گوناگون

تظاهرات گسترده در آمریکا در اعتراض به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان

ده‌ها هزار نفر روز شنبه (۱۳دسامبر/ ۲۲ آذر) در واشنگتن٬ پایتخت آمریکا٬ نیویورک و بوستون در اعتراض به کشته شدن سیاه‌پوستان غیر مسلح توسط پلیس آمریکا به خیابان‌ها آمدند. تعداد شرکت‌کنندگان در واشنگتن را بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر و در نیویورک بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار نفر اعلام کردند،…

0,,18127638_303,00


در حالیکه برگزارکنندگان این گردهم‌آیی‌ها تعداد شرکت‌کنندگان در واشنگتن را بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر و در نیویورک بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار نفر اعلام کردند، پلیس از اعلام شمار تخمینی شرکت‌کنندگان خودداری کرد.
به گزارش رویترز٬ برگزارکنندگان این تجمعات گسترده گفتند که تجمعات روز گذشته از بزرگ‌ترین اعتراضات انجام‌گرفته پس از «واقعه فرگوسن» بوده است که در بسیاری از نواحی آمریکا نظیر فرگوسن٬ میسوری٬ نیویورک٬ کلولند٬ و دیگر نقاط انجام گرفته است.
بنا بر گزارش‌ها٬ گردهم‌آیی‌ها روز گذشته مسالمت‌آمیز برگزار شدند. با این‌همه پلیس بوستون اعلام کرد که ۲۳ نفر را روز گذشته بازداشت کرده است.
اعتراضات هزاران تن، اعم از سیاه‌پوست و سفید پوست در نقاط مختلف آمریکا در پی آن انجام می‌گیرد که عدم پیگرد قانونی پلیس‌هایی که گفته می‌شود مایکل برآون را در میسوری و اریک گارنر را در نیویورک کشته‌اند، خشم عموم را برانگیخت.
آن‌چه معترضان آن را بی‌عدالتی می‌دانند٬ توجه عمومی را به صورت گسترده به خشونت پلیس با گروه‌های به حاشیه رانده شده‌ی جامعه کشانده است.
روز ۹ اوت امسال مایکل براون جوان سیاه‌پوست ۱۸ ساله با شلیک دست‌کم ۶ گلوله از سوی دارن براون پلیس ۲۸ ساله و سفیدپوست شهر فرگوسن به قتل رسید.
براون مسلح نبود و سوء سابقه نیز نداشت.
این ماجرا در حالی اتفاق افتاد که تنها چندی پیش از آن در اواسط ماه ژوئیه اریک گارنر، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی و پدر شش فرزند، در نیویورک پس از بازداشت بر اثر فشردن گردن و قفسه سینه توسط یک مامور پلیس سفیدپوست جان خود را از دست داد.
رو ال‌شارپتون٬ یک فعال حقوق مدنی در آمریکا و از برگزارکنندگان تظاهرات روز گذشته واشنگتن درباره تظاهرات دیروز گفت که بر ماجرای کشته شدن مایک برآون و همه قربانی‌ها «نور خواهیم انداخت.»
وی گفت: «تنها راهی که می‌توانی سوسک‌ها را مجبور به دویدن کنی این است که چراغ را روشن کنی.»
او گفت از کنگره می‌خواهد تا قانونی را تصویب کند که بر اساس آن دادستان‌فدرال بتواند به موارد مرتبط با خشونت پلیس رسیدگی کند.
حضور خانواده‌های قربانیان در میان جمعیت
روز گذشته تظاهرات‌کنندگانی از سراسر کشور در میدان آزادی شهر واشنگتن که در نزدیکی کاخ سفید است گرد هم آمدند و سپس به حرکت در شهر پرداختند.
تظاهرات‌کنندگان٬ که در آن میان کودکان نیز بودند٬ شعار می‌دادند «دست‌ها بالا٬ شلیک نکن»٬ یا «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد.» برخی نیز با اشاره به یکی از آخرین جملات بیان شده اریک گارنر در هنگام دستگیری روی پلاکاردهایی نوشته بودند: «نمی‌توانم نفس بکشم.»
خانواده‌های برخی از قربانیان خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان نیز در تجمع شهر واشنگتن حضور داشتند.
خانواده اریک گارنر٬ اکای گرلی که توسط پلیس نیویورک کشته شد٬ تریون مارتین که در ۲۰۱۲ در فلوریدا کشته شد و همچنین خانواده مایکل براون نیز حضور داشتند.
پس از اتفاقات اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار تجهیز نیروهای پلیس این کشور به لباس‌های دوربین‌دار شده است تا پیگیری مواردی از این دست بطور روشن ممکن گردد.

رویترز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا