اجتماعی

وضعیت بیکاری و رشد شدید فقر در ایران

وضعیت بیکاری و رشد شدید فقر در ایران در یک دهه گذشته ۶٫۵ برابر افزایش یافته و جمعیت بیشتری از مردم ایران زیر خط فقر قرار گرفته‌اند. زمینه بررسی‌های خط فقر مسکن نیز نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان فقیرترین استان ایران است…

به گزارش خبرگزاری‌ها، وخامت اوضاع اقتصادی در دولت روحانی بیشتر شده و و جمعیت بیشتری از مردم ایران زیر خط فقر و بیکاری قرار گرفته‌اند و در همین زمینه روزنامه تعادل روز چهارشنبه ۱۶ دی، بخشی از نتایج پژوهش “برآورد خط فقر در ایران” را منتشر کرد که بیانگر هشت برابر شدن آمار افراد زیر خط فقر در نقاط روستایی و هفت برابر شدن آن در نقاط شهری شد.

دولت حسن روحانی انتظار داشت مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ تا چند ماه دیگر به نتیجه نهایی برسد و با رفع تحریم‌ها، اوضاع اقتصادی کشور رونق بگیرد، اما با سقوط قیمت نفت به محدوده ٢٠ دلار برای هر بشکه مشکلات اقتصادی دولت ایران بیشتر شده و حل معضل فقر و بیکاری دشوارتر شده است.

مقام‌های دولتی همچنان از ارائه‌ی آمار دقیق خط فقر و بیکاری در بین جمعیت خودداری می‌کنند، اما پژوهش‌های صورت گرفته بیانگر رشد شدید فقر در ایران و افزایش بیکاری است و پیش از هر چیز بخصوص غول بیکاری اول به سراغ زنان می‌رود. فقر در استان‌های دور از مرکز شدیدتر از فقر در استان‌های مرکزی است و به ویژه وضعیت اشتغال در استان‌های محروم میزان بیکاری جوانان نزدیک به ۵۰ درصد می‌رسد و در همین زمینه بررسی‌های خط فقر مسکن نیز نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان فقیرترین استان ایران است.
کوردستان میدیا

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا