گوناگون

تجمع کارگران معدن کوشک بافق در مقابل وزارت صنعت

این کارگران گفته‌اند که به نمایندگی از بیش از ۲۶۰ کارگر این معدن در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزدشان طی ۲ماه گذشته و همچنین بی‌توجهی کارفرما نسبت به وعده‌های داده شده در مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کرده‌اند…

جمعی از کارگران معدن کوشک بافق با سفر به تهران صبح امروز (۲۷ دی) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که با لباس کار در این اعتراض صنفی حضور پیدا کرده‌اند به ایلنا گفته‌اند که به نمایندگی از بیش از ۲۶۰ کارگر این معدن در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزدشان طی ۲ماه گذشته و همچنین بی‌توجهی کارفرما نسبت به وعده‌های داده شده در مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کرده‌اند.

از حاشیه این تجمع صنفی نیز گزارش می‌رسد که یکی از کارگران در حین عکس‌برداری از اجتماع کارگران که به منظور ارسال برای خبرگزاری کار (ایلنا) انجام گرفته بود برای ارائه توضیحات به دفتر انتظامات وزارت صنعت هدایت شده و از او تعهد کتبی اخذ شده است.

به گفتهٔ کارگران قرار است نماینده حقوقی آنان به همراه اعضای شورای کارگری این معدن جهت مذاکره با مسولین وزارت صنعت و معدن به ساختمان مرکزی این وزارتخانه مراجعه کنند.

لازم به یادآوری است بیش از ۲۶۰ نفر از کارگران معدن کوشک بافق نزدیک به ۲ماه پیش در اعتراض به عدم پرداخت ۳ماههٔ مطالبات حقوقی خود به مدت یک هفته دست از کار کشیدند. اگر چه پس از ۵ روز اعتصاب صنفی، حقوق یک ماه از سه ماه پرداخت شد و با مداخلهٔ فرمانداری و اداره کار شهرستان بافق در مذاکره با کارفرما و دریافت وعده پرداخت حقوق معوقه‌شان تا ۲۶ آذر، کار در این معدن را در نوبت کاری صبح پنج شنبه از سر گرفتند.

یکی از کارگرانی که در تجمع امروز حضور یافته بود در این باره به ایلنا گفت: کارگران از ۲۶ آذر تا کنون خطاب به دو وزیر صنعت و کار نامه نگاری کرده‌اند اما هنوز هیچ اقدامی جهت بهبود شرایط صنفی ما صورت نگرفته است.

کارگران در این نامه که توسط نماینده حقوقیشان به این نهادهای دولتی تحویل داده شد، ضمن تشریح شرایط سخت کار و بی‌توجهی کارفرما نسبت به مطالبات حقوقیشان، دلایل اعتراض صنفیشان را تشریح کرده و از مسولین خواسته‌ بودند تا هرچه سریع‌تر به وضعیت غیر انسانی و ناعادلانه‌ای که به آن‌ها تحمیل شده است رسیدگی کنند.

به گزارش ایلنا، عمده‌ترین مطالبات کارگران معدن کوشک بافق اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار و حق پله و تونل، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در معدن و همچنین استاندارد سازی سیستم‌های برق و آب و تهویه و نامناسب بودن امکانات خانه بهداشت، پرداخت اضافه کاری طبق قانون و مواردی از این دست عنوان شده بود. همچنین کارگران خواهان رسیدگی کارفرما به وضعیت پرداخت دیهٔ دو کارگر این معدن که سال گذشته در حین کار در این معدن کشته شده بودند، هستند.

گفتنی است، معدن کوشک بافق یک معدن با مالکیت خصوصی است که توسط شرکت معدن بافق (سهامی عام) اداره می‌شود و با بیش از ۳۵۰ کارگر در در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شرق یزد و ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق واقع شده است.
کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا