حقوق بشر

افشاگری آتنا فرقدانی و حکیمه شکری از شرایط نامناسب زندان زنان قرچک ورامین

آتنا فرقدانی و حکیمه شکری که در زندان زنان قرچک ورامین زندانی می باشند طی دیدار شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در روز دوشنبه ۲۰ بهمن از زندان قرچک و گفتگو با آنها به افشاگری شجاعانه ای از شرایط نامناسب و غیرانسانیِ نگهداری زندانیان زن به تشریح وضعیت غیربهداشتی و غیرقابل تحمل این زندان پرداختند…

 

آتنا فرقدانی و حکیمه شکری که در زندان زنان قرچک ورامین زندانی می باشند طی دیدار شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در روز دوشنبه ۲۰ بهمن از زندان قرچک و گفتگو با آنها به افشاگری از شرایط نامناسب و غیرانسانیِ نگهداری زندانیان زن در این زندان و شرایط غیربهداشتی و غیرقابل تحمل این زندان به تشریح وضعیت بد آنجا از جمله شور بودن آب آشامیدنی که موجب بیماری های پوستی و چشمی اغلب زندانیان آن هم با امکانات درمانی و دارویی بسیار محدود و در مواردی در حد صفر زندان پرداختند.
براساس گزارش سحام نیوز آتنا فرقدانی در رابطه با اعتصاب غذای خود به مولاوردی گفته تا وقتی که به زندان اوین منتقل نشود به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد حتی اگر منجر به مرگ وی شود. و در مورد دلایل اعتصابش گفته که اعتراض وی به شرایط غیرانسانی نگهداری همه زندانیان زن اعم از عادی و سیاسی در زندان قرچک و درعین حال اعتراض به روند انتقال زندانیان سیاسی زن همچو نگار حائری، حکیمه شکری، رویا صابری نژاد و بسمه جبوری و خودش به این زندان می باشد و از مسئولان قضایی می خواهد که هرچه سریع تر وی را به زندان اوین بازگردانند.
آتنا فرقدانی هنرمند نقاش و فعال حقوق کودک می باشد و در انجمن حمایت از کودکان کار به کودکان نقاشی یاد می داده. وی که بامعدل کل ۱۹.۷۸ و رتبه برتر دانشجوی دانشگاه الزهرا درمقطع کارشناسی در رشته هنر و از دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان این دانشگاه بود، به خاطرکشیدن طرحی از نمایندگان مجلس از ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد منع می شود. وی در ادامه افشاگری شجاعانه خود از شرایط بد زندان قرچک به شهیندخت مولاوردی گفت که: «امروز به خاطر بازدید شما از زندان، ظاهرسازی کرده‌اند و برای نخستین بار به زندانیان برای ناهار مرغ داده اند درحالی‌که در برنامه غذایی زندان قرچک چیزی به نام گوشت و مرغ وجود ندارد. هم‌چنین به خاطرحضور شما تعداد زیادی از زندانیان را به واحد اشتغال فرستادند و درآن‌جا به آن‌ها لباس‌های مناسب دادند که بپوشند تا در بازدید شما این‌جور به نظر بیاید که زندانیان زن از لباس مناسب و امکان‌ فعالیت‌هایی چون خیاطی، بافتنی و عروسک بافی برخوردارند اما این فقط برای همین امروز و همین چند ساعتی است که شما از این‌جا بازدید می‌کنید.»
حکیمه شکری نیز درباره بیماری چشمی خود توضیحاتی داده و گفته که مسئولان زندان از درمان و رسیدگی به بیماری اش سرباز می زنند و در رابطه با «قانون تفکیک زندانیان سیاسی و عادی» نیز گفته که با وجودی که جرم وی سیاسی است ولی برخلاف قوانین اورا به زندان قرچک تبعید کرده اند. حکیمه شکری ازفعالان و حامیان «مادران پارک لاله» است که در پی اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ درحمایت از مادران ‌زندانیان و کشته شدگان در تاریخ ۱۴ آذر ۸۹ در مراسم بزرگداشت «امیرارشد تاجمیر» یکی از کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دربهشت زهرای تهران بازداشت و توسط قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم شده است.

مازنان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا