اخبارچرخان

هدفمندی یارانه‌ها و فقر کتمان ناپذیر در کشور

اجرای هدفمندی یارانه‌ها و برنامه آزاد سازی قیمت ها به تشدید فقر در سراسر کشور انجامیده؛گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی نشان می دهد قدرت خرید در جامعه به‌شدت کاهش پیدا کرده و نابرابری و شکاف طبقاتی ژرفش یافته است …

نابرابری‌های درآمدی و توزیع ناعادلانه درآمد ملی در ایران تشدید شده است.میانگین درآمد خانوار‌های ایرانی کاهش پیدا کرده و استانداردهای زندگی ( یعنی داربودن درامد روزانه ۸ دلار) با سقوط روبرو گردیده است .

جزئیات تکمیلی گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی که روز گذشته از سوی این نهاد منتشر شد، حاکی از این است که علی رغم اینکه روند نزولی مصرف برخی از اقلام غذایی مثل گوشت مرغ و دام متوقف شد ، مسیر نزولی کوچک شدن خانوارها در کشور ( به علت فقر ) با کاهش متوسط تعداد اعضای هر خانوار و کاهش درآمد در سال گذشته نیز ادامه یافته است.

بعلاوه آمار نشان می‌دهد ۱۱۷ هزار نفر در فاصله بهار ۹۳ تا بهار ۹۴ بی‌کار شده‌اند، ۱۵ استان بی‌کارتر شده‌اند .نگاهی به آمارهای ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران در بهار ۹۳ و بهار ۹۴ درباره وضعیت نرخ بی‌کاری در استان‌ها نیز نشان می‌دهد اوضاع بی‌کاری در ۱۵ استان در این دوره نسبت به دوره گذشته بدتر شده است.

هشت درصد مردم ایران با درآمد کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند. ایران از میان ٨٢ کشور درحال‌توسعه رتبه ۵٨ را از نظر وضعیت فقر به خود اختصاص داده است. هم‌اکنون حدود ١٠ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند و از این دو نهاد حقوق ماهانه دریافت می‌کنند. این جمعیت مشمول معیار “مجمع جهانی اقتصاد” هستند و درآمد روزانه زیر دو دلار دارند.

از دیگر سو اگر این برآورد در شرایط فعلی و با آمارها فعلی انجام شود، بی‌شک با فقرِ تشدید شده مواجه خواهیم شد چراکه قدرت خرید در جامعه به‌شدت کاهش پیدا کرده است؛ برای مثال مبلغ یارانه‌ای که در ٢٠١٢ پرداخته می‌شد بسیار بیشتر از قدرت خرید ۴۵ هزارتومانی است که امروزه به‌عنوان یارانه پرداخت می‌شود. از زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها توزیع ناعادلانه درآمد در ایران شدت یافته و میانگین درآمد خانوار‌های ایرانی مرتبأ سیر نزولی داشته است .

این تضعیف قدرت خرید وقتی افزایش درآمد را در پی نداشته، بی‌شک به تشدید فقر انجامیده است. می‌توان گفت “مجمع جهانی اقتصاد ” با خوشبینی( با انگیزه سیاسی ) به بررسی فقر در ایران پرداخته است چراکه آنها قدرت خرید دلار را براساس نرخ رسمی کشور در نظر می‌گیرند در‌حالی‌که قدرت خرید دلار از نرخ رسمی بالاتر است، به عبارتی در شرایط فعلی نرخ رسمی دلار زیر سه هزار تومان اما قدرت خرید آن حدود سه‌هزارو ۵٠٠ تومان است.یعنی بیش از هشت درصد مردم ایران با درآمد کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند.

گزیده گزارش شرق -دنیای اقتصاد-مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا