گوناگون

کارمند سابق سیا به اتهام افشای اطلاعات در مورد ایران محاکمه می‌شود

طبق اعلان وزارت دادگستری آمریکا در روز سه‌شنبه (۱۳ ژانویه/ ۲۳ دی) محاکمه جفری استرلینگ، کارمند پیشین سازمان سیا به اتهام افشای عملیات مخفیانه آمریکا برای خرابکاری در برنامه اتمی ایران آغاز شده است. جزئیات این عملیات در کتابی ذکر شده است که توسط جیمز رایزن، خبرنگار روزنامه “نیویورک تایمز” نوشته شده است. این کتاب به نام “وضعیت جنگی” در سال ۲۰۰۶ منتشر شده است…

http://www.dw.de/image/0,,15768870_301,00.jpg

دادستان‌ها روز سه‌شنبه در بیانیه آغاز دادگاه اظهار داشتند، که بیشتر اطلاعاتی که جیمز رایزن در مورد برنامه هسته‌ای ایران در کتابش افشا کرده، تنها در اختیار جفری استرلینگ بوده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا آقای استرلینگ را کارمندی ناراضی توصیف می‌کند که به دلیل شکست در یک پرونده قضایی دست به افشای اطلاعات محرمانه زده است.

دستیار دادستان: اقدامی از روی “انتقام‌جویی”

جیم تراپ، یکی از دستیاران دادستانی گفته است این اقدام جفری استرلینگ با انگیزه طمع و تلخ‌‌کامی ناشی از شکست بوده است.

جفری استرلینگ پیش‌تر سازمان سیا را متهم به تبعیض نژادی کرده و خواستار پرداخت غرامت از سوی این سازمان برای حل و فصل این دعوی شده بود. به گفته آقای تراپ سازمان سیا پیشنهاد پرداخت غرامت ۲۰۰ هزار دلاری به وی را رد کرده و همین انگیزه‌ای برای جفری استرلینگ بوده تا از “تنها سلاح خود یعنی اسرار سازمان سیا” برای انتقام‌گیری استفاده کند.

سازمان سیا مدعی آن شده که جفری استرلینگ با افشای اطلاعات محرمانه‌ای که تنها در اختیار وی بوده، ضربه شدیدی به این سازمان وارد آورده است.

دادستانی فهرستی از شاهدان را برای ارائه شهادت در دادگاه منتشر کرده است که نام کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در آن به چشم می‌خورد.

همچنین شماری از مأموران و کارمندان سازمان سیا نیز برای ارائه شهادت به دادگاه فراخوانده شده‌اند. این افراد تنها با نام کوچک‌شان در این پرونده مخاطب قرار داده شده و به منظور حفظ هویت، از پشت یک پرده در دادگاه حرف خواهند زد.

بحث بر سر احضار خبرنگار نیویورک تایمز به دادگاه

جفری استرلینگ ۴۷ ساله در سال ۲۰۱۰ متهم به افشای اطلاعات محرمانه شد اما دادگاه وی از آن زمان تا کنون همواره به تعویق افتاده بود.

یکی از دلایل اصلی این تعویق چندین ساله، بحث بر سر احضار جیمز رایزن، نویسنده کتاب به عنوان شاهد به دادگاه بود.

آقای رایزن تأکید کرده بود، چنانچه مجبور به حضور در دادگاه شود تحت هیچ شرایطی حاضر به افشای هویت منابع اطلاعاتی‌اش نخواهد شد.

وزارت دادگستری آمریکا در نهایت تحت فشار گروه‌های روزنامه‌نگاران در حمایت از جیمز رایزن، روز دوشنبه (۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی) اعلام کرد که این خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز را مجبور به افشای منابع خبری‌اش نخواهد کرد.

گزیده گزارش: صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا