ویدئو

خرس طلای بهترین فیلم برلیناله به جعفر پناهی تعلق گرفت

“تاکسی” تازه‌ترین ساخته‌ی جعفر پناهی، کارگردان  نامدار کشورمان ایران منتقد  رژیم «ولایت فقیه »، برنده‌ی “خرس طلا”ی بهترین فیلم شصت و پنجمین جشنواره فیلم برلین شد.بسیاری از منتقدان بر این باورند که شماری از جوایز جشنواره در طول تاریخ برلیناله برای جلب توجه عمومی به نا هنجاری ها وابراز همبستگی جهانی با مردمان و گروه های تحت ستم ، با نیت ساختن دنیایی بهتر اعطاء شده است…«تاکسی» فیلم جعفر پناهی نا بسامانی ها و تضاد های جامعهٔ بستهٔ ایران را شتابزده و فهرست وار بر شمارد.در مراسم اهدای جوایز فستیوال فیلم برلین که ساعاتی قبل (شنبه‌شب ۱۴ فوریه-۲۵ بهمن) در کاخ این فستیوال برگزار شد، حنا سعیدی، خواهرزده‌ی خردسال جعفر پناهی که خود در فیلم “تاکسی” بازی می کند با احساس وشوق انسانی و با چشمان گریان  بجای دائی خویش جلو دوربین قرار گرفته،خرس طلایی برلیناله را به نمانیدگی از دایی‌اش دریافت کرد…

 

 

 

پناهی خواستار نمایش فیلمش در ایران بوده و هست!

جعفر پناهی، فیلم‌ساز ممنوع‌الکار کشورمان رفت و نظرش را درباره نامه ایوبی جویا شد. پناهی که پس از دستگیری در سال ۸۸ به ۶ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی از جمله فیلمسازی محکوم شده است در واکنش به نامه ایوبی گفت: “حرف‌های قشنگی بود که فقط حرف بود و ارزشش زمانی معلوم مى‌شد، که گوینده خود نیز به آن عمل مى‌کرد”.

کارگردان نامدار سینمای ایران توضیح داد: “ما سالهاست که در کشور خودمان صدای پای سیاست را در عرصه هنر به خصوص سینما می‌شنویم که تلاش در آلوده کردن هنر با سیاست دارد. اما آقای ایوبی جدائی هنر از سیاست را به دیگران توصیه می‌کنند! این توقع ایجاد می‌شود که چرا خودشان به آن عمل نمی کنند؟ً! و می‌گذارند سیاست دیواری طویل‌تر از دیوار چین و بلندتر از برج میلاد در حوزه هنر سینما ایجاد کند. به یاد دارید چه فیلم‌هایی در پای همین دیوار سیاست قربانی شدند و هیچگاه رنگ پرده سینما را ندیدند و تمام انرژی و تلاش سازندگان‌شان در قفس توقیف باقی ماند؟ ایشان در آخرین جمله نامه خود گفته‌اند فرهنگ و سینما یعنی برچیدن پرچین‌ها و دیوارها. جمله‌ای که در کلام زیباست ولی در عمل ماندگارتر است. پس معتقدم آقای ایوبی اول باید دیوارهایی را که خود و مدیران ماقبل ایشان بنا کرده‌اند؛ فرو ریزد و بعد به دیگران هشدار بدهد که دیوار نسازند.”

پناهی همچنین عنوان کرد که از ایوبی خواسته بوده تا فیلم تاکسی را در جشنواره فیلم فجر به نمایش دربیاورند تا او هم فیلمش را از جشنواره برلین خارج کند، چرا که ” معتقدم هیچ جایزه‌ای ارزشمندتر از دیدن فیلم توسط هموطنانم در داخل کشور نیست.”

خبرنگار ایلنا می‌گوید که سازمان سینمایی هم زیر فشار است و “چه کاری باید بکند که نکرده؟” پناهی پاسخ داده است: “متاسفانه بهانه فشار از بیرون همیشه بوده و خواهد بود. صاحبان قدرت همیشه ما را متهم به ساختن فیلم‌های جشنواره‌ای و خارج پسند کرده‌اند ولی پشت دیوار سیاست پنهان شده‌اند و نگفتند که هیچگاه به ما اجازه نمایش فیلم های‌مان را در ایران نداده‌اند! امری که اگر اتفاق می‌افتاد ترس از دیده شدن فیلم‌های ایرانی در فستیوال‌های خارجی از بین مى رفت و ابزاری خوب برای معرفی بیشتر سینمای ایران می‌شد. مثلاً همین زمان بهترین فرصتی بود که ایشان مى‌توانستند نشان دهند که قصد ساختن دیوار بلندتری را ندارند و چون بهانه نامه‌شان فیلم تاکسی بود.”

البته سیاسی بودن اهدای جایزه به پناهی، تنها مدنظر معاونت سیاسی و رسانه‌های اصولگرا نبود، برخی کاربران ایرانی هم با وجود برخورداری دیدگاه‌های سیاسی متفاوت، معتقد بودند که جشنواره برلین باید راهی بهتر برای تجلیل و تقدیر از فیلم‌ساز ممنوع‌الکار ایرانی پیدا می‌کرد.

مطلب دریافتی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا