اخبارچرخان

معلمان خون دل می خورند اندر نهان

معلمان کشور مدت ها است که از وضعیت بد اقتصادی و داشتن دغدغه های مالی که بر تدریس و کار آنها تاثیر منفی می گذارد گله دارند. در این میان همواره در همه دولت ها بازار وعده و وعید به فرهنگیان داغ است اما در این میان هیچوقت مشکلات معیشتی معلمان به درستی حل نشده است…

در دولت یازدهم نیز هر چند که قول هایی داده شده بود ، اما هیچ کدام آنان عملی نشد. در این وانفسا فعالان صنفی معلمان را نیز خودسرانه و غیر قانونی روانه زندان ها کردند.در رژیم ولایی علم واندیشه در بهترین حالت باید راه خود را از لابلای سر نیزه و بر بریت و شکنجه  باز کند. تا به امروز هیچ  اقدام عملی  نه در حق استخدام حق التدریسی ها ونه در مورد  مشکلات آموزشی در مدارس و… صورت نگرفته  است.

هر چند آموزش و پرورش با در اختیار داشتن یک میلیون همکار فرهنگی و ۱۳ میلیون دانش آموز، بزرگ‌ترین نهاد علمی و فرهنگی کشور است اما هنوز تا کنون انتظارات معلمان همگام با انتظارات دانش آموزان و خانواده‌هایشان  برآورده نشده است .مدارس و دانشگاه ها ی ما غرق در منجلاب خرافات و تابع روحانیون مرتجع و نادانی هستند که خود را «عالم»و« دیگران »را جاهل می شمارند

این وزارتخانه همواره با کمبود بودجه مواجه است . این کمبودها با گرفتن کمک هزینه‌های اجباری از خانواده‌ها درمدارس، موجب نارضایتی خانواده‌های دانش آموزان گردیده و این رویه همچنان ادامه دارد. این در حالی است که بسیاری از روستا‌ها و شهرهای کشور هنوز مدرسه‌هایی در خور علم آموزان و آینده سازان کشور ندارند و تجهیزات ناایمن سالیانه حوادثی چون حادثه تلخ شین آباد و سوختن دانش آموزان را رقم می‌زند.

 وعده های آقای علی اصغر فانی به معلمان

آبان ماه سال گذشته بود که فانی با بیان اینکه رفاه و معیشت معلمان و بحث تجهیزات و فضای این مدارس نیازمند نگاه عمیق، عزم ملی و همه‌جانبه همه ارکان نظام است، اظهار کرد: معلمان به‌رغم اینکه در بین کارمندان دولت از بالا‌ترین میزان باسوادی بهره‌مند هستند متاسفانه برابر شأن و منزلتشان از حقوق و رفاه برخوردار نیستند و من از این جهت شرمنده معلمین هستم.

شرمندگیی که البته مشکلات معیشتی و استخدامی معلمان را حل نکرد!

بعد از آن هم در حالیکه در آستانه هفته معلم اخبار خوشی از افزایش حقوق ۲۵ درصدی فرهنگیان به گوش می‌رسید وزیر آموزش و پرورش این افزایش حقوق را تکذیب کرد تا امید معلمان ناامید شود.

به این ترتیب بود که کار به جایی رسید که تجمعات صنفی معلمان معترض رو به روی مجلس ادامه دار شد و تجمعی نیز در اسفند ماه سال ۹۳ در آستانه نوروز برگزار شد.
بعد از آن آقای وزیر در سال ۹۴ وعده افزایش حقوق معلمان را داد. وزیر آموزش و پرورش به مهر گفت: حقوق دریافتی معلمان از ۱۶۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت و ۱۴درصد افزایش حقوق کارکنان در سال ۹۴ نیز به آن اضافه می‌شود.

علی اصغر فانی همچنین از صدور احکام رتبه بندی معلمان از اول مهر خبر داد و افزود: براساس این طرح معلمان به رتبه‌های پایه ارشد، خبره و عالی تقسیم می‌شوند و در صدد افزایش مهارت‌های حرفه‌ای خود برمی آیند.

وی گفت: شاخص‌های رتبه بندی معلمان را تا شهریور مشخص می‌کنیم و به تصویب دولت خواهیم رساند.

فانی به جذب نیرو در آموزش و پرورش اشاره کردو گفت: قول استخدام ۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش را از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان از سازمان مدیریت و برنامه ریزی گرفته‌ایم و بزودی آزمون استخدامی برگزار خواهیم کرد و اولویت استخدام با مربیان پیش دبستانی خواهد بود.

وعده جدید آقای وزیر: تشکیل کمیته مشترک برای رسیدگی به معیشت معلمان

حالا هم به تازگی فانی خبر از کمیته ای داده که قرار است به وضعیت معیشتی معلمان رسیدگی کند.وزیر آموزش و پرورش گفته: امیدواریم با همراهی مجلس برای تدوین برنامه ششم توسعه بتوانیم با توجه به نقشه راه سند تحول بنیادین تا سال ۱۳۹۹ به ایجاد تحول در آموزش و پرورش بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی برسیم.

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرده: ‌کمیته مشترک میان دولت، مجلس و آموزش و پرورش در تلاش برای رسیدگی به وضعیت معیشتی فرهنگیان هستند.

پرسش اینجاست، چگونه است که وقتی مدارس پول کافی برای تهیه و خرید ابزارهای ضروری آموزشی ندارند، مؤسسه‌های مذهبی و نهادهای وابسته به روحانیت حکومتی، میلیاردها تومان به‌ نام مشارکت در تحول آموزش‌وپرورش کشور به جیب می‌زنند؟

 

فشرده گزارش ایسنا -مهر -شفاف نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا