گوناگون

اخطار کارفرما به نماینده کارگران معادن البرز شرقی

نماینده قانونی کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی از دریافت اخطاریه‌ای از جانب کارفرما خبر داد. رئیس شورای اسلامی کار کارگران معادن زغال سنگ البرز شرقی دریافت این اخطاریه را به دلیل گفتگو با خبرگزاری کار و اطلاع رسانی درباره اعتراضات و مشکلات صنفی کارگران این معدن می‌داند…

«رحمان عجم» رئیس شورای اسلامی کار کارگران معادن زغال سنگ البرز شرقی در این باره به ایلنا گفت: مدیر عامل معدن زغال سنگ شاهرود روز ۱۵ دی ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای ۵ بندی به محل سکونت‌ام من را متهم به «بی‌انظباتی در محل کار»، Download (1)«عدم پایبندی به مقررات شرکت (معدن)»، «تخطی از آئین نامه انظباطی کار در شرکت»، «اقدام به تحریک کارگران مبنی بر برپایی تحصن غیر قانونی و تحریک کارگران به کم کاری»، «اقدام به سرو صدا و فریاد زدن در محیط‌های اداری و اخلال در نظم معدن» کرده است. همچنین در این اخطاریه عنوان کرده است که «نتیجه این اقدامات خودسرانه شما باعث ضرر و زیان به شرکت و در نتیجه تضییع حقوق کارگران زحمتکش معادن شده است.»

نماینده کارگران معادن البرز شرقی می‌گوید در حالی مدیر عامل معدن او را که به عنوان «تضییع کننده حقوق کارگران» معرفی کرده است که در ۷۴ روز گذشته ۱۴۰۰ کارگر این معادن حقوق نگرفته‌اند.

رئیس شورای اسلامی کار معادن زغال سنگ البرز شرقی در ادامه یاد آور شد «طبق قانون کار، کارگران هر واحد تولیدی می‌توانند نهاد صنفی خود را تشکیل دهند تا به واسطه نمایندگانشان، حقوق صنفی‌شان را پی‌گیری کنند اما به دلیل عدم تمایل کارفرمایان به متشکل شدن کارگران و ضعف نظارت دولت، کارگران قادر به وصول مطالبات خود نیستند.»

او با اشاره به تشدید محدودیت‌ها برای پی گیری مطالبات کارگران طی چند سال گذشته، گفت: بعضی کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از فعالیت نهادهای کارگری در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌کنند.

این فعال کارگری با ابراز نگرانی از بی‌توجهی به ضرورت وجود تشکلات کارگری در واحد‌های تولیدی و خدماتی، اظهار داشت: نهاد کارگری هر واحدی تنها مرجع قانونی صاحب صلاحیت برای رسیدگی به مشکلات کارگران است و هیچ کارفرمایی نمی‌تواند با آوردن چند عبارت مجهول افرادی که با رای حداکثری کارگران انتخاب شده‌اند را تهدید کند.

عجم در ادامه گفت: تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند.

او با بیان اینکه میان کارفرما و نماینده صنفی کارگران هر واحدی بایستی تعامل وجود داشته باشد افزود: من علاوه بر اینکه نماینده قانونی کارگران هستم، خود نیز کارگرم، چگونه می‌توانم با نادیده گرفتن حقوق همکارانی که ساعتها در اعماق زمین با جان‌شان بازی می‌کنند، به اعتماد آنان خیانت کنم.
ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا