زنان

عدم تعقیب مزاحمان خیابانی مانع امنیت زنان است

ایجاد مزاحمت خیابانی برای زنان توسط اتوموبیل ها امری است که کمتر زنی برایش اتفاق نیافتاده است. اما آیا زنان می توانند از این خاطیان شکایت کنند؟ و در صورت شکایت چقدر رسیدگی از سوی مراجع ذی ربط صورت می گیرد.یک وکیل دادگستری : در صورتی که به دادسرا مراجعه کنید باید دو نفر شاهد همراه خود ببرید و معمولا افرادی که اقدام به آزار خیابانی می کنند زنان تنها را در کوچه های خلوت مورد آزار قرار می دهند و در چنین شرایطی حتی در خیابان هم داشتن شاهد آسان نیست…

پلیس ۱۱۰ اولین گزینه ای است که مکن است به ذهنتان برسد در صورتی می توانید از این گزینه استفاده کنید که در موقع حادثه به آن زنگ بزنید. البته این توضیحی است که اپراتور ۱۱۰ به خبرنگار ایسکانیوز می دهد.

او ادامه داد: اگر شماره خودرو را برداشته باشید بعد از حادثه درصورتی که همان موقع با ۱۱۰ تماس نگرفته باشید می توانید به دادسرا یا شورای حل اختلافی در محل حادثه مراجعه کنید و از فرد خاطی شکایت کنید.

زهرا مینویی، وکیل پایه دادگستری در مورد این رویه برخورد با خاطیان گفت: یکی از همکاران من چند روز قبل در یکی از کوچه های خلوت میرداماد دچار مزاحمت خیابانی از سوی مردی سوار بر اتومبیل که شلوار هم نپوشیده بود شد. همچنین آن مرد حرفهای رکیکی هم به او زنده بود. با ۱۱۰ تماس گرفتیم و شماره خودرو را اعلام کردیم. گفتند که رسیدگی می کنند. اما نمی دانم واقعا رسیدگی می کنند یا خیر. این مرد دو سال است که در این محدوده هر روز صبح از ساعت ۷ تا ۸:۳۰ دقیقه صبح به گفته اهالی محل برای زنان در کوچه های خلوت ایجاد مزاحمت می کند و در گزارشی که به ۱۱۰ دادیم همین که گفتیم مرد لباس مناسب نداشته مامور گفت شلوار نپوشیده بوده است؟ و مشخص است که از وضعیت او با خبر بودند.

از دیگر سو برخی زنان از شکایت کردن به دادسرا هم می ترسند چرا که وقتی فرد خاطی در محل زندگی آنان است و آدرس آن ها را دارد می تواند دست به آزارهای بیشتر بزند وو این مسئله قابل درک است.

این وکیل ادامه داد: اگر نیروی انتظامی یا راهنمایی و رانندگی جریمه های سنگین برای رانندگان خاطی در نظر بگیرند ممکن است این مجازات به کاهش مزاحمت های خیابانی کمک کند.

از دیگر سو در صورتی که به دادسرا مراجعه کنید باید دو نفر شاهد همراه خود ببرید و معمولا افرادی که اقدام به آزار خیابانی می کنند زنان تنها را در کوچه های خلوت مورد آزار قرار می دهند و در چنین شرایطی حتی در خیابان هم داشتن شاهد آسان نیست.

مینویی ادامه داد : در مورد آزارهای خیابانی نمی دانم رویکرد سایر کشورها چگونه است اما در مورد خشونت های خانگی در دنیا فرض بر این است که اعلام قربانی کافی است که تعقیب از سوی پلیس و دستگاه قضا شروع شود اما در ایران همیشه به شاهد نیاز است.

به نظر می رسد برای کاهش مزاحمت های خیابانی علیه زنان لازم است که دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی مجموع قوانین بهتری وضع کنند و به شکایت های زنان در مورد مزاحمت رانندگان توجه نشان دهند تا فضای شهری برای زنان امن تر شود. مسلم است در صورتی که با خاطیان برخورد شدیدی انجام نگیرد و زنان نیاز به داشتن شاهد برای مراجعه به دادسرا داشته باشند اوضاع بهتر نخواهد شد.

ایسکانیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا