اخبارچرخان

درآمدهای کشور ؛ سهم مردم کجاست ؟

با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و خصوصی سازی در طول یکسال اخیر درآمد خانوارها بیش از پیش کاهش یافته و بخش عمده درآمدهای کشور صرف واردات کالا از خارج شده است …

در حالیکه معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اجرای طرح تحول نظام بانکی اعلام می دارد دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت در ستاد اقتصادی دولت در حال پیگیری است و سال ۹۵ سال شکوفایی اقتصادی ایران خواهد بود؛ آمار های منتشره حاکی از ان است که در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها فقط در سال گذشته بیش از ۵۴ میلیارد دلار واردات کالا به کشور صورت گرفته که۱۴ میلیارد دلار آن صرف واردات مواد غذایی، بیش از دو میلیارد دلار صرف واردات خودروهای لوکس خارجی و ده ها میلیون دلار به کالاهای لوکس مصرفی اختصاص داشته است.

این واردات در عمل به معنای اعطای یارانه به دلار بود. سیل واردات به حاشیه رانده شدن تولید داخلی را به همراه داشت که طی آن هیچ تولیدکننده داخلی را یارای رقابت با کالاهای وارداتی نبود.حتی صنایع داخلی نیز به سمت و سوی تامین مایحتاج و نیازهای خود از خارج کشور حرکت کردند و در عمل، به مونتاژکننده و نه تولیدکننده تبدیل شدند.

بعلاوه وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام کرد؛برنامه ای تهیه کردیم تا بر اساس آن درآمدها و منابعی که برای ما تامین می شود برای سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده شود؛یعنی همان چیزی که درسیاست های اقتصاد مقاومتی آمده است.قدرت بانک ها باید افزایش یابد و دستکم ۱۰هزار میلیارد تومان درآمد ها به افزایش سرمایه بانک ها اختصاص یابد.

مطابق بااظهارات اخیر رییس سازمان خصوصی سازی کشور بالغ بر ۳۲ درصد از کل واگذاری های انجام شده از ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی در دو سال فعالیت دولت یازدهم صورت گرفته است. با اقدامات صورت گرفته از سوی دولت یازدهم در حوزه خصوصی سازی، ضمن تداوم کوچک سازی دولت، سهم بخش خصوصی دو برابر شده است.

در همین مدت -یکسال اخیر – نرخ لبنیات، برنج، حبوب، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، قند و شکر و روغن نباتی افزایش یافته است.شکاف میان هزینه -درآمد ژرف تر شده و نقدینگی در دست مردم بسیار کم است. خریدهای مردم به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها محدودتر و سفره آنها کوچک تر از قبل گردیده .

گزیده گزارش مهر -ایرنا- اعتماد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا