گوناگون

بازداشت هشت ساعته پدر و برادر یونس عساکره

رژیم ولایت فقیه با استقرار نظام قرون وسطایی،نه تنها تاب تحمل دگر اندیشان  را نداشته  وبا قساوت بی سابقه ای با آنها به مقابله می پردازد،بلکه باسازمان دادن انواع نهادهای سرکوبگر از جمله وزارت اطلاعات، ترور وجاسوسی علیه شهر وندان  و دخالت آشکار در زندگی شخصی انسان ها عادی ترین موازین و مقررات را نیز زیر پا گذاشته ،آداب و رسوم ،سنن و زبان که  ابتدایی ترین حقوق انسانی است  مردم میهن ما را محروم می سازد. پس از مرگ یونس عساکره دستفروش خرمشهری، خانواده او برای اعمال محدودیت در مراسم خاکسپاری تحت فشار قرار گرفته‌اند. ظاهرا هنوز پیکر او را به خانواده‌اش تحویل نداده‌اند…

یونس عساکره دستفروش ۳۲ ساله خرمشهری که در اعتراض به ضبط بساط دستفروشی‌اش توسط شهرداری خرمشهر خودسوزی کرده بود، روز یک‌شنبه دوم فروردین (۲۲ مارس) در اثر شدت جراحات وارده درگذشت.
به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشری اهواز، پس از اعلام خبر مرگ او، پدر و برادرش به همراه یکی از بزرگان قبیله عساکره که برای تحویل گرفتن جسد به بیمارستان مطهری تهران رفته بودند به مدت هشت ساعت بازداشت شدند.
یونس عساکره پس از آنکه در روز ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) در مقابل شهرداری خرمشهر دست به خودسوزی زد، به علت نبود امکانات کافی برای درمان در خرمشهر به تهران منتقل شد.
ممنوعیت عزاداری به روش عربی
پدر و برادر این دستفروش طی بازداشت هشت ساعته تحت فشار قرار گرفته‌اند تا شرایط وزارت اطلاعات برای برگزاری مراسم را بپذیرند. ظاهرا اداره اطلاعات از خانواده عساکره خواسته تا از تجمع مردم در مراسم عزا ممانعت کنند.همچنین به آن‌ها گفته شده که در مراسم ختم فرزند خود اجازه سرودن اشعار عربی و پایکوبی و رقص ویژه عزاداری به‌سبک اعراب خوزستان نخواهند داشت.
به گزارش بولتن اهواز، به خانواده عساکره گفته شده که باید مراسم ختم فرزندشان را خارج از شهر خرمشهر و در مکانی باز و به دور از کوچه‌ها و خیابان‌های کوچک برگزار کنند.
این گزارش همچنین حاکی است که پیکر یونس عساکره هنوز به خانوده‌اش تحویل داده نشده است. دلیل خودسوزی عساکره
یونس عساکره با برپا کردن بساط میوه فروشی در کنار خیابان، گذران زندگی می‌کرده است. او متاهل و پدر دو فرزند کوچک بوده و مشکلات شدید مالی داشته است. شهرداری خرمشهر در جریان مقابله با سد معبر و برخورد با دستفروشان، دو بار اقدام به برچیدن بساط میوه فروشی او کرده بود.
در خواست عساکره از شهرداری و شورای شهر هم مبنی بر دریافت کیوسک برای ادامه کسب و کار از سوی شهرداری رد شده بود. در نهایت وی در اعتراض به این موضوع و بی‌تفاوتی مسئولان شهرداری اقدام به خودسوزی در مقابل شهرداری خرمشهر کرد.
پس از انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره، روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) ده‌ها تن از مردم اهواز با در دست داشتن عکس‌هایی از او دست به تظاهرات زدند. به گزارش فعالان حقوق بشر اهواز، تعدادی نیز از اهواز به خرمشهر رفته و برای تسلیت به خانواده عساکره مقابل منزل او تجمع کرده‌اند.

گزیده گزارش فعالان حقوق بشر اهواز-العربیه کصدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا