گوناگون

استعفای سربازرس سازمان ملل اسرائیل را خشنود کرد

رئیس کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد در پرونده انجام احتمالی جنایات جنگی توسط اسرائیل در نوار غزه استعفا داد. کناره‌گیری ویلیام شیبس بعد از آن صورت گرفت که اسرائیل او را به جانبداری از فلسطینی‌ها متهم کرد..

ویلیام شیبس، رئیس کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد در نوار غزه که اسرائیل او را از همان ابتدا به جانبداری از فلسطینی‌ها متهم کرده بود اینک از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بعد از کناره‌گیری شیبس خواستار منحل شدن این کمیسیون شد؛ کمیسیونی که به دنبال جنایات جنگی احتمالی اسرائیل در نوار غزه است.

اسرائیل از همان سال گذشته وقتی که ویلیام شیبس، پروفسور کانادایی در رشته حقوق فعالیت خود در این سمت را آغاز کرد با انتصاب او به عنوان مسئول این تحقیقات به شدت مخالفت کرد. شیبس نیز گفت، انتقادهای پیشین وی از اسرائیل، بر مسیر تحقیقات تأثیر نخواهد گذاشت.

سازمان ملل می‌گوید، شیبس در واکنش به اتهام‌های اسرائیل کناره‌گیری کرده است. اسرائیل با اشاره به این که شیبس در ازای دریافت پول به عنوان کارشناس حقوق با سازمان آزادیبخش فلسطین همکاری کرده، از او انتقاد کرد و گفت، شیبس زمانی که به این سمت منصوب شد از این قضیه چیزی نگفت.

قرار بود که ویلیام شیبس با دو کارشناس دیگر حقوق بین‌الملل در کمیسیون یاد شده تا ماه مارس گزارشی تهیه و تدوین کنند؛ گزارشی که روشن‌کند، آیا اسرائیل در تابستان گذشته در نوار غزه دست به جنایت‌های جنگی زده است یا نه. اسرائیل تا کنون از همکاری با این کمیسیون سر باز زده است.

اتهام‌های اسرائیل علیه شورای حقوق بشر

ویلیام شیبس در ماه اوت گذشته از سوی رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان مسئول کمیسیون سه‌ نفره یادشده منصوب شد.

بنیامین نتانیاهو شورای حقوق بشر را بار دیگر متهم کرده که صرف نظر از اسرائیل چشم خود را بر نقض حقوق بشر توسط کشورهای دیگر می‌بندد. نتانیاهو در این باره گفته است: «این همان شوراست که در سال ۲۰۱۴ تصمیم‌هایی که علیه اسرائیل اتخاذ کرد بیش‌تر از مجموع تصمیم‌هایش علیه ایران، سوریه و کره شمالی بود.»

نخست‌وزیر اسرائیل به سازمان ملل متحد توصیه کرد که تحقیقات خود را بیشتر علیه حاکمان نوار غزه (گروه فلسطینی حماس) متمرکز کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل نیز از کناره‌گیری ویلیام شیبس ابراز خوشنودی کرده است.

حنان عشراوی، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین اسرائیل را بارها متهم کرده که با این اتهام‌ها قصد دارد جلوی این تحقیقات را بگیرد.

در جریان جنگ ۵۰ روزه غزه در تابستان گذشته ۲ هزار و ۲۳۰ فلسطینی کشته شده یا این که مدتی بعد بر اثر شدت جراحاتشان جان باختند. طرف اسرائیلی حدود ۷۰ نفر کشته داد.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا