گوناگون

نشست سران اتحادیه اروپا پیرامون اقدام نظامی علیه قاچاقچیان انسان

سران اتحادیه اروپا پنجشنبه (۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت) در بروکسل جمع خواهند شد تا درباره عملیات نظامی علیه قاچاقچیان انسان در لیبی تصمیم‌گیری کنند…

این تصمیم پاسخی است به مرگ هزاران نفری که از سال ۲۰۱۵ تا کنون در آبهای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.
در آخرین مورد از این دست در سحرگاه یکشنبه (۱۹ آوریل) در فاصله ۷۰ مایلی (۱۳۰ کیلومتری) سواحل شمالی لیبی در دریای مدیترانه حدود ۹۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. امدادگران موفق شدند تنها ۲۸ نفر را نجات دهند و ۲۴ جسد را از آب بیرون بکشند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ سران اتحادیه اروپا دور هم جمع خواهند شد تا «نسبت به تلاشی سیستماتیک در جهت شناسایی٬ ضبط و تخریب کشتی‌های قاچاقچیان پیش از آنکه برای حمل پناهجویان از آنها استفاده شوند متعهد شوند.»
بنا به گزارش‌ها، از خانم فدریکا موگرینی٬ نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی٬ درخواست شده است تا «فورا مقدمات عملیات دفاعی و امنیتی ممکن و منطبق با قوانین بین‌الملل را فراهم آورد.»
بنا به گزارش یک منبع آگاه خبری٬ هر ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در پی آن هستند تا موافقت خود با مبارزه با قاچاقچیان انسان را به صورت عملی نشان دهند.
پیش از این عفو بین‌الملل اظهار تأسف کرده است که لازم بوده صدها انسان جان خود را از دست بدهند تا دولت‌های اروپایی به بی‌تفاوتی خود در برابر سفر پرخطر انسانها به اروپا پایان دهند.
مطابق آمار این سازمان مدافع حقوق بشر، در چند ماه نخست سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۷۰۰ پناهجو در دریای مدیترانه غرق شده‌اند. بیشتر پناهجویان متعلق به کشورهای آفریقایی هستند و سازمان عفو بین‌الملل نیز اخیرا انتقاد کرده است که ماموریت‌های در نظر گرفته شده در وهله نخست در خدمت پاسداری از مرزهای آبی بیرونی اتحادیه اروپاست و نه کمک به پناهجویان.
نخستین اقدام نظامی اروپا علیه مهاجرت غیر قانونی
ماتئو رنتسی٬ نخست‌وزیر ایتالیا٬ روز دوشنبه٬ اولین کسی بود که از امکان «مداخله هدفمند» علیه قاچاقچیان انسان در لیبی سخن گفت. به گفته یک مقام عالی‌رتبه اروپا که نخواست نامش فاش شود: «نمی‌توان درباره این مشکل جدیت نشان داد اگر پیشنهاد نخست‌‌وزیر ایتالیا به رغم مسایل قانونی و عملیاتی موجود٬ جدی گرفته نشود.»
در صورت توافق درباره اجرای چنین پیشنهادی٬ این نخستین بار خواهد بود که دولت‌های اروپایی برای مبارزه با مهاجرت غیر قانونی به سواحل خود دست به عملیات نظامی می‌زنند. با اینهمه یک منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه هشدار داد که «اجرای چنین تصمیمی زمان‌بر خواهد بود چرا که پیچیده است.»
سران اتحادیه اروپا نشست خود را ساعت دو بعد از ظهر روز پنج‌شنبه به وقت گرینویچ آغاز خواهند کرد. آنها در حالی در این نشست حاضر خواهند شد که در ماه‌های اخیر و خصوصا پس از آخرین فاجعه انسانی مربوط به پناهجویان، تحت فشار شدید برای اقدامی در جهت کاهش مرگ پناهجویان هستند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا