گوناگون

تجمع دوباره مردم اهواز مقابل فرمانداری

خوزستان دارد زیر خاک مدفون می شود! روز یکشنبه مردم اهواز برای دومین روز متوالی در برابر فرمانداری این شهر تجمع کردند …


مردم اهواز برای دومین روز متوالی، روز یکشنبه در برابر فرمانداری این شهر تجمع کرده و خواهان رسیدگی فوری به وضعیت فاجعه بار محیط زیست در استان خوزستان شدند.

بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، روز یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳، مردم اهواز علیرغم تشنج آفرینی نیروی انتظامی و تهدید استاندار در روز گذشته، برای چندمین روز متوالی طی هفته اخیر در اعتراض به آلودگی هوا و خشک شدن تالاب هورالعظیم، در مقابل استانداری و فرمانداری این شهر تجمع کردند.
عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان در نشست خبری روز شنبه در استانداری، اعلام کرده بود: «تجمع هایی که در اعتراض به گردوخاک در روزهای قبل صورت گرفته و همچنین تجمعی که امروز مقابل درب استانداری انجام شده، غیرقانونی و بدون مجوز رسمی بوده است.»
او ادامه داد: «از نظر من حتی اگر تجمع از سوی یک تشکل یا حتی نهاد مردمی باشد و مجوز نداشته باشد، رسمی نیست و تبعات آن متوجه تجمع‌کنندگان خواهد شد.»
استاندار خوزستان همچنین گفته بود: «در این تجمعات مردمی ۹۰ درصد مردم هستند و تعدادی افراد لابه‌لای آن‌ها دیده می‌شوند که با هو کشیدن افکار عمومی را تخریب می‌کنند که اگر کسی بخواهد از این قضیه بهره‌برداری کند باید بگویم که ما با پدران خود هم تعارف نداریم.»
و ادامه داد: «بهره‌برداری از مخازن مشترک نفتی مستلزم خشک کردن هورالعظیم است. در این قضیه بحث استفاده از مخازن مشترک نفت و خشک شدن تالاب هورالعظیم نقش دارد که برای بهره‌برداری از این مخازن نفتی باید آب تالاب خشک می‌شد.»

تظاهرات روز شنبه
روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، مردم اهواز در اعتراض مجدد به وضعیت محیط زیست این استان و تشدید ریزگردها مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان همانند تجمع‌های پیشین که طی چند روز اخیر برگزار شده است با در دست داشتن نوشته‌هایی مبنی بر حق مسلم خود در برخورداری از هوای پاک، خواستار اقدام سریع دولت برای مقابله با این پدیده شدند.
به گزارش زمانه تجمع‌کنندگان همچنین از وعده‌های مختلف مسئولان در رسیدگی به وضعیت بحرانی محیط زیست در خوزستان به شدت انتقاد کرده و گفتند «خوزستان در حال مدفون شدن» است.
آن‌ها همچنین از مسئولان خواستند مانع از انتقال آب رودخانه کارون به نقاط دیگر شوند.
روز پنجشنبه ۲۳ بهمن نیز مردم در شهرهای اهواز و آبادان تجمع کرده بودند. تجمع پنجشنبه در اهواز در بلوار ساحلی این شهر و در آبادان مقابل بیمارستان «امام خمینی» انجام شده بود.
به گفته اداره کل محیط زیست استان خوزستان، روز پنجشنبه میزان غلظت ریزگردها در هوای اهواز به پنج هزار و ۱۸۹ میکروگرم بر مترمکعب رسید که ۳۴ برابر حد مجاز است. در همان زمان میزان گرد و غبار در شهرستان آبادان نیز بیش از دو هزار و ۳۸۳ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۱۵ برابر حد مجاز اعلام شد.
در همین حال خبرگزاری فارس گزارش داده است که نمایندگان مجلس طرحی را برای تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه تهیه و تدوین کرده‌اند. به گفته نمایندگان تهیه‌کننده این طرح، فراهم کردن امکان نظارت مجلس بر محیط زیست از جمله دلایل اصلی پیشنهاد تبدیل این سازمان به وزارتخانه است.

این طرح قرار است روز یکشنبه ۲۶ بهمن به امضای تعداد دیگری از نمایندگان برسد و آنگاه تقدیم هیأت رئیسه مجلس شود.
در پی شدت گرفتن بحران ریزگردها در جنوب و غرب ایران، گروهی از نمایندگان مجلس به شدت از سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده و حتا خواهان استعفای معصومه ابتکار، رئیس این سازمان شدند.
ابتکار می‌گوید دولت «بسته اقدامات اجرایی» برای مقابله با ریزگردها را تهیه کرده است. اما نمایندگان مجلس به دلیل سفر نکردن ابتکار به خوزستان در طول مدت این بحران اخیر، او را به کم‌کاری و بی‌توجهی به مسائل خوزستان متهم می‌کنند.
ابتکار روز شنبه اعلام کرد بحران ریزگردها فراملی و منطقه‌ای بوده و راه‌حل‌های آن پیشگیرانه و بلندمدت است و تنها در اخنیار سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیست.
اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، روز شنبه ۲۵ بهمن به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت اکنون وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست سرگرم بررسی راه‌های مقابله با ریزگردها هستند.
او در پاسخ به این سئوال که چرا رئیس سازمان محیط زیست هفته گذشته به خوزستان سفر نکرد گفت: در جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذیربط قرار شد ابتدا مسایل و مشکلات در این زمینه بررسی و جمع‌بندی شود و برای اخذ نتیجه نهایی معصومه ابتکار به خوزستان سفر کند.

زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا