گوناگون

اعتراض صدها مرد دامن‌پوش در ترکیه به خشونت علیه زنان

تعدادی از مردان ترک در اعتراض به خشونت علیه زنان و شمار فزاینده قتل‌‌های وحشیانه زنان به دست مردان در ترکیه با پوشیدن دامن کوتاه دست به تظاهرات زدند…

راهپیمایی اعتراضی مردان در ترکیه در روز شنبه (۲۱ فوریه / ۲ اسفند) حلقه‌ای از زنجیره اعتراض‌های روزهای اخیر در این کشور به خشونت علیه زنان است. این اعتراض‌ها از روز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) در واکنش به قتل اوزگه‌جان اصلان، دانشجوی ۲۰ ساله رشته روانشناسی، آغاز شد. اوزگه‌جان در منطقه ترسوس شهر مرسین واقع در جنوب ترکیه به دست یک راننده مینی‌بوس که قصد تجاوز به او را داشت اما با مقاومت او روبرو شد به شکل فجیعی به قتل رسید.

مورد قتل اوزگه‌جان اصلان به بحثی وسیع درباره علل خشونت گسترده علیه زنان در ترکیه دامن زده است.

منابع گوناگون حاکی از آن‌‌اند که تنها در سال ۲۰۱۴ بین ۲۵۰ تا ۳۲۳ زن به دست مردان به قتل رسیده‌اند. در محافل اسلامی محافظه‌کار گفته می‌شود که زنان با پوشیدن “لباس‌های تحریک‌کننده” در فراهم آوردن زمینه اعمال خشونت سهیم و مسئول هستند.

بدین سبب بود که مردانی که در تظاهرات روز شنبه در ترکیه شرکت داشتند دامن‌های کوتاه پوشیده بودند. بسیاری از آنان در توییتر عکس‌هایی از خود با دامن کوتاه منتشر کرده‌اند. این عکس‌ها با هشتگ #ozgecanicinminietekgiy انتشار یافته‌اند.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا