گوناگون

سوء قصد به جان عبدالله مومنی ناکام ماند

عبدالله مومنی، فعال مدنی و دانشجویی که پنج سال بی‌وقفه را در زندان اوین گذرانده است، شامگاه- دیروز- پنجشنبه بیست و پنجم دیماه در آستانه ورودی خانه‌اش مورد هجوم دو جوان موتور سوار قرار گرفت،..

اما این سوء قصد با هوشیاری مومنی ناکام ماند و جوانان مهاجم از صحنه متواری شدند
ساعت ده شب دیروز زمانی که عبدالله مومنی به خانه برمی گشت دو جوان موتور سوار حوالی خانه‌اش در خیابان شادمان به قصد سوء قصد به او کمین کرده و به بهانهٔ پرسیدن آدرس به او نزدیک شده و با قمه و سلاح سرد به سمتش حمله ور می‌شوند که با دفاع به موقع و هوشیاری عبدالله مومنی سوء قصد ناکام می‌ماند.

آنان که با قمه جراحت سطحی بر بدن مومنی وارد کرده‌اند هنگام فرار خطاب به او فریاد می‌زنند «دیگر خلاص شده‌ای» و از صحنه به سرعت می‌گریزند.

به نظر می‌رسد سوء قصد کنندگان قصد سرقت نداشته‌اند و به کیف آقای مومنی و وسایل شخصی‌اش توجه نکرده‌اند و این فعال مدنی نیز که قمه‌‌ رها شده از سوی یکی از جوانان سینه‌اش را به طور سطحی خراش داده بعد از این ماجرا به بیمارستان مراجعه کرده و مراتب را به نیروی انتظامی نیز گزارش می‌دهد.

عبدالله مومنی چهره سر‌شناس جنبش دانشجویی ایران؛ فعال مدنی و سیاسی و سخنگوی ادوار تحکیم وحدت است که چندین بار تجربه بازداشت و زندان را از سر گذرانده و آخرین بار بعد از جریان انتخابات سال ۸۸ بازداشت شد. او تحت فشارهای شدید برای اخذ اعترافات اجباری قرار گرفت و مابین فعالان جامعه مدنی به یکی از «سر‌شناسترین چهرهٔ اعتراض به نقص حقوق بشر» در ایران شهره و بعد از گذران ۵ سال حبس در اسفندماه سال ۱۳۹۲ آزاد شد.

جریان سوء قصدهای نافرجام اخیرا بر علیه فعالان مدنی و سیاسی افزایش یافته و یادآور ماجرای سوء قصدهای زنجیره‌ای دهه هفتاد بر علیه نویسندگان و فعالان مدنی، از جمله عملیات ناموفق اتوبوس نویسندگان است که به ماجرای اتوبوس ارمنستان شهرت یافت و بعد‌ها خاطرات آن اتوبوسی که قرار بود با هماهنگی وزارت اطلاعات و با دخالت راننده در دره حیران به دره انداخته شود نقل محافل جامعه روشنفکری و مدنی ایران شد.

ماه گذشته نیز محمد نوری زاد از یک سانحه رانندگی خطرناک و مشکوک که به نظر می‌رسد برنامه ریزی شده بوده درمیدان توحید جان سالم به در برد.

او که بر اثر این سانحه رانندگی مدتی بیهوش بود با مداخله شهروندان حاضر در محل و اورژآنس تهران بهوش آمد و روز بعد در شرح ماجرا نوشت که در حالی که در راه بندان میدان توحید توقف کرده بوده یک کامیون حمل زباله با سرعت به سمتش حرکت کرده و به ماشینش کوبیده است.

نوری زاد بعد از این اتفاق تصاویر اتومبیل مچاله شده و آنچه که از آن باقیمانده بود را در فضای مجازی منتشر کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا