حقوق بشر

فریبکاری های مقامات قضایی وبازداشت مجدد حسین رونقی

پدر حسین رونقی از برخورد فریبکارانه مقامات قضایی پرده برداشت: می خواهند فرزندم را بکشندپدر حسین رونقی از برخورد فریبکارانه مقامات قضایی پرده برداشت: می خواهند فرزندم را بکشند.به ما زنگ زدند که حسین باید بیاید دادسرا که او را ببریم پزشکی قانونی. ما صبح رفتیم آنجا نامه ای به ما دادند گفتند این نامه را ببرید اجرای احکام اوین و بعد بیایید که کار حسین را انجام دهیم. به او گفتم تو برو بیمارستان، من نامه را می برم. آنجا که رفتم گفتند حسین کجاست، خودش باید بیاید. زنگ زدم حسین آمد. گفتند بازداشت است. پرسیدم بازداشت برای چی؟ گفتند خدابخشی در این نامه نوشته که او فراری بوده و باید بازداشت شود. گفتم فراری یعنی چی؟ پزشکی قانونی و کمیسیون پزشکی به حسین عدم تحمل کیفر داده اند، دادستانی در جریان است، حسین شامل  در عید فطرعفوگرفت  . همزمان ما یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان همین جا وثیقه داریم. این چه حرفی است که می زنید؟ این بچه مریض و تحت درمان است. داروهایش الان همراهش نیست و… اما قبول نکردند، حسین را بازداشت کردند….
او ۱۵ شهریور ماه و پس از توقف حکم اش از زندان آزاد شد؛ توقف حکمی که به دلیل وضعیت جسمانی اش و عدم توانایی تحمل کیفر صورت گرفته بود. حالا پدرش در مصاحبه با “روز” می گوید او را به اسم پزشکی قانونی به دادستانی تهران خواسته، به او اتهام فراری بودن زده و بازداشت اش کرده اند.

حسین همچنان تحت درمان است، کلیه هایش ناراحت است، ناراحتی گوارشی دارد، خونریزی معده وسوزش و تکرر ادرار دارد و… به او گفتم تو برو بیمارستان، من نامه را می برم. آنجا که رفتم گفتند حسین کجاست، خودش باید بیاید. زنگ زدم حسین آمد. گفتند بازداشت است. پرسیدم بازداشت برای چی؟ گفتند خدابخشی در این نامه نوشته که او فراری بوده و باید بازداشت شود. گفتم فراری یعنی چی؟ پزشکی قانونی و کمیسیون پزشکی به حسین عدم تحمل کیفر داده اند، دادستانی در جریان است، حسین شامل عفو رهبری در عید فطر است. همزمان ما یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان همین جا وثیقه داریم. این چه حرفی است که می زنید؟ این بچه مریض و تحت درمان است. داروهایش الان همراهش نیست و..اما قبول نکردند، حسین را بازداشت کردند و گفتند قاضی دستور داده به بند ۳۵۰ منتقل شود. اما مومنی رئیس زندان او را فرستاده به اندرزگاه ۸ و قرنطینه.

پدر حسین رونقی ملکی از اعتصاب غذای فرزندش در اندرزگاه ۸ اوین خبر می‌دهد: صبح تماس گرفت گفت وضعیت‌ام خیلی بد است، اینجا به شدت سرد است و هیچ امکاناتی ندارم. گفت مرا تهدید کرده‌اند که کوچک‌ترین حرفی بزنی و حرکتی بکنی برخورد می‌کنیم.  عصر حسین زنگ زد به خانم‌ام و گفت وضعیت‌ام خوب نیست و اعتصاب غذا کرده‌ام. دارو‌هایش هم که نیست. گفته کسی رسیدگی نمی‌کند. من با دفتر دادستانی تماس گرفتم اجازه ندادند حرف بزنم و بپرسم این چه وضعیتی است یا اصلا بگویم حسین مریض است و با این وضعیت جان او در خطر است.

او می‌افزاید: برای چی دروغ می‌گویند؟ آقای خدابخشی چطور این دروغ‌ها را گفته؟ کجا بچه من فراری بوده؟ قبل از آن هر بار می‌آمد مرخصی، وسایل‌اش در زندان می‌ماند، این بار که آزاد شد همه وسایل‌اش را به او داده بودند که ببر. گفته بودند تو عفو شده‌ای، وسایلت را هم باید ببری. بعد هم گفته بودند تا موقعی که فعالیتی نداشته باشد و مصاحبه‌ای نکند و.. با او کاری ندارند. حسین نه فعالیتی داشت نه مصاحبه‌ای کرد و.. حالا آمده‌اند دم عیدی او را گرفته‌اند، دروغ هم می‌گویند که مرخصی‌اش چند ماه است تمام شده و فراری بوده. کجا فراری بوده؟ توی خانه‌اش؟

حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس جوان از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده. او ۲۲ آذر ۸۸ در خانه‌اش در شهرستان ملکان بازداشت شد. او به گفته خانواده اش قبل از بازداشت در سلامت کامل بود،اما در زندان یکی از کلیه هایش را از دست داده و یک کلیه دیگر او هم دچار نارسایی شده است. او تاکنون ۷ بار در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

فشرده ای از گزارش کلمه وروزآنلاین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا