گوناگون

درگیری نظامی میان ارمنستان و آذربایجان با چند کشته

ناگورنو قره‌ باغ در زمان شوروی سابق جزو خاک جمهوری آذربایجان بود ولی این منطقه نیز مانند شانزده مناطق دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق بعد ازفروپاشی آن کشور که زمانی جزیره ثبات جهان بود با دخالت کشور های سرمایه دارای از جمله آمریکا واروپا وتجریکات سودجویان در منطقه به آشوب کشیده شد . آخرین نمونه بارز آن اکریین امروزی است. چندی است که خشونت‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بر سر ناگورنو قره‌باغ افزایش یافته است.جمهوری آذربایجان سال‌ها است که به افزایش قدرت نظامی خود پرداخته و اعلام کرده این منطقه را اگر لازم شود با قدرت نظامی از دست جمهوری ارمنستان خارج خواهد کرد.وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که در پی درگیری در قره‌باغ در جنوب قفقاز ۲۰ سرباز ارمنستانی کشته شدند. دولت ارمنستان درگیری با نیروهای جمهوری آذربایجان را تایید کرد، اما شمار کشتگان را سه نفر اعلام کرد…

آمار اعلام شده از سوی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در ارتباط با کشتگان درگیری اخیر میان نیروهای دو کشور در قره‌باغ ، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان شمار کشتگان را ۲۰ سرباز ارمنستانی اعلام کرده، درحالیکه دولت ارمنستان از سه کشته در سنین ۱۸ و ۱۹ سال یاد می‌کند.

قره‌باغ  (قره‌باغ علیا یا ناگورنو قره‌باغ) که زیر نظر جمهوری ارمنستان کنترل می‌شود، از نظر حقوق بین‌الملل به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. دولت ارمنستان اما نمی‌پذیرد که آذربایجان حق قانونیِ کنترل بر منطقه قره‌باغ کوهستانی را دارد.

برخوردهای نظامی بر سر قره‌باغ  هرازگاهی شدت می‌یابد. این برخوردهای نظامی آخرین بار در پایان ماه ژانویه سال جاری میلادی اوج گرفتند. در آن زمان وزارت دفاع ارمنستان دولت آذربایجان را متهم کرد که بیش از ۳۰۰ بار آتش بس معتبر از سال ۱۹۹۴ را نقض کرده و با حملات خود دو سرباز ارمنستانی را کشته است. جمهوری آذربایجان با رد این اتهامات، دولت ارمنستان را به نقض ۸۰ باره‌ قرارداد آتش‌بس متهم کرد.

  ناگورنو قره‌ باغ در زمان  شوروی سابق جزو  خاک جمهوری آذربایجان بود ولی این منطقه نیز مانند شانزده مناطق دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق بعد ازفروپاشی آن کشور که زمانی جزیره  ثبات جهان بود با دخالت  کشور های سرمایه دارای از جمله آمریکا واروپا  وتجریکات سودجویان در منطقه به آشوب کشیده شد . آخرین نمونه بارز آن اکریین امروزی است

.جمهوری آذربایجان سال‌هاست که به افزایش قدرت نظامی خود پرداخته و اعلام کرده این منطقه را اگر لازم شود با قدرت نظامی از دست جمهوری ارمنستان خارج خواهد کرد.

درگیری ناگورنو قره‌باغ  و فروپاشی شوروی

مناقشه بر سر قره‌باغ  بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در سال  ۱۹۸۸وقتی که گور باچف در قدرت بود آغاز شد. در این سال نیروهای ارمنی جنگی را برای تصرف این منطقه  آغاز کردند. جنگ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تشدید شد.

در سال ۱۹۹۴ پس از این که ارتش ارمنستان این منطقه را به تصرف خود در آورد، جنگ با قبول آتش‌بس از سوی دوطرف پایان یافت. درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان بر سرناگورنو قره‌باغ تا کنون ده‌ها هزار قربانی بر جای نهاده است.

گزیده گزارش صدای آلمان- تابناک

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا