زحمتکشان

افت شدید قدرت خرید کارگران

همزمان با اجرای گام به گام برنامه آزاد سازی قیمت ها قدرت خرید خانوارهای کارگری به شدت کاهش یافته؛ در حالی که دستمزد کارگران ماهیانه تنها ۷۱۲هزارتومان است؛ هزینه سبد معیشت به بالای ۳ میلیون تومان در ماه صعود کرده است…

یکی از مهمترین دغدغه های خانوارهای کم درآمد کشور و به ویژه کارگران، هزینه های تامین معیشت و چگونگی برقراری تعادل بین درآمد پایین و هزینه هایی است که آنها باید برای تامین زندگی خود و خانواده بپردازند. در حال حاضر کارگران با دریافتی هایی که دارند، با مشکلات فراوانی نیز روبرو هستند.

در حالی که۵۰درصد مشمولان قانون کار ماهیانه تنها ۷۱۲هزارتومان دریافتی دارند،واردشدن شوک‌های یکباره هزینه‌ای( آزاد سازی قیمت ها ) ، معیشت آنها را دچار چالش کرده و در۱۰سال گذشته آنها دوسوم قدرت خریدشان را هم از دست داده‌اند.معاون روابط کار وزارت کار اعلام کرده است که از سال ۸۴ تاکنون قدرت خرید کارگران دو سوم کاهش پیدا کرده است.

حداقل دستمزد کارگران ۷۱۲ هزارتومان تعیین شده در حالی که هزینه سبد معیشت بالای ۳ میلیون تومان در ماه است. با شرایط حقوقی و دستمزدی که کارگران دارند، هزینه های مربوط به ثبت نام در مدارس، خرید کیف و کفش و تامین پوشاک برای آنها بالا است.

بعلاوه بیش از دوسوم کارگران و تقریبا تمامی حداقل حقوق بگیران، فاقد مسکن شخصی هستند. داشتن مسکن برای بسیاری از کارگران تقریبا یک رویا است.به دلیل بالا بودن هزینه های خانه دار شدن در ایران، کارگران امکان خانه دار شدن را ندارند. در حال حاضر بسیاری از آنها مجبورند تا دوسوم درآمد ماهیانه خود را تنها به تامین هزینه‌های اجاره مسکن به ویژه در کلانشهرها اختصاص دهند.

گزیده گزارش مهر-ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا