حقوق بشر

تجمع گروهی از طلاب حوزه علمیه قم در اعتراض به بازداشت آیت الله نکونام

حدود صد نفر از طلاب حوزه علمیه قم و شاگردان  نکونام با تجمع در مدرسه فیضیه، به ادامه بازداشت این استاد حوزه اعتراض کردند و خواستار آزادی هرچه سریع تر وی و شفاف سازی و پاسخگویی دادگاه ویژه در این باره شدند….

 

گروهی از طلاب حوزه علمیه قم با تجمع در مدرسه فیضیه به ادامه بازداشت آیت الله نکونام اعتراض کردند.

به گزارش کلمه، طلاب حوزه و شاگردان آیت الله نکونام در این تجمع با بلند کردن پلاکاردهایی خواستار شفاف سازی و پاسخگویی دادگاه ویژه در این باره شدند.

تجمع کنندگان که تعداد آنها بالغ بر ۱۰۰ نفر برآورد شده است، آزادی هرچه سریع تر این استاد حوزه و بازگشت وی به حوزه درس را خواستار بودند.

تعدادی از شاگردان نکونام پیش از این هم مقابل دادگاه ویژه روحانیت تجمع کرده بودند که این اقدام اعتراضی به دستگیری و بازجویی دو تن از آنها منجر شده بود.

گفته می شود که تعدادی از طلاب و شاگردان برای شهادت دادن علیه استادشان تحت فشار قرار گرفته اند اما زیر بار شهادت دروغ نرفته اند.

همچنین تلاش های ناکامی از سوی بازجویان برای پرونده سازی اخلاقی علیه این استاد حوزه صورت گرفته است .

آیت الله محمدرضا نکونام که از جمله علمای نواندیش حوزوی محسوب می شود و از منتقدان جریان تحجر در حوزه به شمار می رود، بیش از ۵۰ روز است که در بازداشت دادگاه ویژه روحانیت است و در سلول انفرادی به سر می برد.

این استاد حوزه مدتی قبل از بازداشتش، به شدت از کسانی که به خاطر آشنا نبودن با ابرازهای جدید می گویند اینترنت و فیس بوک حرام است، انتقاد کرده و گفته بود: من به طلبه هایم گفتم بر شما واجب است که فرش زیرپایتان را بفروشید و بروید لپ تاپ یا تبلت بخرید. گفتم اگر نتوانید برای یک میلیارد حرف بزنید مفت نمی ارزید. مسلمان کسی است که متمدن باشد متدین باشد، نه اینکه خرفت باشد.

او تنها چند روز پس از انتشار سخنان منتسب به آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت، از پایین بودن سرعت اینترنت در کشور انتقاد کرد و گفت: ما با اینکه این همه حلق اینترنت را فشار داده ایم و سرعت اینترنتمان در حد گاری است، بچه های مدرسه نرفته ی ما همه با اینترنت و کامپیوتر کار می کنند. من می گویم ما به جای حلزون شدن، سوار این قطار جهانی شویم. اینترنت یک قدرت است. خر مفت است، بپرید روی آن و بروید. بلد نیستید سوار شوید، بروید دنبال کارتان. اما این آقا نمی تواند از این سیستم، از این اینترنت، از این فیسبوک استفاده کند؛ می گوید همه اش حرام است.

فشرده ای از گزارش کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا