گوناگون

رهبر در وقایع ۸۸ کمیته ویژه‌ای تشکیل داده بود

اسماعیل احمدی‌مقدم٬ فرمانده پیشین ناجا گفته علی خامنه‌ای در سال ۸۸ «کمیته ویژه‌ای» تشکیل داده بود٬ نتایج جلسات هم هر روز بعد از جلسه برای ایشان گزارش می‌شد. اعضای کمیته بنده، آقای جلیلی، وزیر کشور، وزیر اطلاعات، فرمانده سپاه، آقای طائب، آقای ضرغامی رییس صدا وسیما، دادستان تهران آقای مرتضوی و آقای رئیسی بودند.

مهم‌ترین اظهارات اسماعیل احمدی‌مقدم:

●‌‌ {در جریان وقایع ۸۸} آقا وظایف را به دست کمیته ویژه‌ای که در دبیرخانه تشکیل شده بود، سپرده بودند. نتایج جلسات هم هر روز بعد از جلسه برای ایشان گزارش می‌شد. اعضای کمیته بنده، آقای جلیلی، وزیر کشور، وزیر اطلاعات، فرمانده سپاه، آقای طائب، آقای ضرغامی رییس صدا وسیما، دادستان تهران آقای مرتضوی و آقای رئیسی بودند. برخی اوقات هم من سردار اشتری را همراهم می‌‌بردم.

●‌‌ رئیس جمهور شدن آدمی مثل احمدی‌نژاد برای اصلاح‌طلبان غیرقابل تحمل بود. عمل و نوع رفتار آقای احمدی ‌نژاد در تبلیغات انتخابات ۸۴ و پس ازآن و حملاتش به آقای هاشمی، کارگزاران و دیگرانی که تمایل به آقای هاشمی و جناح چپ دارند، برای آن‌ها یک فاجعه بود.

●‌‌ آقای احمدی ‌نژاد هم مکرر به من می‌گفت: «اجازه بدید خاتمی در انتخابات سال ۸۸ بیاید.» با شورای نگهبان در این مورد صحبت کرده بود که خاتمی در انتخابات شرکت کند. می‌گفت بگذارید خاتمی بیاید تا در‌‌ همان مرحله اول شکست بخورد و پرونده‌شان بسته شود.

●‌‌ شاخک‌های اطلاعاتی ما نشان می‌داد که جناح وسیعی از دشمنان احمدی‌نژاد وارد میدان انتخابات شده‌اند؛ از چپ ‌ها و کارگزاران گرفته تا آقای ناطق نوری و لاریجانی که به نوعی از احمدی‌نژاد کینه به دل داشتند.

●‌‌ شاید این افراد در انتخاب کاندید مورد نظر با هم اختلاف داشتند اما در اینکه احمدی‌نژاد نباشد با هم کاملاً هم عقیده بودند. نخبگان و احزاب همه علیه احمدی‌‌نژاد بودند. حتی در حزبی مثل موتلفه هم مخالفینی داشت. رأی بسیاری از حزب‌اللهی ‌ها به احمدی‌‌نژاد بخاطر حُب به او نبود بلکه به این دلیل بود که متوجه شده بودند اگر به احمدی‌نژاد رأی ندهند جناح چپ رأی می‌آورد. در واقع بین بد و بد‌تر، بد را انتخاب کردند.

●‌‌ موسوی هیچ‌وقت عنصر انقلابی‌ نبود. مشخص نیست یک دفعه چطور وزیر امور خارجه و بعد نخست‌وزیر شد. باید پاسخ این پرسش‌ها را پیداکنیم.

●‌‌ آقای خاتمی صادقانه به ما گفت: «باید اسلامیت نظام تعطیل شود.» حضرت آقا در دیدار با دانشجویان در ماه رمضان سال جاری فرمودند: «اسلامیت را که منکر شده بودند، جمهوریت را هم زیرش زدند.»

●‌‌ وزارت چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن از ما پشتیبانی اطلاعاتی نمی‌کرد. اینجا موضوعی را به شما می‌گویم که تا به حال نگفته‌ام٬ وزارت اطلاعات به نحوی آقای هاشمی را در جریان انتخابات ریاست جمهوری هدایت و حتی تشجیع می‌کرد.

●‌‌ آقای هاشمی در انتخابات ۸۴، از ستاد انتخاباتی کل کشور و بسیاری دیگر از جمله من به این عنوان که در انتخابات مداخله کردم و نظامیان حق این کار را ندارند، شکایت کرده بود.

●‌‌ به هاشمی گفتم جریان اجتماعی به سمت احمدی‌نژاد رفته بود و تقصیر خود شما بود. طبیعی است که بسیجی‌ها به شما رأی نمی‌دهند. گفت: «چرا؟» گفتم: «فیلم درست کردی، پسرت مهدی اسمش را گذاشته مارمولک۲» منظورم فیلم انتخاباتی‌اش بود. وقتی این جریان را گفتم به فکر فرو رفت.

●‌‌ اگر یادتان باشد در فیلم انتخاباتی هاشمی، ایشان در میزگردی با دختر‌ها و پسر‌ها نشسته بود. در آنجا آقای هاشمی گریه می‌‌کند. تا ایشان گریه می‌کند می‌­گویند «کات، فیلم خراب شد. از نو» آقای هاشمی عصبانی می‌شود و می‌گوید: «یعنی چه؟ من را مسخره کردید. مگر گریه کنم چه اتفاقی می‌افتد؟» پسرش می‌گوید: «بابا غصه نخور ما در حال ساخت مارمولک ۲ هستیم.»

●‌‌ به نظر من آقای هاشمی، آن فرد باهوش گذشته نیست. زمانی که بررسی می‌کنی، متوجه می‌شوی مطلبی را می‌گوید اما پس از مدتی مطلب دیگری می‌گوید که صحبت اولش را نقض می‌کند. مشخص است که کیاست گذشته را ندارد و البته بالارفتن سن هم اثر دارد.

●‌‌ {به نقل از هاشمی} «من اصلاً تلویزیون خودمان را نگاه نمی‌کنم. ارزش دیدن ندارد؛ معلوم نیست چه می‌گویند، همش چرت و پرت است.»

●‌‌ در جریان فتنه عدم پشتیبانی اطلاعاتی وزارت از ما کاملاً مشخص بود. هیچ ‌وقت اطلاعاتی از آن‌ها نمی‌گرفتیم، در واقع وجود یک سکته  خبری و جدی نگرفتن ماجرا در آنجا مشخص بود. وزارت حتی در ادامه فتنه هم اطلاعات درست و دقیقی ارائه نمی‌کرد.

●‌‌ این جلسات در دفتر آقای هاشمی با حضور خاتمی، هاشمی، میرحسین، ناطق و سیدحسن خمینی تشکیل می‌شد و برنامه‌ریزی‌ها در آنجا بود. در آنجا روی یک کاندیدا با هم توافق کردند. البته ابتدا موسوی در جلسات عضو نبود، زمانی که کاندیداتوری او قطعی شد به جمعشان اضافه شد. برگزاری جلسات مشخص می‌کرد که آن‌ها در حال سازماندهی هستند تا با تمام ‌قوا در میدان حاضر شوند. ما با این مجموعه‌ اطلاعاتی که در اختیار داشتیم حدس می‌زدیم انتخابات پرچالشی در پیش روی داریم.

●‌‌ یکی از پاشنه‌ آشیل ‌های محسن رضایی جنگ است. اگرچه آقا محسن برای خودش برگه برنده حساب می‌کند. اما می‌شود با تا دو سوال محسن رضایی را خراب کرد. مثلاً عملیات رمضان را برای چه طراحی کردی و چرا بچه‌‌های مردم را به کشتن دادی؟ و یا مثلا در عملیات کربلای ۴ و از این جور سوال‌ها.

●‌‌ در سال ۸۸ امکانات و آمادگی‌ ما برای مواجهه با آن اتفاقات کافی نبود یعنی وسعت اتفاق را به این میزان پیش‌بینی نمی‌کردیم. در واقع پیش بینی آن کمی سخت بود.

●‌‌ تا همین روز ۳۰ خرداد اتاق جلسات هاشمی، ناطق، سیدحسن خمینی وخاتمی برقرار بود. حالا بعداً هم موسوی را ملحق کرده بودند. معلوم است آنجا در سطح کلان فکر و تصمیم گیری می‌کردند.

●‌‌ اصلاً کروبی را عددی حساب نمی‌کردند، او را بازی خراب کن می‌ دانستند. وقتی دیدند نمی‌توانند بیرونش کنند شیرش می‌کردند و می‌انداختنش وسط می‌دان. یعنی بنده خدا بازی خورد. بیشتر غرورش او را به میدان آورد، وگرنه آن‌ها قصد حمایت از او را نداشتند و اصلاً در بازی آن‌ها هم نبود.

دیگربان

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا