گوناگون

بزگترین گردهمایی خیابانی در مبارزه با تروریسم

بیش از یک میلیون نفر در راهپیمایی امروز پاریس شرکت کرده‌اند. این تظاهرات برای ادای احترام به قربانیان حملات اخیر در فرانسه و مبارزه با تروریسم ، از ساعت ۱۵ تحت تدابیر بی‌سابقه امنیتی آغاز شد…

پاریس، روز یک‌شنبه ١١ ژانویه، شاهد راهپیمائی بزرگ ملی و تاریخی در مبارزه علیه تروریسم بود.

رهبران و شخصیت‌های سیاسی بیش از ۶٠ کشور جهان برای شرکت در این راهپیمائی تاریخی و اعلام همبستگی با دولت و مردم فرانسه به این شهر آمدند. فرانسوا هولاند، پیش از آغاز مراسم راهیپمائی از رهبران کشورهای شرکت کننده در کاخ الیزه استقبال کرد

گزارش‌ها از حضور انبوه مردم در خیابان‌های شهر پاریس و دیگر شهرهای فرانسه خبر می دهند که در نقاطی از این کشور شهروندان فرانسوی از نخستین ساعات صبح برای اعلام همبستگی به خیابان‌ها آمدند.http://mazanan.com/wp-content/uploads/2015/01/demo-paris.jpg

این راهپیمائی از ساعت ٣بعدازظهر به وقت پاریس با حضور شخصیت‌های برجسته سیاسی جهانی آغاز شد.

بیش از ۵۵٠٠ نیروی امنیتی و پلیس مستقر در پاریس، مسئولیت تأمین امنیت در این شهر را برعهده داشتند. همچنین تدابیر ویژه امنیتی در سایر شهرهای فرانسه نیز برقرار بود.

از شامگاه شنبه ١٠ ژانویه، تدابیر شدید امنیتی در پاریس و در سراسر شهرهای فرانسه به اجرا در آمد.

راهپیمائی تاریخی علیه تروریسم از میدان “رِپوبلیک” (جمهوری)، نماد جمهوریت فرانسه، تا میدان “ناسیون” (ملت) برگزار می‌شود.

پیش از آغاز راهپیمائی تاریخی در پاریس، “برنار کازنو”*، وزیر کشور فرانسه، میزبان همتایان اروپائی خود بود. قرار است اتحادیه اروپا، راهکارهای جدید این اتحادیه در مبارزه علیه تروریسم را به زودی اعلام نماید.

برنار کازنو، وزیر کشور فرانسه، بلافاصله پس از این نشست در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و گفت: اقدامات ما علیه تروریسم باید جهانی باشد.

در سال‌های اخیر، ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا کوشش نمودند تا زمینه‌های لازم برای بهبود شرایط همکاری این کشورها در نبرد با تروریسم را فراهم سازند و یک سیاست مشترک را به اجرا گذارند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، هم که برای اعلام همبستگی در مبارزه با تروریسم به پاریس آمده دقایقی پیش تأکید کرد: تهدیدات افراط گرایان تا سال‌ها برای کشورهای ما ادامه خواهد داشت.

حضور رهبران کشورهای مختلف جهان در پاریس حاشیه‌هائی را هم به همراه داشت. فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه، صبح یک شنبه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، دیدار کرد و رهبران سه کشور دقایقی بر سر بحران در اوکراین گفت‌وگو کردند.

اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که برای گرامیداشت یاد قربانیان حملات تروریستی به پاریس آمده در این گفت‌وگوی سه جانبه حضور نیافت.

همچنین برخی از شهرهای جهان از جمله وین، آتن، برلین و اورشلیم هم شاهد حضور تظاهرکنندگان در همبستگی با شهروندان فرانسه و دفاع از آزادی بیان بود.
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا