گوناگون

گرانی هدیه دولت« تدبیر و امید»

هنوز مرکب سخنان «ارسلان فتحی‌پور» در مطبوعات زیر نظر دولت بر آمده ازانتخابات مهندسی شده سال  ۱۳۹۲،از افزایش قیمت نان از سال آینده خشک نشده بود ، ناگهان روز گذشته   باز‌هم خبری از گرانی دوباره برق آمد که البته  تصویب مجلس‌نشینان را هم در پی ‌داشت  اعلام گردید .هنوز شور و شوق ایام نوروز به مردم نرسیده است، بازار اما به استقبال نوروز رفته است تا پیش‌دستی کرده باشد. قیمت‌ها داغ شده‌اند تا مردم وقتی از کنار ویترین‌ها عبور می‌کنند زیر لب بگویند «ای وای عید رسید».امروزه با اجرای سیاست های اقتصادی نولیبرالی شرایط برای کارگران و زحمتکشان روز به روز سخت تر می شود و فقر و بیکاری زندگی توده ها را تهدید می کند ، وبار فقر بیشتر و ناهنجاری های ناشی از آن را به دوش می کشند…


بازار پوشاک و آجیل از همین الان رونق را به خود می‌بینند. بسیاری برای فرار از افزایش قیمت‌ روزهای آخر سال این اقلام این روزها سرگرم خرید هستند غافل از اینکه همین الان هم گرانی زیر پوست بازار در جریان است. بازار آجیل و خشکبار یک نمونه از این ادعاست جایی‌که طی هفته‌های اخیر قیمت برخی از انواع خشکبار از جمله فندق، بادام و بادام‌زمینی در بازار افزایش پیدا کرده است، به‌طوری که نسبت به ماه گذشته قیمت هرکیلوگرم بادام حدود ۵‌تا ۶ هزارتومان، هرکیلوگرم مغز فندق ۲۰ هزار تومان و هرکیلوگرم فندق با پوست بین ۴ تا ۵ هزار تومان گران شده است. به‌عنوان مثال درحال حاضر فندق ۱۸ هزار تومانی دربازار بیش از ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت محصولات خشکبار و آجیل براساس حجم عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود. درخصوص فندق؛ بیش از ۸۰ درصدحجم فندق مصرفی کشور از طریق واردات تامین می‌شود، درحال حاضر تقاضا برای خرید فندق ایرانی به‌دلیل عرضه کم فندق خارجی در بازار افزایش پیدا کرده که این امر به دلیل حجم بالای تقاضا نسبت به عرضه کم فندق ایرانی باعث افزایش قیمت فندق شده است. قیمت انواع خشکبار بسته به کیفیت و سایز با یکدیگر متفاوت است به‌طوری که پسته‌ بسته به سایز و دهان باز بودن یا بسته بودن قیمت‌گذاری شده است و همچنین به‌دلیل عدم نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار قیمت برخی ازخشکبار و انواع آجیل درهرمغازه با مغازه دیگر متفاوت است. پسته به ۷۰ هزار تومان هم رسیده و بادام هندی خود را آماده عبور از ۵۰ هزار تومان کرده است. مغز گردوی ۵۰ هزار تومانی و تخمه ژاپنی ۴۰ هزار تومانی تنها نمونه‌ای از قیمت‌های خوش آب و رنگ بازار آجیل و خشکبار هستند. بازاری که به گفته رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار این روزها به تسخیر خارجی‌ها در‌آمده است و اجناس ایرانی در حداقل قرار دارند. به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار واردات بخشی از این فرآورده‌ها در اختیار چند واردکننده انحصاری است که با ارز مبادله‌ای وارد می‌کنند اما قیمت‌ها را به شدت افزایش داده‌اند. علیرضا ارزانی ممقانی اظهار کرد: امسال بخشی از فرآورده‌های آجیل و خشکبار کمبود تولید داشت و برنامه ریزی واردات نیز متناسب با نیاز داخلی انجام نشده است و به همین خاطر واردکنندگان انحصاری از شرایط بازار سوءاستفاده می‌کنند و نرخ‌ها را افزایش می‌دهند. وی نرخ‌ها را اعلام نکرد و گفت: اتحادیه نمی‌تواند برای کاهش قیمت آجیل و خشکبار اقدام خاصی انجام دهد و امیدواریم دولت برای رقابتی کردن واردات و واگذاری امور مدیریت و تنظیم بازار به این اتحادیه اقدام کند. ارزانی از شهروندان خواست باتوجه به اینکه همه خانواده‌های ایرانی سفره شب عید خود را بدون آجیل پهن نمی‌کنند، حتما از واحدهای عرضه‌کننده دارای مجوز خرید کنند. وی افزود: برخی‌ها از سونامی افزایش تقاضا سوءاستفاده می‌کنند و در دوره شب عید معمولا شاهد عرضه کنندگانی هستیم که کیفیت لازم را در محصولات خود ندارند و فقط از شرایط بازار می‌خواهند بهره ببرند و معمولا در حق مصرف‌کنندگان اجحاف می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت: امسال برخی از ترکیبات آجیل و خشکبار مانند فندق تا سه برابر در مقایسه با پارسال افزایش قیمت داشته و از ۱۲ به ۴۰ هزار تومان رسیده است که قیمت محصولات آجیلی را هم افزایش می‌دهد. رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: برخی‌ها با سوءاستفاده از کمبود برخی اقلام خشکبار؛ نرخ‌ها را افزایش داده‌اند و اقلام بی‌کیفیت را وارد بازار کرده‌اند.
غوغای قیمت‌ها در بازار پوشاک
بازار پوشاک نیز این روزها پررفت‌وآمد است از اجناس بهاره گرفته تا اجناسی که در حراج آخر فصل عرضه می‌شوند، همه و همه با استقبال روبه‌رو شده‌اند. تخفیف هم حرف اول را می‌زند و برخی از فروشگاه‌ها تا ۷۰ درصد را وعده می‌دهند برای جذب مشتری به داخل فروشگاه. در بازار پوشاک قیمت‌ها بالا ایستاده‌اند و دیگر پیراهن یا پلوار زیر ۵۰ هزار تومان پیدا نخواهید کرد و اگر به دنبال اجناس خارجی باشید که باید برای هرکدام از این اجناس بیش از ۲۰۰ هزار تومان کنار گذاشته باشید. از داستان بازار و قیمت‌های آن که بگذریم امسال هم قرار است فروش فوق‌العاده برگزار شود در شهرهای مختلف کشور تا شاید آبی باشد بر آتش افزایش قیمت‌ها. اتفاقی که در چند سال گذشته رخ نداد تا مردم کمترین رضایت را از برگزاری این نمایشگاه‌ها داشته باشند. کیفیت پایین اجناس عرضه شده در این نمایشگاه‌ها همواره مورد انتقاد مردم و کارشناسان بوده است تا جایی‌که برخی از مراجعه‌کنندگان لقب بنجل‌فروشی را به نمایشگاه‌های بهاره می‌دادند. امکانات حداقلی و نابسامانی در نایشگاه نیز از دیگر مواردی بود که انتقاد همه را برمی‌انگیخت. البسه عرضه‌شده نیز هیچ‌گاه نتوانست پاسخگوی نیاز روزهای آخر سال باشد چراکه به‌جای حضور تولیدکنندگان غرفه‌ها به واحدهای صنفی واگذار می‌شود و اجناس قدیمی و فروش نرفته فروشگاه‌ها در ویترین نمایشگاه چیده می‌شوند تا هم مردم ناراضی باشند و هم تولید‌کننده. بر همین اساس غوغای پوشاک در بیرون از نمایشگاه رقم می‌خورد هم به لحاظ قیمت و هم به لحاظ رونق. با این تفاسیر بازهم قرار است شاهد این نمایشگاه‌ها باشیم البته با مدیریت اصناف و رئیس جدیدی که جای نوده فراهانی را گرفته است. فاضلی که همواره از تحول حرف می‌زند امسال نمایشگاه‌های بهاره را مدیریت خواهد کرد تا مشخص شود که ایا ایراد از مدیریت بود یا ساختار اصناف کشور. بر اساس اعلام فاضلی برای تنظیم بازار شب عید امسال برنامه‌های ویژه‌ای از سوی اصناف و اتحادیه‌های مختلف تولیدی و توزیعی درنظر گرفته شده است.

آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا