گوناگون

عدم توافق بین یونان و اتحادیه ی اروپا

وزیر دارایی یونان با تاکید بر این که سیاست ریاضت اقتصادی شکست خورده گفت: یونان بدهکار است اما مستعمره ی طلبکاران نیست! …


نشست گروه یورو در بروکسل بی نتیجه ماند


‘دنیس پوشیلین’ از نمایندگان شورشیان شرق اوکراین گفت که نیروهای جدایی طلب از مبارزه با نیروهای کی یف برای به دست گرفتن کنترل شهر شرقی ‘دبالتسوا’ دست برنمی دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ‘دونتسک’، وی با اشاره به این که نیروهای دولت اوکراین پس از برقراری آتش بس این شهر را محاصره کرده اند، افزود: شورشیان نمی توانند تسلیحات سنگین خود را از مناطق درگیر خارج سازند؛ مگر اینکه نیروهای دولت اوکراین نیز همین کار را بکنند.
این در حالیست که خارج کردن تسلیحات و نیروها یکی از شروط توافق آتش بس سیزده گانه ‘مینسک’ بوده است که به موافقت سران کی یف و نمایندگان جدایی طلبان با میانجیگری فرانسه و آلمان و در حضور روسیه رسید.
درگیری ها در بسیاری از مناطق شرق اوکراین کاهش یافته، اما شهر دبالتسوا به عنوان محور مهم مواصلاتی بین شهرهای ‘دونتسک’ و ‘لوهانسک’ هنوز صحنه شدیدترین درگیری هاست.
پوشیلین ادامه داد ‘ما حق نداریم درگیری را حوالی دبالتسوا پایان دهیم، این امر از نظر اخلاقی نیز درست نیست. ما باید به حملات پاسخ دهیم و مواضع دشمن را از بین ببریم’.
ارتش اوکراین نیز دیروز (دوشنبه) اعلام کرد تا پایان نیافتن کامل درگیری ها ،نیروهای کی یف تسلیحات سنگین را از مناطق درگیر خارج نمی کنند.
بر اساس گزارش دیگری از خبرگزاری رویترز، سران روسیه، اوکراین و آلمان توافق کردند که ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا اجازه نظارت بر آتش بس شکننده را در اوکراین داشته باشند.
دفتر ‘آنگلا مرکل’ صدراعظم آلمان با صدور بیانیه ای اعلام کرد، این توافق در پی رایزنی های تلفنی نیمه شب دوشنبه بین مرکل با ‘ولادیمیر پوتین’ رییس جمهوری روسیه و ‘پترو پوروشنکو’ همتای اوکراینی وی به دست آمد.
هدف از این توافق اجازه دادن به ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا برای نظارت بر وضعیت اوکراین است.
کاخ کرملین نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد، سران این کشورها در مورد نقش سازمان امنیت و همکاری اروپا در این مرحله درگیری ها رایزنی کرده اند. درگیری ها حوالی شهر دبالتسوا به رغم برقراری آتش بس از بامداد یکشنبه (۲۶ بهمن) همچنان ادامه دارد.
آتس بس در شرق اوکراین در پی مذاکرات و رایزنی های دیپلماتیک گسترده بین سران اوکراین و جدایی طلبان و با میانجیگری فرانسه و آلمان و با حضور رییس جمهوری روسیه ، پنجشنبه شب گذشته (۲٣ بهمن) در مینسک به توافق برای برقراری آتش بس از بامداد یکشنبه منجر شد.
اوکراین از زمان برکناری ‘ویکتور یانوکوویچ’ رییس جمهوری پیشین این کشور در بهمن ۹۲ به دلیل خودداری از امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا و روی کار آمدن دولت جدید در کی یف، به صحنه درگیری بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان روس زبان شرق این کشور بدل شد.
دولت اوکراین در ۱۵ آوریل ۲۰۱۴ (۲۶ فروردین)، عملیاتی را با هدف سرکوب ناآرامی های شرق اوکراین آغاز کرد. حملاتی که بر اساس گزارش سازمان ملل از آن زمان تاکنون، دست کم ۵ هزار و ۴٨۶ نفر کشته و تقریبا ۱٣ هزار نفر زخمی بر جای گذاشته است.

شمار کشته های به ۵۶۰۰ تن افزایش یافت
پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از آمارهای سازمان ملل از افزایش آمار کلی تلفات درگیری ها در شرق اوکراین خبر داد.
براساس این آمار، شمار کشته های خشونتهای اوکراین به بیش از ۵۶۰۰ تن افزایش یافته است.
در گزارش پیشین سازمان ملل عنوان شده بود که آمار کشته های خشونتهای شرق اوکراین ۵۴٨۶ تن بوده است.
با توجه به حصول توافق در مینسک برای توقف درگیری ها، گزارش هایی از درگیری های پراکنده در بخش هایی از شرق اوکراین مخابره شده است که نشان از متزلزل بودن توافق آتش بس در این مناطق دارد.

اوضاع در شرق اوکراین همچنان بی ثبات است
آنگلا مرکل:آشکار است که اقدامات زیادی هنوز باید انجام شود. همیشه می گویم تضمینی وجود ندارد که ما در مسیر موفقیت تلاش کنیم. این یک مسیر بسیار سخت برای رسیدن به توافق صلح جامع است.

رویترز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا