گوناگون

مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا از فردا آغاز می شود

مذاکره هسته‌ای ایران با ۱+۵ بامداد دوشنبه در ژنو آغاز می‌شود…

به گزارش ایسنا، دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ از روز دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری در حالی در ژنو برگزار می‌شود که محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در آن حضور ندارند.

براساس اعلام مقامات دو طرف گفت‌و‌گوهای دو جانبه ایران و آمریکا نیز از فردا دوشنبه آغاز و در روز سه‌شنبه نیز ادامه پیدا می‌کند. هم‌چنین هیأت مذاکره کننده ایران با نماینده فرانسه در گروه ۱+۵‌ نیز احتمالا روز سه‌شنبه دیدار می‌کنند. رایزنی‌های ایران و ۱+۵‌ در روز چهارشنبه نیز برای جمع‌بندی گفت‌وگوها و تبادل نظر میان طرف‌ها ادامه خواهد یافت.

هیأت مذاکره کننده ایران متشکل از سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، حمید بعیدی‌نژاد، داوود محمدنیا ، محمد امیری، حسین زمانی‌نیا و یک کارشناس حقوقی است.

هم‌چنین وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا سرپرستی هیأت مذاکره کننده آمریکا در گفت‌و‌گوهای دو روزه دو جانبه با هیأت ایرانی را بر عهده دارد.

ویلیام برنز در این دور از مذاکرات حضور ندارد.

اولین دور گفت‌و‌گوهای دو جانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان وزیر خارجه ظهر روز دوشنبه انجام می‌شود. این رایزنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس توافق دو طرف در آخرین دور گفت‌و‌گو در وین قرار شد کارشناسان و معاونان ایران و ۱+۵ در ماه دسامبر برای ادامه بررسی‌ها در سطح سیاسی، فنی و کارشناسی با یکدیگر ملاقات کنند.

مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گوها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا