حقوق بشر

وضعیت نگران کننده حکیمه شکری و آتنا فرقدانی در زندان قرچک‬

زندان قرچک ورامین باز هم خبر ساز شده است. این زندان که به عنوان اولین زندان زنانه در ایران شناخته می‌شود در هفته‌های اخیر با انتقال چند زندانی سیاسی به این زندان خبرساز شده است. به گزارش کلمه زندان قرچک ورامین در چند سال اخیر به دلیل وضعیت و شرایط اسفناک به یکی از پرخبرترین…

 

زندان قرچک ورامین باز هم خبر ساز شده است. این زندان که به عنوان اولین زندان زنانه در ایران شناخته می‌شود در هفته‌های اخیر با انتقال چند زندانی سیاسی به این زندان خبرساز شده است.

زندان قرچک ورامین در چند سال اخیر به دلیل وضعیت و شرایط اسفناک به یکی از پرخبرترین زندان‌های ایران تبدیل شده است، زندانی که سوله است و در آن بیش از ۲۰۰۰ زندانی زن نگه‌داری می‌شود. زندانی که ساکنانش که از کم‌ترین امکانات بهداشتی و رفاهی هم برخوردار نیستند و رفتار ماموران این زندان و ضرب و شتم گه‌گاه زنان زندانی همواره یکی از موارد اعتراض فعالان حقوق بشر بوده است.

اکنون نام قرچک نه تنها به دلیل شرایط فاجعه‌بارش در خبرها بیش از پیش می‌آید که انتقال افرادی همچون حکیمه شکری و آتنا فرقدانی نیز به این اخبار افزوده است.

اعتصاب غذای آتنا فرقدانی از فعالان فضای مجازی در چند روز اخیر باعث بروز برخی از نگرانی‌ها شده است. او خواسته‌ است که به همراه دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی قرچک، به زندان اوین منتقل شوند. برخی اخبار حکایت از این دارد که وضعیت جسمانی فرقدانی ضعیف شده است.

فرقدانی در روز دادگاه خود به این زندان انتقال داده شد و اعتصاب غذای اخیر او باعث نگرانی‌هایی شده است.

حکیمه شکری نیز که چندی پیش به قرچک منتقل شده است، وضعیت مناسبی ندارد. او از مادران پارک لاله و از حامیان جنبش سبز است. شکری که ماه‌های پایانی حبس سه ساله خود را می‌گذراند، درحالی به قرچک منتقل شد ک هیچ دلیل برای این انتقال گفته نشده است. این حامی جنبش سبز در ملاقات با خانواده‌اش از وضعیت بد و نامناسب زندان قرچک گلایه کرده است.

همچنین انتقال غنچه قوامی به این زندان نیز، بار دیگر قرچک را بر سر زبان‌ها انداخت.  بسمه الجبوری و نگار حایری از دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هستند که در قرچک به سر می‌برند.

وضعیت نامناسب زندان قرچک و محرومیت بیش از ۲ هزار زن از کم‌ترین امکانات بهداشتی، این زندان را به یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های این روزهای فعالان حقوق بشر تبدیل کرده است که هربار خواهان رسیدگی به وضعیت بغرنج آن هستند. از سوی دیگر لزوم تفکیک جرایم از مواردی دیگر است که با انتقال زندانیان سیاسی و عقیدتی به این زندان بر آن تاکید می‌شود.

سال ۹۰ بود که این زندان به عنوان زندان زنان در رسانه‌ها مطرح شد. قرار بود زنان زندانی استان تهران در اینجا تجمیع شوند. با این حال زنان زندانی سیاسی و عقیدتی در اوین ماندند و هنوز در آنجا نگهداری می‌شود. انتقال چند زندانی سیاسی از جمله حکیمه شکری، آتنا فرقدانی غنچه قوامی به این  زندان اعتراض بسیاری را برانگیخت.

قرچک متشکل از چند سوله است که پیش از این کاربرد مرغداری داشته است و آب و هوای بسیار بدی دارد. . این زندان در حقیقت سالنی بزرگ است با سقفی بلند که فاقد سلول است و در آن دو هزار زن بدون کمترین امکان بهداشتی در سرما و گرما زندگی می‌کنند. همچنین شرایط و امکانات بهداشتی این زندان به اندازه‌ای بد است که بسیاری از زندانیان به انواع بیماری‌های پوستی و تنفسی مبتلا شده‌اند. گزارشات رسیده از این زندان حاکی از آن است که برای بیش از ۲۰۰۰ زندانی حمام به تعداد محدودی موجود است، از سوی دیگر به ازای هر هشتاد نفر، یک یخچال کوچک وجود دارد و آب آشامیدنی و آب استحمام زندانیان شور است.

کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا