گوناگون

درخواست سازمان ملل از اسرائیل برای توقف فوری شهرک‌سازی‌‌ها

نماینده امور خاورمیانه سازمان ملل از دولت جدید اسرائیل خواست که هرچه سریع‌تر گام‌های لازم را برای متوقف کردن شهرک‌سازی‌ها بردارد. به اعتقاد او ادامه شهرک‌سازی «تهدیدی جدی برای دست‌یابی به صلح است.»..

هماهنگ‌کننده ویژه امور خاورمیانه در سازمان ملل٬ روز پنج‌شنبه (۶ فروردین٬ ۲۶ مارس) در آخرین گزارش خود به شورای امنیت این سازمان درباره فرآیند صلح در خاورمیانه٬ از دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر این کشور خواست که شهرک‌سازی‌های بحث‌برانگیز را متوقف کند و هشدار داد که این شهرک‌سازی‌ها «احتمال دست‌یابی به صلح را از بین می‌برد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ رابرت سری٬ هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در سازمان ملل٬ در گزارش خود به شورای امنیت گفت: «صادقانه بگویم٬ نمی‌دانم همین الان هم به اندازه کافی دیر است یا هنوز فرصتی برای ازسرگیری مذاکرات صلح معطوف به تشکیل کشور مستقل فلسطین باقی است.» به گفته او: «حداقل شرایط برای بازیابی اعتماد فراهم نخواهد شد مگر این‌که دولت جدید اسرائیل گام‌های روشنی برای توقف فعالیت‌های مرتبط با شهرک‌سازی بردارد.»

این نماینده هلندی سازمان ملل که هفت سال به عنوان نماینده ویژه خاورمیانه فعالیت کرده است٬ خطاب به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت گفت: «شورای امنیت می‌تواند میانجی‌گری کند و با تبیین چارچوبی برای مذاکرات و از جمله تعیین پارامترها٬ زمینه دست‌یابی به صلح را فراهم کند.»

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو که در مقام رهبری حزب راست‌گرای لیکود به تازگی در انتخابات اسرائیل به پیروزی رسیده٬ در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی به تاکید و تصریح گفت که راه‌حل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل را نمی‌پذیرد و تا زمانی که او نخست‌وزیر باشد محال است چنین امری رخ دهد.

بیشتر بخوانید: نتانیاهو: تا من هستم کشور فلسطین شکل نمی‌گیرد

به اعتقاد رابرت سری٬ توقف شهرک‌سازی در شرایط کنونی تنها راه احیاء راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل٬ و پایان دادن به این بحران مزمن خاورمیانه است. این درخواست در حالی مطرح می‌شود که نتانیاهو در حال تشکیل دولت جدید اسرائیل است. باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا و بان کی‌مون٬ دبیرکل سازمان ملل هم از نخست‌وزیر اسرائیل خواسته‌اند که به تعهدات خود در قبال راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل پای‌بند بماند.

رابرت سری می‌گوید فعالیت‌های مرتبط با شهرک‌سازی یهودیان غیرقانونی است و با پارادایم تشکیل دو کشور مستقل برای دو ملت اسرائیل و فلسطین هم‌خوانی ندارد. سازمان ملل تا کنون بارها از اسرائیل خواسته ساخت‌وساز در زمین‌های متعلق به فلسطینیان را متوقف کند و بارها هشدار داده که این اقدامات غیرقانونی چشم‌انداز تشکیل دولت فلسطینی را کور می‌کند.

سخنان نتانیاهو پیش از پیروزی در انتخابات سازمان ملل را بیش از همیشه نگران کرده و هماهنگ‌کننده ویژه این سازمان از نخست‌وزیر اسراییل خواسته که «هم در کلام و هم در عمل» پای‌بندی خود به صلح را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: اوباما با انتقاد از نتانیاهو بر تشکیل کشور فلسطین تاکید کرد

شورای امنیت سازمان ملل در ماه دسامبر ۲۰۱۴ قطع‌نامه پیشنهادی فلسطین مبنی بر تعیین ضرب‌الاجل برای جمع‌بندی مذاکرات صلح را که می‌توانست راه‌گشای تشکیل کشور فلسطینی باشد٬ رد کرد. رابرت سری می‌گوید تصویب قطع‌نامه جدید برای ازسرگیری مذاکرات صلح٬ بدون تعهد تمام‌ عیار دو طرف به دست‌یابی به صلح٬ بی‌فایده و بی‌نتیجه خواهد بود.

فرانسه اعلام کرده است که برای تدوین پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که اهداف دور جدیدی از مذاکرات را تبیین و تشریح کند آمادگی دارد٬ اما هنوز مشخص نیست که آمریکا از چنین ابتکاری حمایت خواهد کرد یا نه.

رابرت سری می‌گوید پس از هفت سال فعالیت دیپلماتیک مستمر برای تحقق صلح خاورمیانه٬ حالا «کمی از وضعیت جاری ناامید شده است» و فرآیند صلح خاورمیانه را به قوطی‌ای تشبیه کرد که «در میانه یک جاده

بی‌انتها رها شده است». او ماه آینده جای خود را به نیکلای ملادنوف٬ دیپلمات بلغاری خواهد داد که پیش‌تر به عنوان نماینده سازمان ملل در عراق کار کرده است

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا