زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم مهر ماه

سندیکا‌های کارگری حق دارند از منافع هر کارگری دفاع کنند و هر مسئله‌ای را که به منافع کارگران مربوط است ، بررسی کرده و در باره آن اظهار نظر و دخالت کنند…

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت،

“سندیکا‌های کارگری حق دارند از منافع هر کارگری دفاع کنند و هر مسئله‌ای را که به منافع کارگران مربوط است ، بررسی کرده و در باره آن اظهار نظر و دخالت کنند.سندیکا‌های کارگران و از جمله سندیکا‌های کارگران در واحد‌های خدمات عمومی حق دارند با کارفرمایان و مقامات دولتی به مذاکره بپردازند و قرار داد دسته جمعی منعقد کنند.سندیکا‌های کارگری منافع انفردی و یا دسته جمعی کارگران را در تمام مجامع و امور کارگری ، به ویژه در خصوص تعیین دست مزد‌ها ، ایمنی کار ، آموزش حرفه‌ای ، استخدام ، شرایط استخدامی و اخراج نمایندگی میکنند.”
“منشور جهانی حقوق سندیکا یی‌ مصوب فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری”

مخالفت وزارت کار با مقاوله نامه های بنیادین کار
بیست و دوم مهر ماه؛ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صرف الحاق به مقاوله نامه های بنیادین کار -۸۷ و ۹۸-در حوزه تشکل ها، موجب استحکام تشکلها نمی شود.با ابلاغ دستورلازم ؛مقررات مربوط به انجمن های صنفی و کانون های مربوط جهت نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی در مراجع ذیربط درحال انجام است.

مبارزه زحمتکشان علیه قرارداد‌های موقت و سپید امضا
بیست و یکم مهر ماه؛ در حال حاضر امنیت شغلی مهمترین مشکل کارگران است و اگر دولت یک میلیون شغل هم ایجاد کند تا زمانی که امنیت شغلی ایجاد نشود و نیروی کار ضمانت شغلی نداشته باشد نمی‌توان اظهار امیدواری کرد. در بحث “ساماندهی قراردادهای کار”، بخشنامه شماره ۴۰ روابط کار صادر شد اما ۴۸ ساعت بیشتر دوام نیاورد چرا که کارفرمایان زیر بار نرفتند.

اعتراض کارگران فولاد خراسان
بیست و یکم مهر ماه؛به تازگی کارفرمای این کارخانه به بهانه درج عناوین شغلی غیر واقعی در لیست بیمه‌ای کارگران مشمول قانون سخت زیان آور مجددا تصمیم به برسی وضعیت بیمه‌ای کارگران گرفته است. کارگران به حق نگران آن هستند که با این ترفند کارفرما و با سابقه بیش از ۲۰ تا ۲۵ سال مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد قرار نگیرند.

مطالبات کارگران کارخانه سیمان لوشان
بیست و یکم مهر ماه؛ تعداد کارگران بازخرید شده اجباری کارخانه سیمان لوشان به ۱۷ نفر می‌رسد.کارگران سیمان لوشان بعلاوه ۱۰ ماه معوقات مزدی طلب دارند.کارگران خواهان توقف بازخرید شدن اجباری هستند.

تجمع مربیان پیش دبستانی و حق‌التدریسی مقابل مجلس
بیست و یکم مهر ماه؛ گروهی از مربیان پیش دبستانی و حق التدریسی دراعتراض به عدم استخدام دائمی خود مقابل درب مجلس تجمع کردند.این معلمان خواستار استخدام دائم هستند.

تشکل های زرد و نشست کمیته دستمزد سال آینده
نوزدهم مهر ماه؛ اولین نشست ویژه کارگران درباره مزد تشکیل شد.دولت با همدستی تشکل های زرد می کوشد؛ دستمزد سال آینده را به زیان طبقه کارگردر چارچوب اقتصاد مقاومتی ولی فقیه بر اساس آزاد سازی دستمزد ها بر پایه عرضه و تقاضا در بازار کارتعیین نماید.

مطالبات کارگران خدماتی شهرداری نیشاپور
بیستم مهر ماه؛ از سه ماه پیش که شهردار جدید نیشاپور منصوب شده است حق بیمه حدود ۱۵۰ نفر از کارگران رسمی وقرار دادی بصورت کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.. تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی و کاهش مزایای اضافه کاری و حق کار در روزهای تعطیل از دیگر موارد تخلف در حق کارگران می‌‌باشد.

تجمع اعتراضی کارگران اخراج شده نیشکر هفت تپه
نوزدهم مهر ماه؛ صبح روز پنجشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۰۵ کارگر فصلی میراب وآب رسان مجتمع کشت وصنعت هفت تپه در اعتراض به اخراج ناگهانی خود مقابل ساختمان فرمانداری شوشتر تجمع کردند همچنین پرداخت نشدن نزدیک به سه ماه معوقات مزدی نیز از جمله دلایل دیگری بوده که باعث برپایی این تجمع شده است.

مبارزه کارگران پیمانی ورزشگاه آزادی علیه اخرج های دستجمعی
نوزده مهر ماه- کارگران این مجتمع که سابقه اشتغال آن‌ها در مجموعه ورزشی آزادی بین ۱۰ تا هژده سال است، نگران امنیت شغلی خود هستند. کارفرما تلاش دارد به تدریج یا گروهی همه را بعد از خاتمه قرارداد اخراج کند. کارگران قاطعانه خواهان امینت شغلی‌ و توقف اخراج‌های بی‌ رویه شدند.

ادامه اعتصاب کارگران فولاد و چدن درود
نوزدهم مهر ماه؛ کارگران معترض کارخانه فولاد و چدن درود ۱۹ مهر ماه در بیست وسومین روز از شروع اعتصابات کارگری در این واحد تولیدی همچنان با توقف تولید در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند. کارگران با بیان اینکه مطالباتشان تنها محدود به سه ونیم ماهه اخیر نمی‌شود، افزودند: علاوه بر معوقات حقوقی، از سه سال پیش تاکنون حق بیمه‌های آن‌ها با چندین ماه تاخیر به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

مبارزه کارگران پتروشیمی اروند همچنان ادامه دارد
نوزدهم مهر ماه؛ به دلیل عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، عدم پرداخت ۳۰ درصد حقوق مبنا (سایر مزایا) وافزایش نیافتن ۳۵ درصدی مزایای حق شیفت اعتراض کارگران این مجتمع از روز شنبه ۱۱ مهر همچنان ادامه دارد.پرداخت مطالبات به تعویق افتاده ،عقد قرارداد‌های دسته جمعی‌ ،جلوگیری از اخراج کارگران و افزایش دستمزد از خواسته‌های اساسی‌ کارگران است.

تجمع اعتراضی کارگران نساجی پارسیلون
نوزدهم مهر ماه؛ صبح روز۱۹ مهر ماه کارگران نساجی پارسیلون استان لرستان در اعتراض به اینکه دیگر مشمول قانون بازنشستگی سخت و زیان آور نیستند در مقابل سازمان تامین اجتماعی در تهران تجمع کردند.

اعتراض و اعتصاب کارگران پتروشیمی فارابی
نوزدهم مهر ماه؛ عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل ، عدم پرداخت ۱۵ درصدی بدی آب و هوا و افزایش ۳۰ درصدی حقوق مبنا از دیگر موارد اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی است که آنها را وادار به این اقدام اعتراضی کرده است.

اعتصاب کارگران رامپکو در پتروشیمی فجر
نوزدهم مهر ماه؛ از صبح روز۱۹ مهر ماه حدود ۱۸۰ کارگر بخش تعمیرات پتروشیمی فجر که از کارکنان شرکت پیمانکاری رامپکو می‌باشند، در اعتراض به کسر ۳۰ درصد مزایای خود، دست از کار کشیدند.

ژرفش شکاف دستمزد و تورم
هژدهم مهر ماه ؛در سه سال ابتدایی دهه ۹۰ شاهد افزایش شکاف مزد و معیشت بودیم. در سال‌های ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲، به ترتیب تورم سالانه ۲۱.۵درصد، ۳۰.۵درصد و۳۴.۷درصد بود، در حالی که در این مدت زمانی، دستمزدها به ترتیب ۹درصد، ۱۸درصد و ۲۵درصد رشد داشتند.حداقل دستمزد تنها می‌تواند ۳۵درصد حداقل معیشت را تامین کند.

اعتصاب کارگران پتروشیمی تند گویان
هژدهم مهر ماه ؛کارگران این مجتمع در اعتراض به دریافت نشدن مطالبات خود دست از کار کشیده‌ و خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت معادل ۳۰ درصد مزد مبنا به عنوان سایر مزایا و ۳۵ درصد افزایش حق شیفت هستند.

اعتراض کارگران شهرداری شوشتر
هژدهم مهر ماه ؛کارگران می‌‌گویند: به دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد در ۷ ماه گذشته با مشکلات مالی و خانوادگی روبرو شده‌ایم. مشکل مزد پرداخت نشده، تنها مختص کارگران شهرداری شوشتر نمی‌شود بلکه کارمندان و پرسنل شهرداری نیز به مشکل حقوق معوقه دچار شده‌اند.

حرکت اعتراضی کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی -عسلویه
هژدهم مهر ماه ؛ در اعتراض به نامناسب بودن شرایط و محیط کاری غیر استاندارد در این منطقه‌، کارگران خواستار ایجاد استراحت گاه و سرویس بهداشتی مناسب برای خود شدند. در حال حاضر کارگران شاغل در فاز ۱۹ پارس جنوبی- منطقه عسلویه مجبورند هروز در‌‌ همان محل کار خود و درست در مجاورت تاسیسات نفت و گازی که در مراحل راه‌اندازی و پیش‌اندازی قراردارند ؛غذای خود را بخورند و استراحت کنند.

مبارزه کارگران سیمان تهران علیه اخراج ها
شانزدهم مهر ماه؛ با توجه به اینکه کارگران شرکت‌های پیمانکاری دو ماه حقوق طلب کارند،کارفرما‌های این شرکت‌ها ۷۵ کارگر خود را بدون تمدید قرارداد با آنها اخراج کرده‌اند.کارگران به حق نگران افزایش اخراج‌ها هستند و به دلیل عدم امنیت شغلی‌ بار‌ها اعتراض خود را به شکل‌های گوناگون به نمایش گذشته اند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان
شانزدهم مهر ماه؛به دنبال اطلاعیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان کشور مبنی بر برگزاری تجمع
معلمان در سراسر کشوربا هدف اعلام خواسته های خود در روز جهانی معلم، گروهی از فرهنگیان در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش مراکز استان ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستانها تجمع کردند.

نامه سرگشاده کارگران کارخانه سدید ریخته گر‌
پانزدهم مهر ماه؛ در این نامه اعتراضی عنوان گردیده است :”باتوجه به اشتغال دست کم ۱۰۰کارگر در این واحد تولیدی، خواستار اقدامی فوری برای رفع مشکلات موجود هستیم.پیش از خصوصی سازی این کارخانه سازنده قطعات ریختگری با نزدیک به ۶۰۰ کارگر ظرفیت ۱۲ هزار تن محصول را داشت که در دوره مدیریت بخش خصوصی هم تعداد کارگران و ظرفیت تولید به کمترین مقدار رسید. خواست ما کارگران تامین امنیت شغلی‌،پایان دادن به اخراج زحمتکشان و پرداخت مطالبات به تعویق افتاده ما است.”

گسترش فقر و افزایش کودکان کار
پانزدهم مهر ماه؛ گسترش فقر در کشور بویژه در میان خانواده های کارگری و روستایی سبب افزایش دردناک کودکان کار شده است.در سومین نشست ساماندهی کودکان کار و خیابان اعلام شد؛مهمترین معضل کودکان کار و خیابان اقتصادی است و تا زمانی که مشکلات مالی خانوارهای این کودکان حل نشود به سختی می توان آنها را از ورطه آسیب اجتماعی رهایی داد.

مبارزه کارگران کارخانه”ما نا‌ن ساز” برای تامین امنیت شغلی‌
پانزدهم مهر ماه؛علاوه بر دو ماه و نیم حقوق پرداخت نشده بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است. کارگران به عدم امنیت شغلی‌ معترضند و می‌‌گویند هر ماه یک الی دو کارگر در این کارخانه به بهانه‌های مختلف اخراج می‌شوند.

اعتراض کارگران و زحمتکشان به کاهش دستمزد‌ها و اخراج ها
پانزدهم مهر ماه؛ در رابطه با حقوق و دستمزد‌ها ایران رتبه ۱۳۸ و در رابطه با نوع استخدام‌ها و اخراج‌ها رتبه ۱۰۹ را دارا است . با استناد به همین آمار‌های اعلام شده به وضوح می‌‌شود دریافت که کارگران و زحمتکشان از کمترین حقوق سندیکایی برخودار هستند.احیا و ایجاد سندیکا‌های مستقل بر پایه صحیح طبقاتی از مهمترین ابزار زحمتکشان است.

منبع مورد استفاده:ایلنا‌-‌ایسنا‌- مهر‌-ایرنا-اعتماد

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!
هیچ کارگری را نمی توان به دلیل فعالیت ؛مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!
کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اتحاد کارگر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا