زحمتکشان

چکیده خبر‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

اعتراضات  کارگری  در هفته‌ای که گذشت

اعتصاب کارگران معدن طزره

در تجمع روز ۹ اسفند ماه حدود ۵۰۰ نفر از مجموع ۱۴۰۰ کارگر این  معدن  از معادن زغال سنگ البرز شرقی  در اعتراض به وصول نشدن مطالبات چند ماهه‌شان دست از کار کشیدند و در محوطه معدن تجمع کردند.

کارگران می‌گویند همچنین حق بیمه ۱۴۰۰ کارگر این واحد معدنی با تاخیر چند ماهه به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و در حال حاضر ۲ماه است که حق بیمه کارگران معادن البرز شرقی پرداخت نشده و به تبع آن دفترچه‌های درمانی تعدادی از خانواده‌های کارگری فاقد اعتبار شده است.

تجمع سراسری معلمان 

روز دهم اسفند به فراخوان کانون‌های صنفی معلمان ,هزاران نفر از معلمان  در شهرها و استان‌های مختلف کشور مانند  تهران، قزوین، خراسان، لرستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان، کرمان، خوزستان…. تجمعاتِ اعتراضی برگزار کردند.لغو احکامِ قضایی صادر شده علیه فعالان صنفی،  توقف خصوصی سازی مدارس،  استفاده از تحصیل رایگان و افزیش دستمزد و تامین امنیت شغلی از مطالبات معلمان بود .

 اعتصاب کارگران “کنتور سازی ایران 

 

۸۲۰ کارگر دو کارخانه «کنتور سازی ایران» و «صنایع کم مصرف ایرانیانّ» در قزوین،که تحت مدیریت یک کارفرما فعالیت دارند، صبح یازدهم اسفند  کارگران این دو واحد صنعتی دست از کار کشیدند و در سالن غذا خوری تجمع کردند.همچنین حق عیدی و پاداش پایان سال کارگران تا کنون پرداخت نشده است.به گفته کارگران ، ‌واگذاری کارخانه به شرکت‌های خصوصی نیز یکی‌ از دلایل اصلی‌ در اخراج‌ها  ، پایمال شدن مزایا و تعویق حقوق‌های چند ماه است .

تجمع کارگران برق منطقه‌ای استان تهران مقابل مجلس

کارگران شاغل در شرکت‌ برق منطقه‌ای استان تهران صبح روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه مقابل مجلس تجمع کردند. کارگران معترض  می‌گویندکه به دستور دفتر ریاست جمهوری از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال جاری ۳۵ درصد به حقوق کارکنان ستادی وزارت نیرو به عنوان فوق العاده شغل افزوده شده است که سایر کارگران شاغل که خارج از ستاد در مشاغل فنی فعالیت می‌کنند از آن بی‌بهره هستند.

 اعتصاب  کارگران پیمانی میدان گازی  پارسیان  

روز دوازده اسفند ماه کارگران پیمانی منطقه عملیاتی پارسیان واقع در شهرستان لامرد استان فارس در اعتراض به تأخیر در پرداخت حقوق، عدم دریافت پاداش بهره وری شش ماه اول سال و سنوات پایان سال دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان حراست شرکت تجمع کردند.  کارگران در اعتراض به این بی‌ عدالتی‌ها برخی‌ از واحد‌های منطقه گازی پارسیان را به حالت نیمه تعطیل درآورده اند.

کارگران معادن زمستان یورت اعتصاب کردند

 کارگران معدن زمستان یورت که از دو واحد شمال غرب و شمال شرق، تشکیل شده‌اند ۴ ماه و نیم است که حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند به همین دلیل روز ۱۲ اسفند   دست از کار کشیده و مقابل ساختمان اداری معدن تجمع کرده‌اند.  با وجود اعتصاب کارگران هنوز پاسخ روشنی از سوی کارفرما درباره پرداخت معوقات حقوقی آنان داده نشده است.

کارگران که به کم بودن دستمزد‌ها در ازای سختی کار در این معدن معترض‌اند، می‌گویند: کاهش حقوق و نوع قرارداد کار و مشکلات صنفی دیگری همچون عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن اضافه کاری‌ها و… از دلایل عتصاب  است.

منبع:ایلنا

http://www.etehadkargar.org


Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا