گوناگون

تونی بلر هم اعتراف نمود و پوزش خواست

تونی بلر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان”، از بابت برخی اشتباهات در جنگ عراق عذرخواهی کرد.نخست‌وزیر اسبق بریتانیا اذعان کرده که تصمیم جنگ در عراق بر اساس اطلاعات نادرست سرویس‌های امنیتی گرفته شد. بلر در زمانی این موضوع را پذیرفته که افکار عمومی بریتانیا در انتظار انتشار نتایج تحقیق در باره جنگ عراق هستند.اعلام و اجرای سیاست ورشکستهٔ ”جنگ برضد تروریسم“ در سال ۲۰۰۱ از سوی جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت دولت ایالات‌متحده، و دستیار او تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا ،و حملهٔ نظامی به افغانستان و عراق و اشغالِ این دو کشور- که نقض پایه‌ای‌ترین اصول منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی بود- در طول ۱۵ سال گذشته درعمل وضعیتی را به‌وجود آورده است که خاورمیانه لحظه‌یی از آتش جنگ و آشوب تروریسم مصون نمانده است

بلر که در زمان حمله نیروهای متحد به عراق نخست‌وزیر بریتانیا بود، ابراز تاسف کرده که جنگ عراق با توسل به اطلاعات سازمان‌های امنیتی توجیه شد.
بلر در این مصاحبه گفته است: «پوزش می‌خواهم چرا که اطلاعات مورد استناد ما نادرست بودند.» بلر برای اشتباهات پس از سقوط صدام و اقداماتی که انجام شدند نیز عذرخواهی کرده است.
نخست‌وزیر اسبق بریتانیا گفت این اتهام که جنگ عراق زمینه‌ساز رشد گروه “دولت اسلامی” شد، عاری از واقعیت نیست. او افزود: «نمی‌توان گفت آنها که در سال ۲۰۰۳ صدام را از قدرت ساقط کردند، هیچ مسئولیتی برای اوضاع جاری در سال ۲۰۱۵ ندارند
یک سخنگوی بلر یادآوری کرده که نخست‌وزیر اسبق، همواره خطای تصمیم‌گیری داده‌های نادرست سرویس‌های مخفی را پذیرفته است.
گاردین به نقل از این سخنگو نوشت، بلر نگفته است که سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ عامل نضج داعش بوده بلکه «یادآوری کرده که داعش تا پایان سال ۲۰۰۸ و زمانی که القاعده ضربات سختی خورد، همچنان ناشناخته بود.»
بلر در مصاحبه با “سی‌ان‌‌ان” گفته است: «اوضاع در عراق در سال ۲۰۰۹ با ثبات بود… اما پس از آن به خاطر دو عامل، عراق به مسیر دیگری رفت: نخست استراتژی نادرست دولت عراق در مناقشات مذهبی و دوم رفتن نیروهای داعش به سوریه پس از بهار عربی و بازگشت دوباره به عراق بعد از رشد و نضج این نیروها.»
نیکلا استورژن، وزیر اول اسکاتلند به سخنان بلر واکنشی تند نشان داده و گفته‌های او را فرار به جلو در آستانه انتشار گزارش تحقیقات جنگ عراق دانسته است.
تاخیر در انتشار نتیجه این تحقیق، نگرانی‌ها از بابت دخالت افراد صاحب‌نفوذ در انعکاس حقایق جنگ عراق را افزایش داده است.
هنوز تاریخی برای انتشار نتایج تحقیقات جنگ عراق تعیین نشده است. روند این تحقیقات در زمان نخست‌وزیری گوردون براون شروع شد. سرپرستی هیات تحقیق را سرجان چیلکوت از مجلس عوام بر عهده دارد. براون شش سال پیش قول داده بود که انتشار این گزارش یک سال بیشتر طول نمی‌کشد.
مدافعان صلح و فعالان ضد جنگ، تونی بلر و جرج بوش، رهبران وقت دولت‌های بریتانیا و آمریکا را مسئولان جنگ عراق و پیامدهای آن می‌شناسند.

فشرده گزارش دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا