گوناگون

پلیس ترکیه ده‌ها معلم معترض به اسلامی‌سازی مدارس را باز داشت کرد

پلیس ترکیه در آنکارا با هجوم به تجمع اعتراضی معلمان، صد تن از آنان را دستگیر کرد. در میان بازداشت​شدگان رئیس اتحادیه معلمان ترکیه نیز قرار دارد. اتحادیه معلمان از اسلامی شدن نظام آموزشی ترکیه بیم دارد…

روزنامه​های ترکیه از جمله “حریت دیلی” گزارش دادند در حمله پلیس به تجمع اعتراضی ترتیب داده شده توسط اتحادیه‌های معلمان ترکیه بیش از ۱۰۰ معلم بازداشت شدند. این اعتراض به درخواست اتحادیه​های معلمان ترکیه برگزار شده بود.صحنه‌ای از سرکوب‌های پیشین در آنکارا علیه معترضان به یک لایحه آموزشی
معلمان خواستار احترام دولت ترکیه به ارزش​های آموزشی این کشور شدند. تظاهرکنندگان از حزب “عدالت و توسعه” حزب حاکم و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به شدت انتقاد کردند و درباره به خطر افتادن سیاست “جدایی دین از دولت” در نظام آموزشی این کشور هشدار دادند.
روزنامه​های ترکیه درباره جزئیات اعتراض معلمان همچنین نوشتند گروهی از معترضان برای ادامه حرکت اعتراضی خود به سمت دیگر قسمت​های شهر حرکت کردند اما پلیس با استفاده از گاز اشک​آور و ماشین​های آب‌پاش اقدام به سرکوب این تجمع اعتراضی کرد.

آزادی حجاب در دبیرستان​های ترکیه
در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ ممنوعیت حجاب در دبیرستان​های ترکیه برداشته شد.
احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، همزمان با آغاز سال تحصیلی در این کشور در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی “ان تی‌وی” اظهار داشت: «هر کسی که می‌خواهد روسری به سر کند، آزاد است و هر کس که نمی‌خواهد، سر نمی‌کند.»
به گفته وی لغو قانون ممنوعیت داشتن حجاب در دبیرستان‌های دخترانه بخشی از سیاست حزب حاکم ترکیه، عدالت و توسعه برای گسترش “آزادی” است.
حزب عدالت و توسعه از زمان به دست‌گیری قدرت در ترکیه در سال ۲۰۰۲، در تلاش بوده تا از شدت قانون ممنوعیت به سر کردن روسری در ادارات دولتی بکاهد. اقدام دولت در راستای لغو این قانون در مدارس، انتقاد مخالفان سکولار در پارلمان ترکیه را به همراه داشته است.
اتحادیه‌های معلمان نیز به شدت با این حرکت مخالفت کرده‌‌اند. رئیس یکی از این اتحادیه‌ها لغو ممنوعیت داشتن حجاب در مدارس را “ابزاری کردن دین” خوانده و ابراز نگرانی کرده که “جامعه ترکیه با این کار به دوران قرون وسطا پرتاب می‌شود.”

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا