گوناگون

زلزله شدید در نپال؛ صدها کشته و هزاران خانه ویران

زلزله‌ی شدیدی کشور نپال و مرکز آن کاتماندو را لرزانده است. مرکز لرزه‌نگاری آلمان در پوتسدام شدت زلزله را ۵/ ۷ ریشتر اعلام کرده…

در مرکز لرزه‌نگاری آمریکا شدت زلزله ۹/ ۷ ریشتر ثبت شده است. زمین لرزه در هند و بنگلادش نیز احساس شده است.

خانه‌های مسکونی و اماکن عمومی در کاتماندو تخریب شده‌ و ده‌ها نفر جان خود را از دست داده‌اند. رسانه‌های نپال به نقل از وزارت کشور نوشته‌اند که دست‌کم ۲۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. یک شبکه تلویزیونی نپال گفت، تنها ۱۵۰ کشته در بیمارستا‌ن‌های کاتماندو شمارش شده‌اند.
این زمین‌لرزه در هند تاکنون ۴ کشته به‌جای گذاشته است.
مردم هراسان در پایتخت نپال خانه‌های خود را ترک کرده و در خیابان‌ها به‌سر می‌برند. زلزله در سال ۱۱ و ۵۶ دقیقه پیش از ظهر به وقت محلی رخ داده است.

در مرکز کاتماندو رفت‌وآمد خودروها مختل شده و وسائط نقلیه عمومی به دلیل ترک‌خوردن خیابان‌ها از حرکت بازماند‌ه‌اند. اطلاعات رسمی از تعداد تلفات و میزات خسارات هنوز وجود ندارد. شهر کاتماندو ۷۰۰ هزار سکنه دارد.

مرکز زمین‌لرزه در ۸۰ کیلومتری غرب کاتماندو و در ۱۵ کیلومتری زیرزمین اعلام شده است. در این منطقه، زمین دست‌کم به مدت یک دقیقه در حال لرزش بوده است. این زلزله با چندین پس‌لرزه نیز همراه بود. شدت پس‌لرزه‌ها ۵/۵ ریشار بوده است.
این زلزله در شهرهای دهلی نو و کلکته نیز کاملا احساس شده است. شدت تخریب در مرکز تاریخی کاتماندو که از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی اعلام شده به حدی است که دیگر قابل تشخیص نیست.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا