اجتماعی

افزایش قیمت‌ برخی میوه‌ها در آستانه شب یلدا

قیمت‌ها در بازار میوه و تره‌بار با نزدیک شدن به اواخر فصل پاییز و قرار گرفتن در آستانه شب یلدا،‌ در برخی اقلام روند افزایشی پیدا کرده و برخی محصولات همچون هندوانه، خرمالو و تا حدودی هم انار کم‌یاب شده‌اند…

خرمالو و تا حدودی هم انار کم‌یاب شده‌اند. بازار میوه و تره‌بار که در ماه‌های اخیر با ثبات نسبی در قیمت‌ها همراه بود طی روز‌های اخیر و با نزدیک شدن به شب یلدا با تغییراتی در قیمت‌ برخی اقلام روبرو شده است که هندوانه، خرمالو، انار، موز، پیاز و گوجه فرنگی، بادمجان و کدو از جمله این اقلام هستند.
اما هندوانه که پس از تابستان، در آخرین روز پاییز بیشترین مصرف را دارد، این روز‌ها عرضه آن در میوه‌فروشی‌ها بسیار کم و در برخی مغازه‌ها نایاب شده است و قیمت آن در مغازه‌هایی که عرضه می‌شود به حدود ۴۰۰۰ تومان رسیده است.همچنین قیمت این محصول در مغازه‌های عمده‌فروشی به گفته رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان، به کیلویی ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان رسیده است.البته طبق تاکید مهاجران دلیل افزایش قیمت هندوانه، بارش تگرگ و کاهش کاشت این محصول در دزفول و میناب به عنوان قطب‌های ذخیره‌سازی هندوانه شب یلدا است .وی این را هم گفته که اگر در شب یلدا بارندگی باشد، قیمت هندوانه به همین صورت باقی خواهد ماند اما در صورتی که هوا خوب باشد شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.همچنین در میان سایر اقلام میوه، هر کیلوگرم سیب درجه یک ۵۰۰۰ تومان، پرتقال درجه یک ۵۰۰۰ تومان، نارنگی درجه یک ۵۰۰۰ تومان، خیار گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تومان و کیوی ۵۰۰۰ تومان است. گریپ فروت و انگور نیز کیلویی ۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود و همچنین هر کیلوگرم میوه به ۸۰۰۰ تومان قیمت دارد.
۲ برابر شدن قیمت خرمالو!
خرمالو نیز که در هفته‌های گذشته حدود ۳۰۰۰ تومان قیمت داشت اکنون به کیلویی ۷۰۰۰ تومان رسیده است. همچنین موز هم کیلویی ۳۴۰۰ تومان بود که به ۴۰۰۰ تومان افزایش یافته است.
در میان انواع تره‌بار هر کیلوگرم سیب‌زمینی ۱۵۰۰ تومان، کلم ۲۰۰۰ تومان و شلغم و چغندر ۲۰۰۰ تومان فروخته می‌شوند. همچنین قیمت گوجه فرنگی درجه یک به ۶۰۰۰ تومان افزایش یافته و پیاز نیز از کیلویی ۱۲۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان رسیده است. کدو و بادمجان نیز از کیلویی ۲۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

انواع میوه (هر کیلوگرم) متوسط قیمت
سیب درجه یک ۵۰۰۰ تومان
سیب درجه دو ۲۰۰۰ تومان
پرتقال درجه یک ۵۰۰۰ تومان
پرتقال درجه دو ۲۰۰۰ تومان
نارنگی درجه یک ۵۰۰۰ تومان
نارنگی درجه دو ۳۰۰۰ تومان
خیار بوته‌ای ۳۰۰۰ تومان
خیار گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تومان
انار درجه یک ۶۰۰۰ تومان
انار درجه دو ۴۰۰۰ تومان
موز ۴۰۰۰ تومان
کیوی ۵۰۰۰ تومان
گریپ فروت ۳۰۰۰ تومان
خرمالو ۷۰۰۰ تومان
انگور ۳۰۰۰ تومان
ازگیل ۱۰ هزار تومان
سیب فرانسوی ۶۰۰۰ تومان
لیمو شیرین ۴۰۰۰ تومان
به ۸۰۰۰ تومان
انواع تره‌بار متوسط قیمت
سیب‌زمینی ۱۵۰۰ تومان
پیاز ۲۰۰۰ تومان
کلم ۲۰۰۰ تومان
کاهو ۲۰۰۰ تومان
هویج ۲۰۰۰ تومان
هندوانه ۴۰۰۰ تومان
بادمجان ۳۰۰۰ تومان
کدو ۳۰۰۰ تومان
شلغم ۲۰۰۰ تومان
چغندر ۲۰۰۰ تومان
لیموترش ۸۰۰۰ تومان
فلفل دلمه‌ای ۲۰۰۰ تومان
گوجه فرنگی درجه یک ۶۰۰۰ تومان
گوجه فرنگی گلخانه‌ای ۵۰۰۰ تومان

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا