زحمتکشان

اخبارِ کارگری

کارگران میگویند: سازمان تامین اجتماعی به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کند!

سازمان تامین اجتماهی از وظیفه خود قصور می‌نماید و کارگران را بیمه نمیکند (درواقع به نفع کارفرمایان کار می‌کند!) و کارگران و خانواده‌هایشان در شرایط سختی از نظر بیمه درمان و پرداخت بیمه بیکاری قرار دارند. به عنوان نمونه، کارگران کشتی‌های لایروبی بندر عباس سه سال بدون بیمه کار کرده‌اند. کارگرانِ شرکت ماشین لنت سمنان فاقد پوشش بیکاری به دلیل عدم پرداخت حقِ بیمه کارفرما هستند…


به نقطه بحران بیکاری رسیده‌ایم / نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۰ سال ۲۱ درصد است
«استانداردها اینگونه می‌گویند هرگاه نرخ بیکاری جوانان، حداقل ۲ برابر نرخ بیکاری کلی بود (نرخ بیکاری کلی، ۱۵ تا ۶۴ سال است) شما به نقطه بحران رسیده‌اید، که در حال حاضر ما در چنین وضعیتی قرار داریم. البته در یک زمانی این رقم تا ۲٫۵ برابر هم افزایش پیدا کرد اما اکنون در ۲ برابر نرخ بیکاری کلی قرار داریم.»
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۰ سال ۲۱ درصد است، در حالی که نرخ بیکاری کل ما ۱۰٫۵ عنوان شده است.
اعزام کارگران ایرانی به قطر؛

استثمار وحشیانه و بردگی کارگران ایرانی در قطر!

وازرت کار جمهوری اسلامی تفاهم نامه مشترکی با شیخ نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس قطر به امضاء رسانده است که مطابق آن کارگران و بطور کلی نیروی کار ( شامل کارگر، تکنسین و پرستار …) از ایران به این کشور اعزام خواهد شد.

زندگی کارگران، بویژه کارگران مهاجر در قطرفوق‌العاده وخیم و غیر انسانی است. گزارش‌های متعدد بین‌المللی معتبر نشان دهنده استثمار وحشیانه و رفتار قرون وسطایی قطر با کارگران است. جمهوری اسلامی و وزیر کار آن ربیعی با این تفاهم نامه بار دیگر حقوق کارگران میهن ما را پایمال و آن‌ها را به عنوان “برده” به قطر می‌فرستند.

این سیاست ضد کارگری را باید با اعتراض و مبارزه متحد افشا و محکوم کنیم
یورش به حقوق کارگران به نام خروج از رکود اقتصادی

مواد ۱۶ و ۱۷ لایحه رفع موانع تولید که مربوط به اصلاح قانون کار و بیمه تأمین اجتماعی کارگران می‌شود، توسط دولت تهیه شده و به نام خروج از رکود اقتصادی منافع کارگران را پایمال می‌کند. با تصویب ماده ۱۶ الحاقی به لایحه رفع موانع تولید به جای شفاف‌تر شدن روابط کار، دست کارفرما برای اخراج کارگران بیشتر باز خواهد شد و بر اساس ماده ۱۷ قرارداد همه کارگران موقت خواهد بود.
برنامه آزاد سازی اقتصادی عامل افزایش نرخ بیکاری در ایران

مرکز آمار جمهوری اسلامی اعلام کرد، نرخ بیکاری در فصل پاییز ۱۰٫۵ درصد بوده که نسبت به تابستان افزایش نشان می‌دهد. تعداد بیکاران ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار نفر اعلام شده است. بسیاری از کارشناسان آمارهای اعلام شده نرخ بیکاری را حداقل پانزده درصد ارزیابی می‌کنند. افزایش نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله و زنان بیشتر است.
مدلِ جدید “خودبازرسی” وزارتِ کار، ترفندیِ دیگر در راستایِ یورش به حقوقِِ مسلمِ کارگران

روزِ ۱۷ دی ۹۳، سیدحسنِ هفده‌تن، معاونِ روابطِ کارِ وزارتِ کار از اجرایِ “مدلِ جدید بازرسی خودکار در کارگاه‌های تولیدی خبر داد” و گفت، “با اجرای موفقیت‌آمیز این مدل سالانه هزار میلیارد تومان از هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی بابت پرداخت غرامت حوادث ناشی از کار کاهش می‌یابد….. در مدل جدید سیستم خودبازرسی کار نگاه غرامت محوری و جریمه کارفرما کاملاً امحا شده و….ایمن سازی رفتاری نیروی کار در پیش گرفته می‌شود.” هفده‌تن افزود، “چنانچه دستاوردهای آن (مدل جدید) در پایان سال ۱۳۹۴ قابل توجه باشد در سازمان بین‌المللی کار (ILO) به نام ایران در دولت تدبیر و امید ثبت و از تجربیات موفق این طرح کشورهای عضو (ILO) بهره‌مند خواهند شد.”
ایران “رکورد حوادث مربوط به هنگام کارِ ساختمانی در دنیاست”

روزِ ۲۱ دی ۹۳، رئیس انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت، “کشور ما رکورد حوادث مربوط به هنگام کار ساختمانی در دنیاست”؛ و “نبود بازرسی مستمر از کارگاه‌های ساختمانی توسطِ وزارتِ کار و نبود قوانین بازدارنده” را از دلایل افزایش حوادث کار خواند. با تمامِ این اوصاف، کارگرارانِ جمهوریِ اسلامی نیتِ اجرایِ “مدلِ خودبازرسی” در کارگاه‌های ایران و “امحا کاملِ جریمه کارفرما” در حوادث ناشی از کار را دارند؛ و با ثبتِ این مدل در سازمانِ بین‌المللی کار (ILO) به نامِ دولتِ “تدبیر و امید”، امیدوارند کشورهای عضوِ (ILO)، از تجربیاتِ موفقِ این طرح در جمهوریِ اسلامی بهره‌مند شوند.

منابع مورد استفاده: خبرگزاری‌های ایلنا، ایسنا و مهر

http://www.etehadkargar.org/

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا