمایه گذاری سبز در اعتراض به وضعیت نامشخص مطالبات مزدی خود در محل این شرکت تجمع کردند.
«یعقوب کریمی» رئیس شورای اسلامی کار شرکت‌های چهارگانه سرمایه گذاری سبز با اعلام این خبر، درباره دلایل این اعتراض به ایلنا گفت: این تجمع صنفی در داخل شرکت و در اعتراض به وضعیت نامشخص دستمزد‌ها، حقوق و بیمه معوقه برپا شده است.
این مقام صنفی یادآور شد: در شرکت‌های چهارگانه سرمایه گذاری سبز که شامل کارخانه‌های «کشت و صنعت مهاباد»، «مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد»، «مجتمع هما مرغ مهاباد» و «سردخانه زمزم مهاباد» می‌شود نزدیک به ۲۰۰ نفر شاغل‌اند.
به گفته مسئول نهاد کارگری شرکت سرمایه گذاری سبز، در حال حاضر تمامی این کارگران شش ماه دستمزد و هشت ماه حق بیمه پرداخت نشده سال جاری را از کارفرما طلبکارند.
کریمی ادامه داد: تجمع کنندگان خواستار پاسخگویی کارفرما و مسئولان دولتی‌اند اما نه از کارفرما خبری هست و نه هیچ مسئولی در جمع معترضان حاضر شده‌ است.
کریمی با یادآوری اینکه به دلیل بدهی کارفرما دفترچه بیمه کارگران شاغل شرکت سرمایه گذاری سبز از مدتی پیش فاقد اعتبار شده بود، افزود: پس از پیگیری‌های نهاد صنفی سرانجام تامین اجتماعی پنجشنبه گذشته دفترچه کارگران باقیمانده را بصورت مشروط برای مدت یک هفته تمدید اعتبار کرد.
به گفته این کارگر، تنها اتفاق مثبتی که در هفته گذشته برای او و سایر همکارانش افتاده این است که سازمان تامین اجتماعی بصورت مشروط دفترچه بیمه آن‌ها را به مدت یک هفته تمدید اعتبار کرده است اما پس از یک هفته خانواده‌های کارگران مجددا برای بهره‌مندی از بیمه با مشکل مواجه می‌شوند.
گفته می‌شود براساس شرطی که سازمان تامین اجتماعی برای تمدید اعتبار دفترچه بیمه کارگران سرمایه گذار ی سبز گذاشته است، چنانچه کارفرما تا ابتدای دی ماه نسبت به تسویه حساب با این سازمان اقدام نکند دفترچه بیمه این کارگران دوباره با مشکل تمدید اعتبار مواجه خواهد شد.
وی یادآور شد: به غیر از کارگران شاغل که خواهان روشن شدن وضعیت مزد و بیمه معوقه خود هستند، کارفرما هنوز با ۱۴۴ کارگری که از ابتدای سال جاری تاکنون به تدریج اخراج شده‌اند تسویه حساب نکرده است.
به گزارش ایلنا، اجتماع امروز کارگران شرکت‌های چهارگانه سرمایه گذاری سبز در حالی انجام گرفته است که به گفته نماینده صنفی آنان، این کارگران از سال ۸۶ تاکنون با مشکل پرداخت نامنظم حقوق و مزایای قانونی مواجه بوده‌اند.

ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا