گوناگون

جان کری: هیچ توافق کلی و جزئی تا کنون با ایران صورت نگرفته است

در حالی که مذاکرات هسته ای دوجانبه ایران و آمریکا امروز در شهر مونترو در سوئیس از سر گرفته شد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در ژنو به اهداف اصلی مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا پرداخت. آقای کری گفت که تا کنون هیچ توافقی، نه جامع و نه جزئی، با ایران صورت نگرفته و آمریکا فقدان توافق با ایران را بر حصول یک توافق بد ترجیح میدهد…

جان کری گفت که هدف اولیه آمریکا در جهت رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران آنست که امنیت اسرائیل بیش از آنچه تا اکنون مطرح بوده، تأمین گردد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت که مسئله اصلی در مذاکرات هسته ای با ایران برای رسیدن به یک توافق، اینست که ایران بپذیرد که صلح آمیز بودن برنامه هسته اش تحت کنترل قرار گیرد. این تعهد با قبول تداوم بازرسی ها و بررسی های تأسیسات اتمی ایران همراه خواهد بود. آقای کری نسبت به ابراز نظرهای یکجانبه در بارۀ گفتگوهای جاری با ایران هشدار داد و گفت تا کنون هیچ توافقی، نه جامع و نه جزئی، با ایران صورت نگرفته و آمریکا فقدان توافق با ایران را بر حصول یک توافق بد ترجیح میدهد.

سخنان جان کری در حالی بیان گردید که مذاکرات دوجانبه بین ایران و آمریکا در سطح معاونان وزیران خارجه با حضور عباس عراقچی و وندی شرمن و هیات های دو کشور از ظهر امروز، دوشنبه در مونترو در سویس آغاز گردیده است. هلگا اشمیت، نیز از سوی اتحادیه اروپا در این جلسات حضور دارد. در همین حال، جان کری و محمد جواد ظریف، وزیران امور خارجه آمریکا و ایران در همین زمینه با یکدیگر دیدار و گفتگو می کنند.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا