گوناگون

چند خبر کارگری

چپاولِ اموال ملی زیرِ عنوان‌های “خصوصی‌سازی” و آزادسازیِ قیمت‌ها و زیر پوشش ترفندِ “هدفمندی یارانه‌ها” به‌وسیلهٔ کل رژیم، که ویرانیِ هزاران کارخانه و بیکاری میلیون‌ها کارگر را موجبِ گردیده‌اند، در به اسارت کشیدنِ کارگران با مقررات‌زدایی در محیط و روابطِ کار و ارزان کردنِ نیرویِ کار، وزارتِ کار نقشِ ویژه‌ای بازی کرده است…

Download (3)

تجمع کارگران برق منطقه‌ای استان تهران مقابل مجلس

جمعی از کارگران شاغل در شرکت‌ برق منطقه‌ای استان تهران صبح امروز (سه شنبه ۱۲ اسفند ماه) مقابل مجلس تجمع کردند.

این کارگران معترض که تعدادشان حدود ۱۰۰ نفر برآورد می‌شود درباره علت تجمع امروزشان می‌گویند به دستور دفتر ریاست جمهوری از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال جاری ۳۵ درصد به حقوق کارکنان ستادی وزارت نیرو به عنوان فوق العاده شغل افزوده شده است که سایر کارگران شاغل که خارج از ستاد در مشاغل فنی فعالیت می‌کنند از آن بی‌بهره هستند.

به ادعای کارگران، با اختصاص این فوق العاده شغل به کارگران ستادی، فاصله مزدی آنان با همکارانشان بر اساس پایه حقوق از ۳۰۰ تا یک میلیون تومان می‌شود. همچنین قرار است حداکثر تا ۱۰ روز آینده به کارگران ستادی ۱۴ درصد اضافه سالانه تعلق گیرد که باز هم کارگران برق منطقه ای از آن بی‌بهره می‌شوند.

به گفته این کارگران، این مشکل مربوط به همه کارکنان وزارت نیرو در سراسر کشور می‌شود اما امروز فقط کارگران شاغل در تهران نسبت به این موضوع و اکنش نشان داده‌اند.

همچنین در حاشیه این اعتراض نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس توسط کارگران تحویل داده شد.

***

 اعتراض صنفی کارگران پیمانی منطقه عملیاتی پارسیان

1جمعی از کارگران پیمانی منطقه عملیاتی پارسیان در اعتراض به آنچه تاخیر و تبعیض در نحوه پرداخت حقوق می‌خوانند صبح امروز دست از کار کشیده و مقابل ساختمان حراست شرکت منطقه عملیاتی پارسیان واقع در شهرستان لامرد استان فارستجمع کردند.

منابع خبری ایلنا حاضر در این تجمع صنفی گزارش دادند، صبح امروز تعدادی از کارگران پیمانی شاغل در شرکتهای تابعه نفت و گاز منطقه عملیاتی پارسیان که تعدادشان به بیش از ۸۰ نفر می‌رسد در واکنش به بی‌توجه‌ای به پرداخت مطالبات صنفی خود، دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان حراست واقع در درب ورودی این شرکت اجتماع کردند.

بر اساس این گزارش، کارگران معترض در واحدهای ترابری سبک و سنگین، خدمات، مکانیک و حراست تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری همانند شهاب جم، صفای جم، ارمغان سیرجنوبی، پارسا انرژی، موج سبز فراشبن در منطقه عملیاتی پارسیان (تابناک) مشغول بکار هستند.

2کارگران معترض مدعی‌اند حقوقشان هر ماه با تاخیر پرداخت می‌شود. علاوه بر تعویق یک ماه حقوق در بهمن‌ماه، مطالبه دیگر کارگران دریافت پاداش بهرهوری شش ماهه اول سال، حق عیدی و سنوات پایان سال است.

کارگران در این مورد اضافه کردند: شرکت نفت هر سال دو بار به کارگران رسمی، قراردادی و پیمانی شاغل در منطقه زاگرس جنوبی پاداش بهره‌وری پرداخت می‌کرد اما امسال طبق ابلاغ دستورالعملی از سوی وزارت نفت هیچ سهمی برای پرداخت پاداش بهره‌وری کارگرانی که بصورت پیمانکاری در پروژه‌های در دست احداث منطقه زاگرس جنوبی مشغول کار هستند، در نظر گرفته نشده است.

طبق اظهارات کارگران منطقه عملیاتی پارسیان؛ مبلغ پاداش تعیین شده با احتساب شاخص‌هایی همچون پایه حقوق، فوق‌العاده ویژه، کارگاهی، حق جذب، حق مقام، بدی آب و هوا و محرومیت از تسهیلات زندگی از ۷۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان برای هر یک از مشمولان متغیر است.

کارگران پیمانی منطقه عملیاتی پارسیان معتقدند هر چند این پرداختی‌ها علاوه بر ایجاد انگیزه بیان گر حمایت مالی از نیروی کار صنعت نفت ایران است اما این حمایت و قدردانی نباید تنها شامل گروه کوچکی از نیروهای کار شود. بنابراین از مسئولان وزارت نفت انتظار می‌رود که حداقل در تخصیص پرداخت‌های انگیزشی سهم واقعی ما را نیز در نظر بگیرند.

همچنین به ایلنا گزارش شده است اجتماع امروز کارگران باعث شده است فعالیت برخی واحد‌های منطقه گازی پارسیان به حالت نیمه تعطیل در آید.

***

کارگران معادن «زمستان یورت» اعتصاب کردند

Download (4)«کارگران می‌گویند ما در این معدن با دریافت حداقل مزد که آنهم اغلب با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود دشوار‌ترین کار‌ها را برای تهیه و تولید زغال سنگ انجام می‌دهیم.»

منابع خبری ایلنا در استان گلستان از اعتصاب کارگران شاغل در معادن زغال سنگ «زمستان یورت» (معروف به معادن شمال غرب و شرق) خبر می‌دهند.

کارگران معترض به ایلنا گفته‌اند: کارگران معدن زمستان یورت که از دو واحد شمال غرب و شمال شرق، تشکیل شده‌اند ۴ ماه و نیم است که حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند به همین دلیل امروز (۱۲ اسفند) بیش از ۳۰۰ نفر از مجموع حدود هزار کارگر شاغل در این معدن دست از کار کشیده و مقابل ساختمان اداری معدن تجمع کرده‌اند. به گفتهٔ این کارگر، با وجود اعتصاب کارگران هنوز پاسخ روشنی از سوی کارفرما درباره پرداخت معوقات حقوقی آنان داده نشده است.

کارگران که به کم بودن دستمزد‌ها در ازای سختی کار در این معدن معترض‌اند، می‌گویند: کاهش حقوق و نوع قرارداد کار و مشکلات صنفی دیگری همچون عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن اضافه کاری‌ها و… از دلایل اعتراض امروز است.

به گفته کارگران معدن زمستان یورت، کارفرما وعده کرده بود معوقات حقوقی کارگران را حداکثر تا پایان روز گذشته (۱۱ اسفند ماه) به حساب کارگران پرداخت کند اما این وعده حداقلی نیز محقق نشده و خشم کارگران را بر انگیخت.

طبق اظهارات کارگران، مدیران این معدن هر ماه وعده پرداخت مطالبات کارگران را می‌دهند اما آن را عملی نمی‌کنند. در اجتماع امروز نیز مجددا وعده پرداخت یک ماه از معوقات حقوقی کارگران را حداکثر تا یک هفته آینده داده‌اند.

به گفته کارگران، با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، پرداخت حق عیدی، سنوات و پاداش پایان سال کارگران که هر ساله در همین ایام پرداخت می‌شد امسال به تاخیر افتاده است.

کارگران معدن «زمستان یورت» می‌گویند؛ ما در این معدن با دریافت حداقل مزد که آنهم اغلب با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود دشوار‌ترین کار‌ها را برای تهیه و تولید زغال سنگ انجام می‌دهیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا