حقوق بشر

آتنا فرقدانی را آزاد کنید!

به نقل از تقاطع و فیس بوک « آتنا فرقدانی را آزاد کنید» و ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار آتنا فرقدانی در ۱۲ امین روز از اعتصاب  غذا خود ، در اعتراض به نگهداریش در زندان قرچک ورامین  بسر می برد و تاکنون مسئولان زندان  به درخواست وی   مبنی بر انتقال وی به زندان اوین اقدامی بعمل نیآ ورده اند . آتنا فرقدانی فعال حقوق کودکان و زنان حاضر به شکستن اعتصاب خود در صورت  عدم برآورده شدن  خواستش نیست. وی به خانواده اش  گفته است  که آن‌ها باید …به زودی جنازه‌اش را تحویل بگیرند

atena1

فعال جوانی که از یازده روز قبل در اعتراض به نگهداری خود در زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذا به سر می‌برد، به خانواده‌اش گفته که اعتصابش را نمی‌شکند و در صورت عملی نشدن درخواستش مبنی بر انتقال به زندان اوین، آن‌ها باید به زودی جنازه‌اش را تحویل بگیرند.

محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و مستندساز مخالف در شرح آخرین وضعیت خانم ‫فرقدانی‬ می‌‌نویسد: «چهارشنبه‌ی گذشته از زندان زنگ می‌زنند و از پدر و مادر آتنا می‌خواهند که خود را به زندان قرچک برسانند. پدر و مادر شتابان می‌روند. مأموران جسم بی‌رمق آتنا را می‌آورند تا با پدر و مادر دیدار کند. او با‌‌ همان رمقی که نداشته از پدر و مادرش می‌خواهد که سخنی از توقفِ اعتصاب با وی نگویند. و گفته که چندی دیگر برای تحویل جنازه‌اش مراجعه کنند. در تماس بعدی، از پدر و مادر آتنا می‌خواهند که فرد با نفوذی را معرفی کنند تا با آتنا ملاقات کند و او را از یک قدمی مرگ باز بگرداند. من -نوری‌زاد- اعلام آمادگی کردم. آتنا مختصری به سخن من متمایل است. شاید در این تنگنای وقت بتوانم او را به زندگی باز بگردانم. اگر که آن قاضیِ بی‌خرد دست از بلاهت و لجاجت بکشد. هم حضور مرا در زندان قرچک تحمل کند و هم خواسته‌ی بدیهیِ آتنا را برآورد.»

اشاره‌ی آقای نوری‌زاد به ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران است که روز ۲۰ دی‌ماه (۱۰ ژانویه) پس از احضار آتنا فرقدانی، دستور بازداشت و انتقال او به زندان زنان در قرچک ورامین را صادر کرد.

آتنا فرقدانی پیش‌تر در شهریورماه گذشته توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شده بود. او بیش از دو ماه را در سلول‌های انفرادی و دونفره‌ی این بند سپری کرد و سرانجام در حالی که به دلیل اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده بود، با وثیقه‌ی سنگین ۱/۳ میلیارد تومانی تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

این فعال جوان، در گفتگویی با “تقاطع” که روز ۱۹ دی و ساعاتی پیش از بازداشت دوباره‌اش منتشر شد، دلیل بازداشت قبلی خود را ارتباط با خانواده‌های جان‌باختگان سیاسی و فعالان محروم از تحصیل بهایی و نیز برگزاری نمایشگاه نقاشی‌ با محتوای سیاسی و انتقادی عنوان کرده بود.
او حدود ده روز پیش‌تر نیز ویدئویی را منتشر کرد و در آن از وجود دوربین در حمام‌های بند دو-الف زندان اوین و برهنه کردن و ضرب‌وشتم خود توسط زندان‌بانان در دوره‌ی قبلی بازداشتش پرده برداشت.

ادامه‌ی گزارش را در وب‌سایت “تقاطع” بخوانید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا