گوناگون

سیا: مبارزه با داعش برای ترکیه اولویت ندارد

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا «سیا» تاکید کرد که مبارزه با گروه افراطی «داعش» برای ترکیه اولویت ندارد و این عدم اهمیت از سوی مقامات آنکارا، تسهیلات عبور جنگجویان از خاک ترکیه به سوریه را فراهم کرده است…

به گزارش تلویزیون العربیه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کلابر درجلسه کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا گفت:«ترکیه به جز مشارکت درجنگ علیه داعش اولویت های برای منافع خود دارد».

وی افزود:«طبق نظر سنجی در ترکیه نشان می دهد که مردم ترکیه داعش را یک تهدید برای خودشان نمی بینند آنها بیشتر تجزیه طلبی کردها را تهدید جدی می دانند و اولویت های اقتصادی برایشان مهم است».

۶۰% درصد جنگجویان داعش از مرز سوریه وارد ترکیه می شوند

رئیس سازمان سیا با تاکید بر اینکه حدود ۶۰% نیروهای داعش از مرز ترکیه وارد سوریه می شوند گفت:« سهولت ورود جنگجویان گروه دولت اسلامی به خاک سوریه ناشی از نبود موانع قانونی از سوی دولت ترکیه دراین زمینه است واین مسئله تاکنون به بروز مشکلات زیادی منجر شده است» .

جیمز کلاپر اظهار داشت:« وحشیگری داعش در «گردن زدن» گروگان ها، سوزاندن خلبان اردنی و دیگر جنایت های این گروه «تروریستی» در متحد کردن افکار عمومی مردم خاومیانه علیه این گروه بسیار موثر بود. من فکر می کنم اکنون تمایل بیشتری برای همکاری به ویژه در زمینه تبادل اطلاعات با ایالات متحده بوجود آمده است».

گفتنی است که گروه دولت خلافت اسلامی موسوم بـ «داعش» از تابستان گذشته علاوه بر کنترل استان الرقه در سوریه با هجومی غافلگیرانه توانست بخش هایی وسیعی ازشمال خاک عراق را به کنترل خود درآورد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا