گوناگون

چهارمین سالگرد حصر غیرقانونی در آینه شبکه‌های اجتماعی‬

امروز ۲۵ بهمن است؛ مصادف با آغاز حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز.چهار سال گذشته و برخلاف تصور سران رژیم «ولایت فقیه»، کسی آنها را فراموش نکرده است. هنوز هم هر اتفاقی و خبری درباره میر حسین موسوی ، کروبی وخانم رهنورد ، فضای مجازی را دستخوش تلاطم می‌کند.علیرغم اینکه امیر محبیان در مقام نظریه‌پرداز و نمایندهٔ اصولگرایان “عاقل”، باهدف به‌وجود آوردن انشقاق بین اصلاح‌طلبان، به‌صورت بی‌شرمانه‌ای به زهرپاشی برای تخریب شخصیت میرحسین موسوی می‌پردازد. واز حرکت‌های موسوی در بحبوحهٔ کارزار انتخابات خرداد ۱۳۸۸ رهبر سیاسی‌ای را ترسیم و به‌نمایش می‌گذارد که با ندانم‌کاری و فرصت‌طلبی در اتحاد عمل با بخش راست و یا چپ اصلاح‌طلبان مرتکب خطای بزرگی گردید. حداد عادل: “ظلم موسوی و کروبی بالاتر از جنایت صدام بود”(سایت “تیک خبر”، ۱۱ دی‌ماه).
صادق لاریجانی: “موسوی و کروبی را محاکمه نمی‌کنیم، چون می‌خواهند در دادگاه حرف خود را بزنند” (سایت “کلمه”، ۱۰ دی‌ماه).

حمله دائمی همراه با تهدیدهای رعب‌انگیز به رهبران و فعالان بی‌دفاع و به‌بندکشیده‌شدهٔ “جنبش سبز”، به هدف چنگ‌ودندان نشان دادن به “اصلاح‌طلبان مبارز” و به‌منظور فشار وارد آوردن به آنان در جهت خودسانسوری، طرد آنان از صحنه و بسترسازی برای برجسته کردنِ “اصلاح‌طلبان مطیع و تواب”.
ضرورت لحظه ایجاب می‌‌کند که نیروها و فعالان سیاسی و اجتماعیِ خواهانِ انجام “تغییر” برای گذر از دیکتاتوری به‌سوی دموکراسی، به‌طورِمتحد و به‌صورتی عمل‌گرایانه پیرامون هدف مشترکِ دفاع و تقویتِ عامل ذهنی “اصلاحات برایِ تغییر” به‌سرعت گام به‌پیش نهند. با تبلیغ وسیع و همه‌جانبه، به جلبِ حمایت‌های مردمی از مواضعی که خواست‌های مردم را درنظر دارند باید کوشید، و با دفاع از نیروها و شخصیت‌هایی که از چهره‌های مدافع اصلاحات حمایت می‌کنند، جو را باید به نفع شخصیت‌های اصلاح‌طلبِ مبارز عوض کرد…

حصر وارد پنجمین سال می‌شود، حصری ناعادلانه با تمام فشار و ممنوعیت‌ها و محرومیت‌ها. رهبران جنبش سبز ۴ سال است که در دیوارهای خانه‌ خود محصورند. از ممنوع‌الملاقاتی و روزهای بی‌خبری تا ملاقات‌های گاه گاه، از ضرب و شتم فرزندان تا

 

بیماری‌های گوناگونی که ره‌آورد حصر بوده است، از ممانعت‌های بی‌محابا تا محرومیت از کتاب و روزنامه و تلویزیون و غیره. رهبران جنبش سبز در حالی این مشقات و سختی‌ها را تحمل می‌کنند که در بیرون از دیوارهای زندان خانگی، بسیاری از قلب‌ها به دنبال‌شان است و هرگز فراموش نمی‌کنند روزی را که این حصر ناعادلانه آغاز شد و آنان را از رهنمودهای رهبران‌شان، محروم کرد.

چهار سال گذشته و برخلاف تصور حاکمان، کسی آنها را فراموش نکرده است. هنوز هم هر اتفاقی و خبری درباره بزرگان جنبش سبز، فضای مجازی را دستخوش تلاطم می‌کند. امروز ۲۵ بهمن است؛ مصادف با آغاز حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز. فعالان مجازی و سیاسی و مطبوعاتی، آنان که فرصت و امکان ظهور و بروز نظرات خود را در فضاهای رسمی ندارند، فضاهای مجازی اعم از توییتر و فیس‌بوک و گوگل‌پلاس و … را برای جبران عدم وجود فضای کافی و امن برای اظهارنظر، انتخاب کرده‌اند. آنان در این روز با یادآوری آنچه بر رهبران جنبش سبز گذشته، یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

فشرده گزارش کلمه

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا