گوناگون

ادامه مذاکرات صلح اوکراین در مینسک و احتمال توافق چهارجانبه

بنابه گزارش خبرگزاری ها مذاکرات چند ساعته ی سران چهار کشور روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه به تهیه ی «سند صلح» انجامیده که قرار است توافقات پیرامون پایان جنگ در اوکراین را تضمین کند …

در حالی که سران چهار کشور روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه، تمام شب گذشته را به مذاکره برای یک توافقنامه ی صلح مشغول بوده اند، یورونیوز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است، «امیدواری ها» به امضای یک توافقنامه در پایان مذاکرات میان سران کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان در مینسک قوت گرفته است.

بنابر این گزارش، فرانسوا اولاند، آنگلا مرکل، پترو پروشنکو و ولادیمیر پوتین از ساعت شش بعدازظهر روز چهارشنبه در پایتخت بلاروس به دنبال یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی در شرق اوکراین به مذاکره پرداخته اند.
دیپلمات ها اظهار امیدواری کرده اند که با پیشرفت گفتگوها، در پایان این نشست سند مشترکی در زمینه نحوه اجرای طرح صلح ماه سپتامبر، امضا شود. با این حال هنوز هیچگونه جزئیاتی از محتوای این سند منتشر نشده است.
دستیابی به یک آتش بس فوری، موفقیت دیپلماتیک مهمی برای آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند که ابتکار این طرح صلح را داشتند، محسوب خواهد شد.
درگیری های نظامی در شرق اوکراین از ماه آوریل سال گذشته میلادی تاکنون، بیش از پنج هزار و چهارصد کشته و یک و نیم میلیون آواره برجا گذاشته است.

اجلاس گروه تماس
همزمان با برگزاری این دیدار چهارجانبه، نشست گروه تماس اوکراین نیز در مینسک جریان دارد و در آن ‘دنیس پوشیلین’ و ‘ولادیسلاو دینوو’ نمایندگان جمهوری های مردمی دونتسک و لوهانسک با لئونید کوچما نماینده رسمی اوکراین در مورد مفاد توافقنامه جدید صلح مذاکره می کنند.
به گزارش ایرنا، ازروسیه هم ‘میخاییل زورابوف’ سفیر این کشور دراوکراین درنشست گروه تماس درمینسک شرکت کرد و ‘هایدی تالیاوینی’ رییس دفتر سازمان امنیت وهمکاری اروپا هم نظارت براین مذاکرات را بر عهده داشته است.

«سند صلح» آماده شده است
زمانه به نقل از خبرگزاری آلمان گزارش داده است که رهبران کشورهای آلمان و فرانسه و روسیه و اوکراین آماده‌اند که سندی را برای پایان بخشیدن به جنگ اوکراین امضاء کنند. این سند هنوز امضاء نشده است.
به گزارش خبرگزاری آلمان با پیشرفت مذاکرات چهار رهبر اروپایی در مینسک، وزاری خارجه این چهار کشور نیز دعوت شدند که در این گفت‌و‌گوها شرکت کنند.
از مینسک گزارش شده است که به احتمال بسیار زیاد جدایی‌طلبان شرق اوکراین سند صلح را امضاء خواهند کرد. در این سند پیش‌بینی شده که چگونه طرفین درگیری می‌توانند در چند مرحله معاهده صلح سپتامبر سال گذشته را اجرا کنند.
از سپتامبر ۲۰۱۴ در اوکراین آتش‌بس برقرار است اما فقط روی کاغذ. سند مینسک می‌بایست متضمن آتش‌بس پایدار در اوکراین باشد.
خبرگزاری ایتارتاس گزارش داده است که سند مینسک ۱۲ الی ۱۳ بند دارد. به گزارش خبرگزاری آلمان، نمایندگان اوکراین و فرستادگان جدایی‌طلبان قرار است این سند را امضاء کنند و به این ترتیب متعهد شوند به اجرای مفاد آن.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در حال حاضر سالنی را برای امضای سند مینسک آماده می‌کنند. پس از پایان مذاکرات، پروشنکو، مرکل، اولاند و پوتین به این سالن می‌روند و سند را امضاء می‌کنند.
مذاکرات مینسک تاکنون مهم‌ترین گام برای حل بحران اوکراین در ۱۰ ماه گذشته است. در حالی‌که سراسر شب رهبران چهار کشور اروپایی مذاکره می‌کردند، درگیری‌ها در شرق اوکراین هم ادامه داشت.

راشا تودی-ایرنا-ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا