اخبار

«نفوذ»؛ بهانه جدید برای سرکوب مردم‬

از  ۲۶ مرداد ماه امسال کلمه جدیدی به مجموعه واژگان سیاسی اضافه شد: «نفوذ». کلمه ای که روز به روز در حال گسترش معناست و تا به همین جا هم به یکی از پر معنا ترین واژگان سیاسی پس از واژه «دشمن» تبدیل شده است. اسم رمزی که این روزها برای عده ای مجوز عبور از قانون است برای عده ای دیگر تهدید زندگی و شغل و …

در پی تکرار مکرر واژهٔ «نفوذ» توسط   خامنه‌ای، و پس از بازداشت چند تن از روزنامه‌نگاران کشور توسط سازمان اطلاعات سپاه، اینک ظاهرا پروژهٔ گسترده‌تری توسط شخص خامنه ای  و ارگان های سرکوب گر  و نهادهای ضد مردمی، مانند: شورای نگهبان، مجلس خبرگان، و مجمع تشخیص مصلحت نظام همسو و گرداگرد وی تعریف می شود.
پس از اولین سخنرانی سید علی خامنه ای  در مورد خطر نفوذ دشمن، تعدادی از روزنامه‌نگاران با اتهام عضویت در شبکه نفوذ بازداشت شدند. ۱۲ آبان ماه خبر بازداشت پنج روزنامه‌نگار منتشر شد و خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نوشت: «با تلاش سربازان گمنام امام زمان و دستور مقامات قضایی پنج تن از عوامل مرتبط به پروژه نفوذ دشمن در کشور که در مطبوعات فعال بودند بازداشت شدند.»
ضرب المثل تلخی بین روزنامه نگاران وجود دارد که در سال های اخیر مرتب تکرار می شود: «روزنامه نگاران مرغ عزا و عروسی هستند.»
روز چهارشنبه، علی خامنه ای  در سخنانش تعبیر جدیدی از کلمه نفوذ ارائه داد، او در جمع فرماندهان و گردان‌های بسیج به توضیح در مورد انواع نفوذ پرداخت و گفت:«نفوذ موردی و نفوذ شبکه‌ای و جریانی، دو روش عمده‌ طراحان و برنامه‌ریزان این پدیده هستند.»
ظاهرا پس از روزنامه نگاران در حکومت اسلامی که ادعای رهبری جامعه را دارد؛ جنبش مردمی  به مرغ عزا و عروسی تبدیل شده اند.
 خامنه‌ای از فقدان مشروعیت و اقتدار دموکراتیک خود باخبر است. او و همراهان امنیتی‌ ـ نظامی‌اش می‌کوشند در فضای سیاسی ـ اجتماعی  سد راه حرکت های مردمی باشند.
فعالان سیاسی‌ای که اوضاع ایران را پیگیری می‌کنند مطلعند که دستگاه‌های امنیتی در بزنگاه‌های مختلف که جریان‌های سیاسی یا مدنی قصد اجتماع داشته‌اند به‌شدت به آن‌ها برخورد کرده‌اند. فشار و دستگیری فعالان کارگری، فعالان زن غیر وابسته به حکومت، اقلیت‌های مذهبی، و سرکوب هر حرکتی که درصدد ایجاد نوعی تشکل بوده است، گواه‌های زنده و گویای این برخوردهای امنیتی‌اند.
استفاده از گزینه های خبری کلمه
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا