زنان

فرخنده بر دوش زنان به خاک سپرده شد

امروز مراسم خاکسپاری پیکر فرخنده در کابل انجام شد. زنان شرکت کننده در این مراسم اجازه ندادند که تابوت او توسط مردان حمل شود. فرخنده سه روز قبل در مرکز شهر با سنگ و چوپ شماری از مردان کشته و سپس جسدش سوزانده شد…

یکشنبه دوم فروردین، فعالان حقوق زنان جسد فرخنده را از مقر پزشک قانونی کابل به خانه‌اش در «تایمنی شهر» بردند و از آنجا به قبرستانی در منطقه «پنج صد فامیلی» تشییع کردند. گرفتن زیر تابوت در عرف افغانستان کاری «مردانه» است اما زنان کنشگری که در مراسم تشییع پیکر فرخنده شرکت کردند، اجازه ندادند مردان زیر تابوتش را بگیرند.

مولوی ایاز نیازی، خطیب مسجد جامع وزیر اکبرخان نیز که در سخنرانی‌های منبری‌اش تلویحاً از قاتلان فرخنده حمایت کرده بود، به مراسم تدفین آمده بود، اما شرکت‌کنندگان دیگر اجازه ندادند که او در این مراسم حضور داشته باشد.

در جریان مراسم خاکسپاری، عکس فرخنده با عنوان «شهید» بین شرکت‌کنندگان پخش شده بود.

مردان خشمگین ۲۸ اسفندماه، فرخنده را به اتهام سوزاندن قرآن در نزدیکی «مسجد شاه دوشمشیره» در مرکز کابل کشتند و جسدش را سوزاندند.

پدر فرخنده گفته دخترش که در علوم اسلامی تحصیل کرده بود، به این مسجد رفته بود تا از ملایی که در آنجا برای زنان «دعانویسی» می‌کند، بخواهد که به این کار پایان دهد.

زنان، زیر تابوت فرخنده را گرفته‌اند

به گفته پدر فرخنده، او از دارالعلوم عایشه صدیقه فارغ‌التحصیل شده بود و به علوم اسلامی اشراف داشت: «من از تمامی نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهم که دادخواهی کنند و خون اولاد مرا تلف نکنند».

همچنین مادر فرخنده در سوگواری برای فرزنش از پلیس افغانستان خواست تا امنیت تمامی شهروندان کشور به ویژه زنان را تأمین کنند: «من به دخترم افتخار می‌کنم. دخترم سر قوم من را خم نکرده است. سرخودم را خم نکرده است. بلکه به راه حق جانش را سپرده است. خداوند مقام شهید را نصیب‌اش کرده است و روحش شاد باد».

در ویدیوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تعدادی از نیروهای پلیس کابل در محل واقعه دیده می‌شوند که برای مقابله با مهاجمان کاری نمی‌کنند و بیشتر ناظر قتل فرخنده هستند.

قتل فرخنده به اتهام سوزاندن قرآن واکنش‌های بسیاری را در فضای سیاسی افغانستان به دنبال داشت.

در واکنشی دیگر اما صبغت‌الله مجددی، فقیه و رهبر مذهبی  که اکنون در مجلس سنای افغانستان نماینده است این قتل را محکوم کرد. او با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «جز قضا هیچ کسی دیگر صلاحیت صدور فتوای [قتل] ندارد.»

فرخنده دوره مطالعات دینی را به پایان رسانده بوده و در اواخر دوران تحصیلی‌اش قرار داشت. او می‌خواست معلم شود.

گزیده گزارش  برابری زن و مرد – زمانه

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا