گوناگون

افزایش ۲۲ درصدی مالیات‌ها در بودجه سال آینده

دولت «تدبیر و امید»برای جبران کاهش درآمدهای نفتی، در بودجه سال آینده کشور، درآمدهای مالیاتی خود را ۲. ۲۲ درصد افزایش داده است…

به گزارش رسانه‌های ایران، کاهش بیش از ۴۰ دلاری قیمت نفت در بازار جهانی، و همچنین تنزل درآمدهای نفتی دولت ایران به میزان ۳۰ درصد، شرایطی را ایجاد کرده که دولت ناچار به کاهش قیمت نفت از ۱۰۰ دلار در بودجه سال جاری به ۷۲ دلار در لایحه بودجه سال آینده شده است.

دولت ایران قصد دارد بخشی از کاستی‌های ناشی از کاهش قیمت نفت را با افزایش مالیات در بودجه سال آینده جبران کند. قرار است در بودجه سال آینده بیش از ۸۶ هزار میلیارد تومان مالیات گرفته شود، که نسبت به سال جاری حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان (۲. ۲۲درصد) افزایش دارد.

اما دولت ایران در سالهای گذشته در جمع آوری مالیات مشکل داشته، و معمولا درآمدهای مالیاتی منظور شده در بودجه کشور به تمامی محقق نمی‌شده است.

افزایش مالیات در سال مالی آینده عمدتا از طریق مالیات مستقیم و مالیات ارزش افزوده خواهد بود، و بار آن بر دوش مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

اما کار‌شناسان اقتصادی در ایران نسبت به تحقق این درآمد مالیاتی بدبین هستند، و به گفته آن‌ها در حالیکه «متغیرهای کلان» اقتصادی در سال آینده تفاوت معنا داری با سال جاری ندارند، اخذ چنین مالیاتی را فقط با فشار بر طبقات متوسط و کم درآمد امکان پذیر می‌دانند.
العربیه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا