فرهنگی

مشکلات موسیقی زنان

گروه موسیقی  آوای مهربانی به سرپرستی سهیلا پورگرامی چندین سال است که جایگاه خود را در میان بانوان پیدا کرده است و از جمله گروه‌هایی است که نظر مثبت مخاطبان را نسبت به خود جلب کرده‌است…

سهیلا پور گرامی تنظیم کننده و خواننده گروه موسیقی آوای مهربانی است و همچنین سرپرستی این گروه را برعهده دارد .وی یکی از بانوان هنرمندی است که در زمینه موسیقی از هیچ تلاشی برای موسیقی بانوان کوتاهی نکرده است و در بیشتر مواقع به دنبال راه حل های مناسبی برای حل مشکلات در زمینه موسیقی بانوان بوده است.این بانوی هنرمند ، موسیقی و علاقه به موسیقی را از همان سال‌های کودکی آغاز کرد که علاقه اش به موسیقی سنتی و تلفیقی او را به یکی از موفق ترین بانوان هنرمند در عرصه موسیقی تبدیل کرده است.سهیلا پورگرامی به اشعار مولانا علاقه خاصی دارد و در بیشتر کنسرت‌ها از اشعار این شاعر توانا استفاده می کند. او معتقد است در اشعار مولانا حسی وجود دارد که در اشعار دیگر نمی توانیم این حس وعشق را پیدا کنیم .وی در این باره می گوید: ما در کنسرت‌ها از اشعار دیگر هم استفاده کرده‌ایم مانند اشعار سعدی و اشعار ابوسعید ابوالخیر اما،اشعار مولانا ما را به خودش مرتبط کرده و مردم بیشتر با اشعار مولانا آشنا هستند و بیشتر می‌توان روی اشعار مولانا مانور داد. سهیلا پورگرامی زمانی کار خود را در زمینه موسیقی بانوان شروع کرد که موانع و مشکلات زیادی بر سر راه او قرار داشت اما با وجود سختی‌ها گروه موسیقی بانوان را تشکیل داد و فعالیت خود را به صورت گسترده‌تر آغاز کرد.سهیلا  پورگرامی۲۰ سال فعالیت هنری دارد و بیشتر کنسرت‌های تلفیقی (پاپ و سنتی ) برگزار می کند‌. او فعالیت در عرصه موسیقی بانوان را نوعی جهاد می‌داند و معتقد است که موسیقی بانوان به هدف اصلی خود که یک هدف فرهنگی است می‌رسد. پورگرامی معتقد است که هر فعالیتی در حوزه موسیقی مشکل و دشوار است اما بالاخره جواب نهایی خود را می گیرد.وی بعد از اینکه چند سال فقط در حوزه بانوان فعالیت کرد به این نتیجه رسید که فعالیت در حوزه بانوان او را راضی نمی کند ، حوزه موسیقی مختلط را انتخاب کرد و سه سال است که با پدرام درخشانی موسیقی تلفیقی را در کنسرت‌ها به همراه گروهش اجرا می‌کند. همچنین سهیلا پورگرامی در کنار پری صابری که یکی از کارگردان‌های بزرگ تئاتر است موسیقی زنده در تئاتر کار می کند که در کار هفت خوان رستم، یوسف و زلیخا و سوگ سیاوش و… موسیقی زنده و نقش همراه با موزیکال اجرا کرده است . گروه پورگرامی در سال ۱۳۸۵ که یک ارکستر مختلط بود توانست در جشنواره مقام کسب کند و در ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ در ارمنستان به اتفاق ۱۰ خانم دیگر کنسرتی برگزار کرد که در فیلارمونیک ارمنستان بود و توانست موفقیت بزرگی به دست آورد .همچنین وی بزرگترین کنسرت بانوان را امسال اجرا کرد که همراه با ۳۰ نوازنده دف و اجرای حرکات سماع بود و قسمتی از این کنسرت هم به ملودی خراسانی اختصاص داده شده بود که با استقبال صد درصدی مخاطبان همراه بود . گروه پرمخاطب سهیلا پورگرامی قرار است در مهر ماه امسال روز ملی فلک را به همراه یک خانم نروژی و تاجیکی جشن بگیرند .این گروه به تازگی مقام دوم جشنواره موسیقی ازبکستان را به دست آورده است. با سهیلا پورگرامی گفت وگویی انجام دادیم که می خوانید‌:

برای پرسش نخست آیا مشکلاتی که بر سر راه موسیقی بانوان قرار دارد حل شدنی است ؟

مشکلات موسیقی بانوان به نظر حل نشدنی می‌رسند. اگر عشق در کار ما نباشد، تا به حال هزار بار از پا افتاده بودیم.متاسفانه مشکلات بر سر راه موسیقی بانوان در کشور ما بی شمار است و اگر هنرمندان موسیقی عاشق کارشان نباشند، هرگز با این همه مشکل نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. ما درگیر و دار افراط و تفریط هستیم، یا کلا پیشکسوتان را فراموش می کنیم، یا دیگر به جوانان اهمیت نمی‌دهیم. در این سال‌ها جو موسیقی بانوان طوری است که دیگر به گروه های موسیقی نوپا و جوانان اهمیتی داده نمی شود. درحالی که الان در این فضا وقت آن رسیده است که  ما به فعالیت‌های جوانان پر و بال بدهیم و قابلیت‌های آنان را به جامعه بشناسانیم.در سال‌های گذشته ما با تمام قوا درجشنواره موسیقی بانوان شرکت کردیم، اما درمرحله بازبینی کار گروه ما را حذف کردند و درجشنواره دیدیم که گروه‌های سطح پائین تر چند بار به روی صحنه رفتند. حتی کسی حاضر نشد که به ما توضیح دهد که چرا کار ما حذف شده است؟ البته امروزه در خصوص مشکلات در موسیقی بانوان معضلات تا حدودی برطرف شده است و هر روز این پیشرفت‌ها بیشتر می‌شود اما این مشکلات به طور کلی ریشه کن نشده است.در حال حاضر هیچ ممانعتی برای هیچ یک از بانوان هنرمند برای برگزاری کنسرت  وجود ندارد و هر کسی می تواند کنسرت برگزار کند .یکی از مهم ترین مشکلات که هنوز برطرف نشده است مسئله صدا در سالن ها است و این مسئله باعث می شود که تا حدودی با موانعی رو به رو شویم .از مهمترین موانعی که پیش رو داریم این است که همه می خواهند در تالار وحدت کنسرت برگزار کنند و همه مدعی هستند اما باید به سابقه توجه کرد و بعد معیارهای اجرایی بگذارند.گروه‌هایی که تازه شروع به کار کرده‌اند باید از سالن های کوچک تر آغاز کنند و راه را برای افراد حرفه‌ای تر باز بگذارند. یکی دیگر از مشکلات این است که در محل برگزاری کنسرت همه عوامل باید خانم باشند از جمله صدابردار و ……برای این مشکل باید راه حلی در نظر گرفته شود و سالن‌هایی را مخصوص کنسرت های بانوان در نظر گیرند تا تمامی کسانی که در آن سالن فعالیت می‌کنند بانوان باشند. مسئولین باید بیشتر از موسیقی بانوان حمایت و پشتیبانی کنند ؛ البته مسئولین حمایت لازم را می‌کنند یعنی گروهی مجموعه بزرگی راه‌اندازی کرده‌اند و مشکلات را یک به یک از سر راه کنار می‌زنند اما باید این حمایت‌ها را بیشتر کنند تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر در زمینه موسیقی بانوان باشیم .در کنار مسئولین بانوان هنرمند هم باید همکاری کنند. من از بسیاری از بانوان گله دارم. بیشتر بانوان هنرمند فقط تدریس می کنند؛ در حالی که فضای کافی وجود دارد و باید شروع کنند .من به این باور رسیده‌ام که بانوان خمیره لازم را دارند و باید به درستی از این استعدادها حمایت کنند و خودشان هم از همدیگر پشتیبانی کنند .

برای برطرف کردن مشکلات مربوط به  صدابرداری کنسرت موسیقی بانوان چه باید کرد؟

یکی از افراد ماهر در زمینه صدا برداری بانوان ، خانم بخشایش است اما از ایشان در تالارها استفاده نمی‌کنند و بیشتر از افرادی استفاده می‌کنند که در سطح ابتدایی قرار دارند. از نظر من باید از کسانی استفاده شود که توانمندی دارند و دوره‌های عالی را گذرانده باشند . زمانی که افراد ماهر پشت این ماجرا نباشند مشکلات اساسی ایجاد می‌شود و این کار رشته حس و حال را از اجرا کننده و مخاطب می‌گیرد و یا صدا کم و زیاد می‌شود. باید یا از افراد ماهر استفاده کنیم و یا به افراد مبتدی آموزش دهیم.

وضعیت موسیقی بانوان را چگونه ارزیابی می کنید ؟ و چرا موسیقی بانوان در کشور ما رشد نکرده است ؟

همه دوست دارند  با گروه‌های موسیقی بانوان همکاری کنند اما نمی‌توانند و به طور کلی بن بست در این کار زیاد است . در این حوزه افراد کمی فعال هستند و باید تعداد افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند بیشتر شود و این افراد باید با هم هماهنگ شوند تا کار به یک نظم خاصی برسد‌. همچنین موسیقی و به خصوص موسیقی بانوان در کشور ما حمایت نمی‌شود و برای منتشر کردن یک اثر موسیقایی باید راه‌های طولانی را طی کنیم و اگر بخواهیم کنسرتی برگزار کنیم تالار تایید شده برای حضور بانوان کم داریم زیرا فقط سه تالار داریم که شامل تار وحدت ، تالار برج میلاد و تالار نیاوران می‌شود که در تالار میلاد ، موسیقی معنای تجاری پیدا کرده است و بعد فرهنگی ندارد و فقط تالار نیاوران در وضعیت مطلوبی قرار دارد که  آقای پارسایی توانسته‌اند تا حدودی مشکلات و معضلات در این زمینه را حل نمایند . به نظر من باید تالارهای بیشتری داشته باشیم تا به موسیقی معنای بیشتری داده شود. در برج میلاد هزینه‌ها بسیار سنگین است و مجبوریم فقط به تالار وحدت بسنده کنیم و مهمترین سوال این است که چرا نباید برای گروه‌های بانوان هزینه‌ها تعدیل پیدا کند؟ به طور کلی اطلاع رسانی در زمینه موسیقی بانوان خیلی کم است و مخاطبان موسیقی بانوان باید هم عام و هم خاص باشند و چون اطلاع رسانی کم است این موضوع فقط محدود به افراد خاص می شود که به این دلیل موسیقی بانوان هنوز رشد کافی نکرده است .

چرا شما در کنسرت‌هایتان فقط از موسیقی تلفیقی استفاده می کنید ؟

موسیقی ای  که ما کار می کنیم ترکیبی است ازموسیقی سنتی و پاپ؛ یعنی هم از موسیقی پاپ و هم از موسیقی سنتی استفاده می کنیم و علت این کار این است که هم جایگاه موسیقی سنتی حفظ شود و هم موسیقی پاپ که مورد توجه تعدادی از مخاطبان است جایگاه خود را پیدا کند و ما سعی داریم هم اصالت موسیقی سنتی را حفظ کنیم و هم جنب و جوش موسیقی پاپ را در کنار موسیقی سنتی داشته باشیم . من در بیشتر کنسرت‌ها از موسیقی فولکلور و موسیقی خراسانی هم استفاده می کنم؛ زیرا در حال حاضر تعداد کمی از هنرمندان از این نوع موسیقی استفاده می‌کنند در حالی‌که این موسیقی جزو با اصالت ترین نوع موسیقی است و ما وظیفه داریم که جایگاه اصلی این موسیقی را حفظ کنیم .

در حال حاضر موسیقی سنتی در چه وضعیتی قرار دارد ؟

موسیقی سنتی همیشه لب مرز و پرتگاه است. من امسال ملاقاتی با آقای میر زمانی مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد داشتم که ایشان واقعا اهل موسیقی سنتی هستند و همیشه زبان هنرمندان را می‌فهمند که قرار شده است از موسیقی سنتی حمایت بیشتری کنند. در حال حاضر موسیقی پاپ دارد جایگزین موسیقی سنتی می شود ؛ البته  من با موسیقی تعریف شده پاپ موافق هستم ولی موسیقی به جایی رسیده است که مخاطبین بین زمین و آسمان گیر کرده‌اند و نمی‌دانند کدام موسیقی را گوش کنند که همه ما در تلاش هستیم و نباید اجازه دهیم موسیقی اصیل و سنتی ما از دست برود و به نظر من مخاطبین موسیقی سنتی فقط نباید افراد مسن و سالخورده باشند بلکه باید جوان ها هم از این موسیقی لذت ببرند و جزو مخاطبین موسیقی سنتی باشند  که این کار فقط نیاز به حمایت بزرگان موسیقی دارد. در حال حاضر تفریح و سرگرمی مردم با موسیقی زیر زمینی است و موسیقی اصلی ما رشد نکرده است زیرا حامی ندارد. ما در موسیقی فقط نباید به افراد خاص و گروه‌های توانا توجه کنیم بلکه باید گروه‌های کوچک تر را هم حمایت کنیم. همچنین در موسیقی باید اعتدال وجود داشته باشد تا جوان‌ها تشنه نباشند و فقط به سراغ موسیقی پاپ نروند بلکه به موسیقی سنتی هم توجه داشته باشند . به نظر من اگر می خواهیم جوانان را نجات دهیم باید یک موسیقی تعریف شده ارائه دهیم.

وظیفه متولیان فرهنگی نسبت به موسیقی بانوان چیست ؟ و آیا این وظیفه انجام شده است؟

متولیان فرهنگی باید موسیقی بانوان را حمایت و پشتیبانی کنند. همچنین من از متولیان فرهنگی درخواست می کنم یک جلسه برگزار کنند و نظرها و پیشنهادهای گروه‌های بانوان را هم بشنوند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. به نظر من باید خیلی از بانوان هنرمند کشورمان قدردانی شوند چون ما نظیر خانم افلیا پرتو و خاطره پروانه و افسانه ملک نداریم این هنرمندان زحمات زیادی کشیده اند پس باید امثال این عزیزان را دعوت کنیم و از آنها قدردانی کنیم . به طور کلی هیچ وقت از گروه بانوان اسمی برده نمی‌شود و به همین خاطر خیلی از بانوان هنرمند ما آزرده و ناراحت هستند . کار فرهنگی بانوان باید حمایت شود زیرا هیچ فرقی بین موسیقیدان مرد و زن وجود ندارد چون بانوان هم در این راه زحمت زیادی کشیده‌اند . خیلی از بانوان هنرمند ما زمانی که از میان ما می روند برایشان مراسم یادبودی برگزار می کنند که این کار واقعا ناراحت کننده است پس بهتر است که در زندگی از بانوان قدردانی و حمایت شود نه زمانی که از میان ما می روند.

با توجه به اینکه کمتر هنرمند مردی برای بانوان آهنگ می سازد؛وضعیت آهنگسازی در گروه بانوان به چه شکلی است ؟

به طور کلی آهنگسازان برای آهنگسازی مبالغ زیادی می گیرند و چون بانوان حمایت نمی شوند نمی توانند از آهنگ های جدید استفاده کنند و مهم‌ترین عامل نداشتن بودجه است . بانوان به لحاظ مالی کارهای قدما را اجرا می کنند ولی اگر قرار است که باشیم باید آهنگسازی جدید هم برای گروه‌های بانوان انجام شود که این یکی دیگر از مشکلات موسیقی بانوان است .

به عنوان سوال پایانی ، از مخاطبان خود چه انتظاراتی دارید ؟

من بیشتر از خانم‌ها  می خواهم که مشتاقانه بیایند و همراه ما باشند و پیگیر کارها باشند و از ما بخواهند تا کارهای مناسبی ارائه دهیم . زمانی که از ما کار بخواهند ما هم با اشتیاق دنبال کار می رویم و کارهای بهتری ارائه می دهیم.

آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا